Gardenö Klaudia-Komán Attila: Idővonal
Hol? Trafó
Mikor? május 1 és 9 között több alkalommal
Ár? 2000 Ft
A független szféra mindig a kísérletezés, a formai újdonságok terepe, a Trafó pedig előrukkolt a sétaszínház műfajával, ahol a járványhelyzetben is tudunk végre találkozni egymással és az előírásoknak megfelelően színházba menni. Gardenö Klaudia bábrendező szakos hallgató és Komán Attila dramaturg hallgató létrehozták az East End nevű alkotócsoportot, ahol a színház formai határaival és rejtett tereivel kísérleteznek. Az Idővonal című előadásukban mokumentarista jelenetekkel és performanszokkal tematizálják azt a talajvesztettséget, amit a járványhelyzet okozott bennünk. A séta a Falk Miksa utcai Columbo szobornál kezdődik, innen járhatjuk be Budapest belvárosát az SZFE és a Freeszfe színészhallgatóival. Fontos, hogy mindenki vigyen magával okostelefont, fülhallgatót, buszjegyet a dress code pedig fekete ruha és kényelmes cipő! (Az előadásban játszik: Bari István, Deák-Volom Dávid, Gloviczki Bernát, Hrapka Zsófia, Jakab Balázs, Kádár Kinga, Kanyó Kata, Katona Péter Dániel, Koós Boglárka, Koroknai Sándor, Kuttner Bálint, László Gáspár, Márkus István, Mechle Christian, Szécsi Bence, Ujvári Bors, Váczi Kristóf.)
Dékány Barnabás: Megyek utánad
(A kép forrása: Jurányi)
Hol? Jurányi
Mikor? 2021. május 16. 19:00
Ár? 3900 Ft
Grecsó Krisztián 2014-es regényéből készült előadást két évvel ezelőtt mutatták be a Jurányi Házban, a szerelmi leltár résztvevői pedig Baki Dániel, Kurta Niké és Mészáros Béla. Grecsó főhőse egy a harmincas éveiben járó férfi, Daru, aki mesél saját magáról, életének különböző állomásairól, önmaga jobb és rosszabb verzióiról, mindezt a szerelmein keresztül. A kapcsolatok között megjelennek megélt szerelmek, megcsalások, kalandok és be nem teljesült viszonyok is. Az előadás nem próbál meg ezek között morálisan rangsorolni, csak felmutatja őket, miközben önvizsgálatra hívja a nézőket. Az előadás után garantáltan mi is végigpörgetjük majd eddigi kapcsolatainkat, hiszen a színháznak voltaképp ez az egyik legfontosabb szerepe talán: az önreflexió.
Szalay Kriszta: Maradjunk annyiban
(Fotó: Molnár Ádám)
Hol? Eötvös 10 Kulturális Központ
Mikor? 2021. május 16. 19:00
Ár? 2900 Ft
Bár a bemutató a Centrál Színházban valósult meg, a Maradjunk annyiban egy vándor-monodrámává vált és több színház is befogadta már vendégelőadásként. Amit Szalai Kriszta csinál, azt nevezhetjük method actingnek, kulturális antropológiai kutatásnak, vagy elhivatott társadalmi aktivizmusnak, a végeredmény egy nagyon autentikus, erős, hiteles előadás a budapesti hajléktalanság állapotáról. Az ötletet egy riportfilm adta, ahol egy 26 éve az utcán élő nő mesélt a mindennapjairól, a próbafolyamat előtt pedig a színésznő öt napig élte a hajléktalanok életet, hogy saját bőrén tapasztalja meg ezt a végtelenül kiszolgáltatott, magányos létezést. Ez az online előadás azért jön most létre, hogy az előadásban megjelenő Lakatosné Jutka kunyhójából albérletbe költözhessen a jegybevétel árából, Szalai Kriszta nem titkolt szándéka pedig az, hogy árnyalja bennünk a szegénységről és a kitaszítottságról alkotott képünket.
Csákányi Eszter: Akit az istenek szeretnek
(Fotó: Takács Attila)
Hol? Spinoza Kávéház
Mikor? 2021. május 27. 19:00
Ár? 3900 Ft
Csákányi Esztert az istenek tényleg megtartották gyereknek, ami az örökösen metsző, éles, de játékos humorát, öniróniáját és a legnemesebb értelemben vett bohócságát illeti. Ebben az előadásban magáról, tágabb értelemben véve pedig a nőiségről mesél, a test és a lélek nehezen kezelhető változásairól. Szaval, énekel, mindezt megannyi drámaisággal és egyben könnyedséggel. Az ilyen önálló esteknek és a monodrámáknak a legfontosabb eleme egy minden rezdülésében meglepő, önazonos, őszinte beszélő, Csákányi Esztertől pedig, ahogy minden alakításában, pontosan ezt kapjuk itt is.
Horváth Csaba: Szürke galamb
(Fotó: Schiller Kata)
Hol? Stúdió K
Mikor? bármikor megtekinthető
Ár? 1990 Ft
A Stúdió K Színház 2017 januárjában mutatta be Tar Sándor Szürke galambját, amihez a regény mozaikszerű cselekményéből Mikó Csaba készített remek színpadi adaptációt. Horváth Csaba harmadszor dolgozott Tar szöveggel, hiszen a Forte Társulattól láthattuk már A mi utcánkat, és A te országodat is. A regényben megjelenő rengeteg szereplőt a Stúdió K hét színésze (Homonnai Katalin, Lovas Dániel, Nagypál Gábor, Nyakó Júlia, Pallagi Melitta, Sipos György, Spilák Lajos) és a fizikai színházból ismert Horkay Barnabás játszák. Tar realista történetét itt is a fizikalitás és a verbalitás különleges, szuggesztív elegyében mesélik el az alkotók, a történet pedig kivételesen nem a társadalom perifériájára szorult, mélyszegénységben élők világát kívánja bemutatni, helyette egy lélektanilag igazán izgalmas krimit láthatunk a színpadon. Az előadást már sajnos levették a repertoárról, úgyhogy érdemes így online pótolnia mindenkinek, aki nem látta élőben.
Fodor Tamás: A görény dala
(A kép a színház oldaláról származik.)
Hol? Stúdió K
Mikor? bármikor megtekinthető
Ár? 1990 Ft
A Stúdió K-nál maradva a társulat alapítója, Fodor Tamás rendezésében láthatjuk a 2002-es előadást, természetesen ezt is csak felvételről. Az előadás írója Forgách András, aki az előadás szövegéért díjat is kapott a Magyar Stúdiószínházi Műhelyek XV. Fesztiválján. A cselekmény a teljes XX. századot fogja át és az egyéni boldogság és az univerzális igazságok kérdését járja körül. Az előadás műfaji megjelölése is sokat sejtet: zenés tortura dell’arte! Szereplők: Hernádi Csaba, Hannus Zoltán, Nádasi László, Tamási Zoltán, Bogdán Árpád, Homonnai Katalin, Kakasy Dóra, Lendváczky Zoltán, Fodor Tamás.
Kovács Dániel Ambrus: Jobb félni - avagy Egység Kétség Háromság
(Fotó: Dávid Attila)
Hol? Fészek Művészklub
Mikor? bármikor megtekinthető
Ár? 1990 Ft
A 2018-ban végzett Zsámbéki Gábor-Fullajtár Andrea-osztály öt színészének (Ballér Bianka, Lestyán Attila, Martinkovics Máté, Messaoudi Emina, Vizi Dávid), azaz a Karaván Munkacsoport improvizációiból létrejött egy előadás a járványról, amit 2020 őszén még éppen be tudtak mutatni, mielőtt a járvány miatt bezártak volna a színházak. Ez az abszurd helyzet jól illeszkedik a fiatal társulat fekete humorához. A tragikomikus hangvételű előadásban öt nagyon különböző, de szélsőségeikben mégis némileg hasonló szereplőn keresztül szembesülhetünk értelmetlen rettegéseinkkel és jogos félelmeinkkel egyaránt.
Balogh Rodrigó: Falunap - gasztro túraszínház a Gellérthegyen
(Fotó: Független Színház)
Hol? Független Színház, Gellért-hegy
Mikor? 2021. június 3. és 4. 17:00
Ár? 5500 Ft
Június elején egy képzeletbeli zsákfaluba utazhatunk el a Független Színház roma és nem roma színészeivel együtt, ahol egy fiktív falu hátrányos helyzetű lakói látnak minket vendégül. Az árban benne van az ott fogyasztható étel-ital, a Gellért-hegyről a fővárosra letekintve pedig együtt gondolkodhatunk a sokak számára teljesen kilátástalan gazdasági helyzetről, a vidéki ember munkalehetőségeiről és a sokszor megoldhatatlannak tűnő gyermekvállalás kérdéseiről. Az előadást azoknak ajánljuk, akiknek hiányzik az élő színház varázsa, akiket érdekel a gasztronómia, akik szeretnek társadalmi kérdésekről vitatkozni, vagy csak azoknak, akik sétálnának egy jót egy elképzelt vidéki faluban Bunyós Évivel, Csoki Marival, Csivavával vagy Fütty Imrével. (Az előadás szereplői: Lovas Emília, Csányi Dávid, Stubnya Béla, Pászik Cristopher, Balogh Orsolya és Kőszegi Judit.)