Hogyan készítsünk komposztot? Milyen teendők várnak a gyümölcsösben és a veteményeskertben az előttünk álló hónapok során? Mit jelent a növénytermesztés ökologikusabb és gazdaságilag is járható módja, a permakultúra? Mennyire lehet eredményes a gyógynövényekkel való betegségmegelőzés? 3 frissen megjelent kötetet ajánlunk tavaszváróknak és a természet szerelmeseinek.
Catherine Delvaux: Permakultúra ‒ Hónapról hónapra
Ez a könyv útmutató azok számára, akik a növénytermesztés más, ökologikusabb és gazdaságilag is járható módját keresik. Ha elfogadjuk a permakultúra rendszerét, ezáltal áttérünk a sokkal megfontoltabb fogyasztásra és takarékosan bánunk az erőforrásokkal is. Cserébe jófajta elégedettségérzés a jutalmunk, hiszen ezekkel a módszerekkel nem romboljuk a környezetünket és a jövő erőforrásait, hanem összhangban élünk a természettel.
A permakultúra éppúgy alapul a tudományos ismereteken, az ökológián, a mezőgazdaságon, a közgazdaságtanon és a környezettudományon, mint a világ bármely pontján élő elődeink hagyományos tudásán. Ezáltal hatékony termelési rendszereket kínál, amelyek figyelembe veszik és tisztelik bolygónkat és a rajta élő élőlényeket.
Dr. Augustin Béla: Magyar gyógynövények I.
A füvekkel, gyógynövényekkel való gyógyítás egyidős az emberiség történetével. Az emberiség igen sokáig nem is ismert más orvosságot, mint növényi eredetű gyógyszereket. Ma, a korszerű gyógymódok mellett, mikor a gyógynövények hatóanyagainak jó részét vegyiparunk állítja elő, a növények szerepe a gyógyászatban természetesen lecsökken, jelentőségüket azonban mégsem szabad lebecsülnünk. Külföldön, keleten éppúgy, mint nyugaton és északon, a gyógynövénydrogok, akár mint háziszerek, akár mint hivatalos gyógyszerek, ma is általános használatnak örvendenek, azokat számtalan népszerű és szakmunka ismerteti.
A 21. század második évtizedében az emberek ismét előszeretettel nyúlnak a természet adta szerekhez, akár az egészségmegőrzés, vagy a betegségekből való gyógyulás érdekében.
A Magyar gyógynövények I. még 1948-ban jelent meg, de ez idáig a legteljesebb hazai gyógynövény arzenált sorakoztatja fel 494 oldalon, valamint 107 fekete-fehér fényképes mellékletet is tartalmaz. Ugyancsak a Nemzeti Örökség Kiadó gondozásában jelent meg a mű II. része, az úgynevezett színes táblák, 190 képet tartalmaz, ami nagyban elősegíti a gyógynövények fel- és megismerését.
A könyv az eredeti kiadás reprint változata.
Gilles Diederichs: A természet hangoskönyve ‒ Két kis vízcsepp kalandos útja
Ma éjjel esik az eső a nagy hegyen. Csöpp, az aprócska vízcsepp lehull egy felhőből. Aztán a testvére, Csepp is megérkezik, és hosszú útra indulnak együtt. Hová mennek? Tarts velük, és közben hallgasd a természet hangjait!
Csöpp, az aprócska vízcsepp egy felhőből egyenesen egy virág kelyhébe csöppen, másnap Csepp is csatlakozik hozzá, felkapja őket egy szellő, és egy levélcsónakban ringatózva hosszan-hosszan utaznak... Közben sokféle állattal találkoznak: a kecskebéka, a mormota, a pacsirta, a méhek és még sok-sok vízi és vízparti lény hangját és a mesét hangfelvételen is meghallgathatjátok. A végén pedig próbáljátok ki a vízcseppekkel a lecsendesítő, esti ágyikószertartást! A kötethez letölthető hangfelvétel is tartozik.