Podcast: Hová tűnt Ott Anna? Ezt senki nem mondta!

Szülővé válni sokáig fikciónak tűnik: a családi minták, a társadalmi elvárások ugyanúgy alakítják a bennünk élő elvárást, mint a hollywoodi filmek, a magazinok vagy az olvasmányélményeink. 

Azt senki nem mondja, hogyan nőj fel, hogyan legyél anya vagy apa, hogyan tanuld meg elbeszélni saját örömödet, problémádat, félelmedet vagy traumádat. Kiigazítom magam: folyamatosan mindenki mondja a magáét, de az óriási zajban hova tűnnek a saját szempontjaink? Be vagyunk zárva a történeteinkbe. 

Jó szülő nem egyféleképp lehet az ember, mert sajnos vagy szerencsére mindenkinek saját útja lesz, és mindenkinek meg kell töltenie tartalommal ezt a szót. Az Ezt senki nem mondta! podcastsorozat ezeket az egyéni utakat járja be számunkra fontos alkotókkal, akik szülővé váltak. 

Ha megszületett  a gyerek, utána hogyan születik a mű?

Ott Anna eddigi életében többet volt olvasó, mint anya. A könyvek nemcsak élményeket adnak neki, hanem segítenek jobban megérteni, mi az ő saját története, így nem meglepő módon, amikor találkozott az anyává válás nagy ismeretlenjével, olvasni kezdett, már amiről tudott. Tudjuk, hogy mindannyiunkra hatással van, hogy a nők hogyan élik meg a szülést, hogy milyen Instagram-filter nélkül az anyaság, ami nemcsak ösztönös érzés, hanem tanult hivatás.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Kocsubej-Ott Anna (@ottanna) által megosztott bejegyzés

“Van egy téma, amiről nem találtam írott anyagot, hogy hova tűntem én, hol az életem, amit ismertem és azon túl, hogy elfogadom, hogy minden megváltozott, hogyan találhatok mégis vissza önmagamhoz, hogyan alakítsam ki az új életem. Persze, hogy nem írta ezt meg senki, hiszen ez az én ügyem. De az elmúlt két évben bárkivel találkoztam, mindenkinek volt egy félmondata, ami tovább segített ezen az úton, mert kiderült, mindenki, aki szülővé válik pontosan ugyanezen megy keresztül. És amikor ezzel szembesültem felmerült egy következő kérdés, ami nem hagyott nyugodni. Hogy születhettek meg azok az alkotások, amik nekem a legtöbbet segítették anyaként? Az alkotói munkáról annyit civilként is biztosan tudtam, hogy alapja a csend, az elmélyült, koncentrált figyelem, a magány, meg persze a zavartalan, alkotói munkára szánt idő. De ha megszületett a gyerek, utána hogyan születik a mű? Ezt most megkérdezem azoktól, akik válaszolni is tudnak rá.” - írja Ott Anna a sorozatról Instagram oldalán. 

Írás és szülés: alkotók vagyunk

A vendégek (Tompa Andrea, Tóth Krisztina, Nádasdy Ádám, Oltai Kata, Szabó T. Anna, Dragomán György és Péterfy- Novák Éva, Halász Rita, Szilvia Molnár és Dr. Benkovics Júlia szülész-nőgyógyász és még sokan mások) alapvetően írók, akiknek szövegeitévek óta olvassuk, így már sok előzetes olvasmányélményünk van, de most egészen máshová kerülnek a hangsúlyok. Viszont minden vendég alkotó ember, mert mindenki azon dolgozik, hogy létrehozzon egy olyan életet, amiben a legjobban érzi magát. 

Ott Anna csak a szülővé válásról szeretett volna podcastsorozatot, de ahogy rögzítette az interjúkat, kiderült, 

hogy milyen elvárásokkal és sztereotípiákkal kell szembenézni a szülővé válás során, 
hogy egy alkotói életpályát is befolyásolhat egy gyerek, 
hogy iszonyú nehéz ügyesen csinálni, ha nincsenek jó példáink,
hogy esetleg a konyhapulton kell verset írni, 
hogy mi az általános hozzáállás a gyerekes anyákhoz,
hogy eltűnik a nő a szülést követően,
hogy borzasztó megélni, ha elvetél az anya, vagy nem jön össze a baba,
hogy a szülés mindent megváltoztat, és ezzel akkor is szembe kell nézni, ha nehéz.

Annak ellenére, hogy ezeket senki nem mondja el, nem vagyunk egyedül: azért is olvasunk, mert minél több történetet meg akarunk ismerni, minél több tapasztalatot meg akarunk hallgatni. Megosztani, ha ez még jelent valamit. Nekünk jelent, ezért kérjük, hogy írj nekünk az eztsenkinemmondta@konyvesmagazin.hu e-mail címre, ha megosztanád gondolataidat a témával kapcsolatban.

Az Ezt senki nem mondta! podcastsorozat március 8-án indul, az első vendég Tompa Andrea lesz, aki sallangok nélkül mesélt anyává válásáról sikertelen próbálkozásokról, örökbefogadásról, az anyai szeretet kialakulásáról, titkokról és arról, hogy milyen egy nyaraláson fél négykor felkelni regényt írni. Kövessétek a Könyves Magazin podcastcsatornáját a kedvenc platformotokon, hallgassátok!

Családi ügyekben is legyünk biztosak a dolgunkban! A sorozat főtámogatója az Alfa Biztosító.

Támogatott tartalom

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Az erőszakot semmilyen szinten nem lehet elfogadni - #olvass Ott Annával

A bántalmazó kapcsolatoknak bevett koreográfiájuk van, amely az önbizalom lerombolásától kezdve a verbális agresszión át a tettlegességig vezet. Halász Rita hőse is egy ilyen kapcsolatban él, története pedig fokozatosan veszi el az olvasótól is a levegőt.

...

Polcz Alaine, aki megszelídítette a halált - #olvass Ott Annával

Polcz Alaine életében a gondoskodás elemi erő, a Magyar Hospice Alapítvány alapítója, ami céljául tűzte ki a méltóságteljes halált, a halált mint az élet természetes részének elfogadását. Az Egész lényeddel fontos dokumentuma lehet annak, hogyan lehet elviselni a másik felünk elmúlását, és példájuk közelebb hozza azt, amit bár az eszünkkel lehet, hogy tudunk, érzelmileg mégis félve közelítünk hozzá.

...

Egy ideális világban nem lenne örökbefogadás - #olvass Ott Annával

Mártonffy Zsuzsa Akiknek két anyja van címmel könyvet írt az örökbefogadásról, amely fontos történeteket tár elénk, melyeket olvasva a szívtelen, gyermekét “eldobó” édesanya képét átírja a fejünkben. 

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

„Bocsássatok meg, hogyha jó a versem / és szeressetek érte” – Programajánló a magyar költészet napjára!

„Bocsássatok meg, hogyha jó a versem / és szeressetek érte” – Programajánló a magyar költészet napjára!

Mutatjuk, hogy milyen költészetnapi programokra érdemes ellátogatnotok. A maratoni naplófelolvasástól a versvonatig minden lesz, csak győzzetek válogatni. 

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

ta
ta

Milyen könyvektől világosodott meg Saxon A Fehér Lótuszban?

Olvass!
...

Olvass bele az alakváltó kamaszról szóló sziporkázó ifjúsági fantasy regénybe, ami meghódította a világot!

A Woodwalkers fantasy sorozatot már tíz nyelvre lefordították, és film is készült belőle. 

...

Tényleg mindig az anyós a hibás? – Olvass bele A válás szerzőjének új regényébe!

Vajon egy anyós mindig szükségszerűen maga a megtestesült ellenség? Mutatunk egy részletet Moa Herngren regényéből.

...

Hogy igazán megismerd önmagad, meztelen férfiakat kell bámulnod - Olvass bele!

Kelet-Európa talán mindannyiunk számára ismerős kifejezés, de egy bolgár fürdő olyan titkokat rejt, amire talán egyikünk sincs felkészülve. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik
Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

Mi lehet Bán Mór Hunyadi könyvsorozatának titka, amiből minden idők legdrágább magyar produkciója készült?