Szülővé válni sokáig fikciónak tűnik: a családi minták, a társadalmi elvárások ugyanúgy alakítják a bennünk élő elvárást, mint a hollywoodi filmek, a magazinok vagy az olvasmányélményeink.
Azt senki nem mondja, hogyan nőj fel, hogyan legyél anya vagy apa, hogyan tanuld meg elbeszélni saját örömödet, problémádat, félelmedet vagy traumádat. Kiigazítom magam: folyamatosan mindenki mondja a magáét, de az óriási zajban hova tűnnek a saját szempontjaink? Be vagyunk zárva a történeteinkbe.
Jó szülő nem egyféleképp lehet az ember, mert sajnos vagy szerencsére mindenkinek saját útja lesz, és mindenkinek meg kell töltenie tartalommal ezt a szót. Az Ezt senki nem mondta! podcastsorozat ezeket az egyéni utakat járja be számunkra fontos alkotókkal, akik szülővé váltak.
Ha megszületett a gyerek, utána hogyan születik a mű?
Ott Anna eddigi életében többet volt olvasó, mint anya. A könyvek nemcsak élményeket adnak neki, hanem segítenek jobban megérteni, mi az ő saját története, így nem meglepő módon, amikor találkozott az anyává válás nagy ismeretlenjével, olvasni kezdett, már amiről tudott. Tudjuk, hogy mindannyiunkra hatással van, hogy a nők hogyan élik meg a szülést, hogy milyen Instagram-filter nélkül az anyaság, ami nemcsak ösztönös érzés, hanem tanult hivatás.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
“Van egy téma, amiről nem találtam írott anyagot, hogy hova tűntem én, hol az életem, amit ismertem és azon túl, hogy elfogadom, hogy minden megváltozott, hogyan találhatok mégis vissza önmagamhoz, hogyan alakítsam ki az új életem. Persze, hogy nem írta ezt meg senki, hiszen ez az én ügyem. De az elmúlt két évben bárkivel találkoztam, mindenkinek volt egy félmondata, ami tovább segített ezen az úton, mert kiderült, mindenki, aki szülővé válik pontosan ugyanezen megy keresztül. És amikor ezzel szembesültem felmerült egy következő kérdés, ami nem hagyott nyugodni. Hogy születhettek meg azok az alkotások, amik nekem a legtöbbet segítették anyaként? Az alkotói munkáról annyit civilként is biztosan tudtam, hogy alapja a csend, az elmélyült, koncentrált figyelem, a magány, meg persze a zavartalan, alkotói munkára szánt idő. De ha megszületett a gyerek, utána hogyan születik a mű? Ezt most megkérdezem azoktól, akik válaszolni is tudnak rá.” - írja Ott Anna a sorozatról Instagram oldalán.
Írás és szülés: alkotók vagyunk
A vendégek (Tompa Andrea, Tóth Krisztina, Nádasdy Ádám, Oltai Kata, Szabó T. Anna, Dragomán György és Péterfy- Novák Éva, Halász Rita, Szilvia Molnár és Dr. Benkovics Júlia szülész-nőgyógyász és még sokan mások) alapvetően írók, akiknek szövegeitévek óta olvassuk, így már sok előzetes olvasmányélményünk van, de most egészen máshová kerülnek a hangsúlyok. Viszont minden vendég alkotó ember, mert mindenki azon dolgozik, hogy létrehozzon egy olyan életet, amiben a legjobban érzi magát.
Ott Anna csak a szülővé válásról szeretett volna podcastsorozatot, de ahogy rögzítette az interjúkat, kiderült,
hogy milyen elvárásokkal és sztereotípiákkal kell szembenézni a szülővé válás során,
hogy egy alkotói életpályát is befolyásolhat egy gyerek,
hogy iszonyú nehéz ügyesen csinálni, ha nincsenek jó példáink,
hogy esetleg a konyhapulton kell verset írni,
hogy mi az általános hozzáállás a gyerekes anyákhoz,
hogy eltűnik a nő a szülést követően,
hogy borzasztó megélni, ha elvetél az anya, vagy nem jön össze a baba,
hogy a szülés mindent megváltoztat, és ezzel akkor is szembe kell nézni, ha nehéz.
Annak ellenére, hogy ezeket senki nem mondja el, nem vagyunk egyedül: azért is olvasunk, mert minél több történetet meg akarunk ismerni, minél több tapasztalatot meg akarunk hallgatni. Megosztani, ha ez még jelent valamit. Nekünk jelent, ezért kérjük, hogy írj nekünk az eztsenkinemmondta@konyvesmagazin.hu e-mail címre, ha megosztanád gondolataidat a témával kapcsolatban.
Az Ezt senki nem mondta! podcastsorozat március 8-án indul, az első vendég Tompa Andrea lesz, aki sallangok nélkül mesélt anyává válásáról sikertelen próbálkozásokról, örökbefogadásról, az anyai szeretet kialakulásáról, titkokról és arról, hogy milyen egy nyaraláson fél négykor felkelni regényt írni. Kövessétek a Könyves Magazin podcastcsatornáját a kedvenc platformotokon, hallgassátok!
Támogatott tartalom