A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

Az újkor egyre jobban polgárosodó társadalma egyszer csak arra lett figyelmes, hogy egy könyv miatt egyre többen öngyilkosságot akarnak elkövetni. Az „olvasási járvány” egyik napról a másikra robbant ki egy szentimentális levélregény miatt. 

Szabolcsi Alexander | 2025. február 21. |

Manapság sokat aggódunk azon, hogy mennyire keveset olvasnak az emberek. Viszont a 18. században pont az ellenkezője zavarta a társadalmat, ugyanis olyan sokat olvastak, hogy az „olvasási járvány” teljesen felbolygatta az újkori Európát. Ennek pedig az oka az volt, hogy megjelent az a fajta regény, amit ma is ismerünk.

Az emberek annyira szerették ezeket a regényeket, hogy elkezdtek úgy gondolkozni, viselkedni és öltözködni, akárcsak a romantikus hősök. Ennek középpontjában pedig Johann Wolfgang von Goethe 1774-ben megjelent Az ifjú Werther szendevései című könyve állt.

A tragédia, amit mindenki rongyosra olvasott

Az ifjú Werther szenvedései című könyvtől mindenki megőrült: a kötet megjelenése amellett, hogy szinte azonnal a kor egyik legnagyobb bestsellere lett, elindította a Werther-lázat. Öngyilkossági hullám indult, és kitört a teljes pánik. Goethe ekkor még csak 25 éves volt.

Johann Wolfgang von Goethe
Az ifjú Werther szenvedései
Ford. Bor Ambrus, Európa, 2008, 132 oldal.

A szentimentalista levélregény Werther mindennapjait köveit végig, akinek nincs konkrét célja az életben, egyedül a természetet és a szerelmet kedveli, folyton olvas és művész szeretne lenni. A történet egy viszonzatlan szerelem körül forog, Werther idilli szerelme nem valósul meg, és először a világban, majd saját magában csalódik. A teljes elkeseredettsége pedig oda vezet, hogy a regény végén megöli magát.  

A Werther-láz

A könyvet lefordították franciára, angolra, olaszra és oroszra is, sőt rövid időn belül több kiadást is megélt. A fiatalabb generációk példaképként tekintettek a tragikus hősre, fejből tudtak idézni a regényből, sőt, a férfiak még úgy is kezdtek öltözködni, mint Werther.

A főszereplő ruhája, a sárga nadrág és a kék frakk annyira népszerűvé vált, hogy egy idő után be is kellett tiltani. 

Akkora volt a felhajtás, hogy megjelentek a különböző szuvenírek, tálak, bögrék, csészék és gombok, amik mind-mind egy jelenetet ábrázoltak a regényből, de elterjedtek azok a regények is, amelyekben megpróbálták lemásolni Goethe sikerét. Állítólag valaki még parfümöt is készített ‘Eau de Werther’, vagyis Werther parfüm névvel. Sőt, még Napóleon is magánál hordhatott egy kötetet az 1798-as egypitomi hadjárat alatt, és összesen hétszer elolvashatta a levélregényt.

-

Az öngyilkosság kérdése és a változó moralitás

A könyv egy olyan kihívással állította szembe a 18. századi európai társadalmat, amivel előtte nem találkozott. A regény ugyanis úgy meséli el a történetet, hogy csak Werther leveleit olvassuk, nincsen külső elbeszélő, karakter vagy levelezőtárs, aki felülírná a főszereplő gondolatait és értékeit. Amit a főszereplő gondol az egyenlővé válik az igazsággal. A levélregény már ismert műfaj volt ekkor, de az egyoldalúsága miatt

az olvasók könnyen magukénak érezték Werther nézőpontját.

A probléma ott kezdődött, hogy Werther érzéseit is egy az egyben átvették.

A könyv egyik korabeli kritikája volt, hogy a szerző annyira rokonszenvesen írja meg ennek a fiatalnak a szenvedését, hogy az egyben legitimizálja az önpusztítást és az öngyilkosságot is. Úgy gondolták, hogy a regény akkora hatást tud kiváltani, ami a fiatal olvasók életébe is kerülhet. 

Végül 1775-ben, egy évvel a megjelenés után, a könyvet betiltották

Németországban, Olaszországban és Hollandiában, és ez így maradt egészen 1825-ig.

-

A regény két fronton is szembement a korabeli moralitással. Egyfelől ellentmondott annak a vélekedésnek, hogy a házasság jelenti a szerelem kiteljesedését, a másik pedig az öngyilkosságba fulladó radikális önpusztítás volt. Ez a korabeli, javarészt katolikus Európában kiverte a biztosítékot. Hiszen bármennyire is szerette a romantikus stílus a társadalmon kívüli szereplőket, Werther nem egy tragikus hősnek számított, hiszen nem volt narrátor, aki pálcát tört volna a feje fölött: minden, amit tett, elfogadhatónak tűnt.

Nem az első, nem is az utolsó

Az ifjú Werther szenvedései esetében viszont nem is feltétlen a tartalom volt az, ami gerjesztette ezt a pánikot (bár az sem elhanyagolható), hanem hogy milyen könnyen fordul át az irodalom cselekvéssé. Bár kevés tényleges feljegyzés és adat van arról, hogy hány ember vesztette életét a könyv miatt, a médiában akkora volt a felhajtás körülötte, hogy a könyv egyértelműen túlnőtt önmagán.

Már nem is Wertherről volt szó, hanem arról, hogy a társadalom félelmei hogyan jelennek meg a médiában.

Az azóta csak Werther-effektusnak nevezett jelenség pedig ma már úton-útfélen szembejön. Gondoljunk például az erőszakosság és a videójátékok közti vélt vagy valós összefüggésre. De ilyen volt Bret Easton Ellis 1991-es Amerikai Pszichó című könyve is, ami megjelenését követően több sorozatgyilkos olvasmányai között megtalálható volt, sőt, állítólag J.D. Salinger Zabhegyezője motiválta azt az embert, aki végül megölte John Lennont. 

(Barnebys / Lithub / Lithub / Frankfuredi)

Fotó: National Gallery of Art, Washington

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

190 éve halt meg Goethe, aki egy per során ismerte meg a Faust Margitját ihlető gyermekgyilkos anyát

Százkilencven éve, 1832. március 22-én halt meg Weimarban Johann Wolfgang Goethe német költő, író, a reneszánsz embereszmény egyik utolsó európai képviselője, a világirodalom egyik óriása, akihez maga a Weltliteratur kifejezés is köthető.

...

4000 oldalnyi Hegel-előadásról készült jegyzet került elő Németországban

A német filozófus eddig ismeretlen és kiadatlan előadásairól készült jegyzetekre – több mint négyezer, kézzel írt oldalra – Klaus Vieweg kutató bukkant rá München és Freising érsekségének könyvtárában.

...

A ‘30-as ‘40-es évek Németországában lelkészek, hitvallások és teológiai könyvek voltak az egyik legnagyobb ellenállók

Dietrich Bonhoeffer német evangélikus lelkész, teológus, a Hitler-ellenes állánállás egyik kulcsfigurája volt. Követés című, leghíresebb könyve - amelynek története önmagában is érdekes és megjelenésekor bestsellernek számított Németországban - nemrég jelent meg újra.

...

Joviális vénkisasszony vagy 19. századi Carrie Bradshaw – Milyen is volt valójában Jane Austen?

Jane Austen regényei után most három olyan könyvet ajánlunk, amelyekben Austené a főszerep.

SZÓRAKOZÁS
...

Jövőre érkezik a Dűne 3?

Nyáron forgatják a Dűne-sorozat befejező részét. Mutatjuk, mit lehet tudni.

...

Mit olvasnak A Fehér Lótuszban?

Megérkezett a harmadik évad, itt az ideje, hogy felidézzük, miket olvastak az előző évadok szereplői! 

...

Voldemorttól Almássy grófig: 8 adaptáció, amiben a Konklávé színészét láthatod

Ralph Fiennes az 1990-es évek hősszerelmesétől a főgonoszig számos szerepet eljátszott már. Mutatjuk!

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Listák&könyvek
...

10 tuti tipp, hogy visszatalálj a rendszeres olvasáshoz

...

30 letehetetlen könyv a Margó-díj egy évtizedes történetéből

...

10 lebilincselő könyv, ami a szerelem körül forog