"Fogták szépen a kést, egy hatalmas országnyi fejszét" (3 regény Trianon hatásairól)

A trianoni békeszerződés értelmében Magyarország elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát: az ország területe 320 ezer négyzetkilométerről 90 ezerre, lakossága húszmillióról hétmillióra csökkent. Partium és Erdély Romániához, a Délvidék a délszláv államhoz, Felvidék és Kárpátalja Csehszlovákiához került. A szerződés tetemes jóvátételt is az országra rótt, a magyar haderő létszámát 35 ezer főben maximalizálta.

Ablonczy Balázs „a 20. századi magyar történelem egyik legtragikusabb eseményének” nevezi a békeszerződést Trianon-legendák című tanulmányában, és kifejti, hogy a közvéleménynek nemcsak a háborús vereséggel, az emberveszteséggel, a menekültek áradatával, a gazdasági összeomlással és Magyarország megcsonkításával kellett szembenéznie, hanem a megszállás tényével és a szellemi teherrel, amit a békeszerződéssel kapcsolatos megaláztatás jelentett.

Gyászfolyamat, amit végig kell járni

Tompa Andrea azt mondta az Én Budapestem videójában, amely a békeszerződés aláírásának 100. évfordulójára készült, hogy a társadalomnak is végig kellene járnia a gyászfolyamat stációit, akárcsak az embernek, amikor tudomásul veszi, hogy valami elveszett.

A feldolgozásra számos irodalmi mű tett és tesz kísérletet, a családregényekentől a fiktív erdélyi városok, párhuzamos emberi sorsok bemutatásáig. Trianon 105. évfordulóján olyan könyveket ajánlunk, amelyek a békeszerződés lelki hatásaival foglalkoznak.

Tompa Andrea: Fejtől s lábtól

Tompa Andrea 
Fejtől s lábtól 
Jelenkor Kiadó, 2023 
-

Tompa Andrea 2013-as regénye az erdélyi századelőre, a magyarság legfájdalmasabb esztendeibe viszi az olvasót, hogy megírjon egy klinikai pontosságú szerelmet, melynek beteljesedését sem végtag- , sem országcsonkolás nem akadályozhatta meg. Egy öntudatos zsidó lány és egy kissé határozatlan, de hamar a saját lábára álló székely fiú párhuzamos élettörténetét követhetjük az Osztrák–Magyar Monarchia utolsó éveitől a trianoni szerződést követő időszakig, az individuumtól a teljes egybeolvadásig. 

Az írónő pszichológiai érzékenységgel, de a legkevésbé sem pátoszosan, elfogultságot és értékítéletet mellőzve világít rá a századelő Erdélyének társadalmi és szociális kérdéseire, és mindezt egy általa teremtett csodás archaizáló nyelven teszi:

"Fogták szépen a kést, egy hatalmas országnyi fejszét, s úgy kanyarítottak egy grandiózusat ezen a mi életünkön, s aztán máshová varrták, hová nem tartozik ez a testrész.”

Az írónő legújabb könyve, a Sokszor nem halunk meg szintén a történelem és az egyes emberi sorsok összefonódásira reflektál, és ezúttal 1944-be, Kolozsvárra repít.  

Térey János: Káli holtak

Térey János 
Káli holtak 
Jelenkor Könyvkiadó, 2019, 534 oldal

-

A Káli-medence törökök által lemészárolt lakói kikelnek a sírokból, és elözönlik a felkapott vidéket – ez a zombifilm cselekménye, amelyben a Káli holtak főhőse, Csáky Alex szerepet vállal. Közben egy Hamlet-előadás is színpadra kerül, amelynek cselekményét a rendező Kolozsvárra helyezi át, 1918 és 1920 közé.

A főhős a szupertehetséges kőszínházi színész, aki elvállalja a sorozat főszerepét, akit imádnak a rajongók, de ő maga egyáltalán nem tudja, mi is lesz vele. A forgatás, a színházi játék, az interjúk mellett néha a volt feleségével élő kislányával is tölt időt, és ahogy korábbi kritikánkban írtuk, „de úgy igazán nem történik vele semmi, ellenben hiperreflektív, érzékeny, kulturálisan tájékozott”. A fiatalon elhunyt Térey nem csak a Káli-medence átváltozását írja meg egy zombifilm forgatásához kapcsolódva, a főhős gondolatfutamaiban „egészen zseniális, óriás punksággal áll bele a Trianon-kérdésbe vagy a hipszterek által elfoglalt Káli-medence megfejtésébe is.

A könyvből színházi előadás is készült, Dömötör András rendezésében a Katona József Színházban, és a rgegény filmadaptációs jogait is megvásárolták.

Vida Gábor: Senkiháza

Vida Gábor 
Senkiháza - Erdélyi lektűr
Magvető, 2023, 416 oldal
-

Bár a trianoni békeszerződés koránál később, 1936-46 között játszódik, a marosvásárhelyi író Senkiháza című regénye is a bizonytalanságról és az állandó változásoknak kitett emberekről szól, akik képtelenek irányítani a sorsukat, mert ki vannak szolgáltatva a rajtuk keresztül-kasul vágtató történelemnek.

Az állektűr helyszíne egy fiktív kisváros, ahol a közösség tagjai más-más módon birkóznak a hétköznapokkal és a történelem által rájuk rótt szenvedéssel. A cselekmény kezdetén az unalmas városkába különös alak érkezik, Kalagor Máté, oklevél nélküli mérnök, aki szerelmi bánata elől menekül. A messziről jött, bizonytalan identitású idegen fogadtatásán keresztül megismerhetjük a település lakóinak zárt közösségét, és a korabeli Erdély történelmét egy áradó, anekdotikus, a klasszikus történetmesélés legnagyobb hagyományait idéző regényben.

Az elbeszélő saját nézőpontját a „hálátlan utókor” perspektívájának nevezi. Arra utal ezzel, hogy utólag, amikor összeáll a kép, minden máshogy látszik, nem kínálkozik külső perspektíva, ahonnan bölcsen rátekinthetünk a sorsunkra.

„Hálátlan utókornak lenni könnyű, mert nemcsak azt tudjuk, amit az elbeszélt események hősei nem, hanem azt is, mit súgnánk nekik."

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

5 könyv, amik segítenek megérteni a trianoni békeszerződés hátterét

104 éve, ezen a napon írták alá az első világháborút lezáró trianoni békeszerződést, melynek értelmében Magyarország elveszítette területének mintegy kétharmadát. 5 friss kötetet ajánlunk, amik segítenek eligazodni a Nagy háborút követő hatalmi politika útvesztőiben.

...

Trianonból a magyar gyárosok profitáltak, mert nem volt román üzleti elit

Háború, profit, Trianon - Hogyan vészelte át a polgárság az első világháborút? című kötet azzal foglalkozik, hogyan boldogulhatott a történeti Magyarország üzleti elitjének egy része ennyire jól Erdélyben, ahol a kormányzati propaganda szintjén nemkívánatosak voltak. Rigó Máté történészt kérdeztük. Podcast. 

...

Ablonczy: Trianon története már elkezdett személyes múltból történelemmé válni

Száz éve írták alá a trianoni békeszerződést, és a korszakról bár sokat tudunk, mégis rengeteg kibeszéletlen története van. Ám volt-e olyan pont, amikor Trianon története egészen más irányt vehetett volna és akkoriban mi sokkolta leginkább az embereket? Ablonczy Balázs történésszel, az Ismeretlen Trianon szerzőjével beszélgettünk.

Kiemeltek
...

Mutatjuk, kik közül kerülnek ki a 2025-ös Mastercard - Alkotótárs ösztöndíj nyertesei (1. rész)

Két cikkben, ábécésorrendben mutatjuk be a jelölteket. Íme az első 27! 

...

„Hiszen űzött voltam és zavaros” – 25 éve nincs köztünk Petri György

Ma 25 esztendeje halt meg a 20. század egyik legjelentősebb költője, Petri György. Mutatunk 3 kedvenc verset tőle.

...

Mutatjuk, kik közül kerülnek ki a 2025-ös Mastercard - Alkotótárs ösztöndíj nyertesei (2. rész)

Hamarosan 54 pályázat közül választja ki a zsűri azt a két győztest, akik 3-3 millió forint támogatást kapnak kötettervük megvalósításához. 

Dalszerzők kulisszatitkai vagy csak egy koncert? – zenei programok a Nyári Margón

Dalszerzők kulisszatitkai vagy csak egy koncert? – zenei programok a Nyári Margón

Kísérőzene irodalom mellé.

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Nagy László 100: ma lenne, aki átvinné fogában a szerelmet a túlsó partra?

Bakó Sára
Bakó Sára

„Hiszen űzött voltam és zavaros” – 25 éve nincs köztünk Petri György

Hírek
...

A Sziget hivatalos álláspontja: meg lesz tartva a Kneecap koncert

...

Munkatáborra ítélték az oroszok Borisz Akunyint

...

Látványos csaták szélesvásznon: jön a mozikba a Hunyadi

...

Hogyan dolgozz hatékonyan? Íme Yuval Noah Harari tippjei!

Olvass!
...

Mit tennél, ha egy gyilkossal ülnél egy autóban? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe!

Egy kocsi nagy sebességgel halad az erdőben. Te inkább kiugranál vagy megküzdenél a sofőrrel az irányításért? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe. 

...

Létezhet barátság pingvin és ember között? Olvass bele Sibylle Grimbert Az utolsó egyed című regényébe!

Sibylle Grimbert regénye egy nem mindennapi barátság lebilincselő története. Mutatunk egy részletet.

...

Újra megjelent magyarul minden idők egyik legnépszerűbb norvég regénye: olvass bele!

A féltestvér négy generáción keresztül vezeti végig az olvasót egy család szövevényes történetén. Mutatunk egy részletet.