Variációk egy otthonra – Maradj otthon #33

Variációk egy otthonra – Maradj otthon #33

Ruff Orsolya | 2020. április 23. |

Milyen könyvet csomagol be az úti poggyászába az, aki hivatásszerűen olvas? Olvas-e egyáltalán, ha elmegy, mondjuk, nyaralni, vagy csak bámulja a bárányfelhőket? Az olvasásban is ki lehet égni, ezért aztán iszonyú fontos, hogy tudjunk töltődni. Nekem a nyár az örömolvasás időszaka, ami nem azt jelenti, hogy évközben a többi kötet olvasása nem okoz örömet, de évek óta csak és kizárólag olyan könyveket viszek magammal, amelyekhez tudatosan nem kapcsolok semmilyen munkát, mégis tudom, hogy az élvezeti faktora csillagos ötös. Így osztottam be és szét magamnak az elmúlt évek nyaralásai között Tompa Andrea három nagyregényét, amelyek kivétel nélkül minden egyes alkalommal úgy szippantottak magukba, hogy közben teljesen kizárták a külvilágot. Win-win.

Tompa Andrea: A hallgatás mindig akkor a legérdekesebb, amikor...

Fotó: Valuska Gábor „Azt terveztem, hogy a Fejtől s lábtól után egy százoldalas kis könyvet írok, de rá kellett jönnöm, hogy nem tudok rövid könyvet írni" - mondja Tompa Andrea, aki ezúttal az ötvenes, hatvanas évek romániai diktatúrájából választott hősöket.

Az idei nyárra már nem maradt Tompa-könyvem, és persze a cinikusabbja mondhatná, hogy hát nem is úgy néz ki, mintha bárki nyaralni utazhatna majd az idén, engem viszont egy kicsit kompenzál, hogy készül az új Tompa-regény, aminek az otthon/a haza lesz az egyik fő témája. Egy pár perces videóban az író maga mesélte, hogy egy alkotói ösztöndíjnak köszönhetően ő is otthonra talált a CEU-n, részben pedig ez alatt az idő alatt írta az új regényt, amely az eddigiekkel ellentétben nem a múltra fókuszál, hiszen a cselekménye egy jelenben játszódó osztálytalálkozó körül bonyolódik majd. A CEU kiseprűzése is szóba került, amiből azt szűrte le az író, hogy már nincsenek biztonságos pontok a világban, az ember helyzetének bizonytalansága és instabilitása pedig fontos topik lesz az új regényben is.

A bizonytalanság pedig azóta csak fokozódott. A videót a koronavírus-járvány kitörése előtt rögzítették, a képsorok, melyeken emberek jönnek-mennek az egyetemen, mostanra már kicsit utópisztikusnak is tűnnek. A régi terek az elmúlt hetekben új funciókkal bővültek (ami magával hozta azt is, hogy a külső terek – így egy sima bevásárlás is akár – sokak számára hatalmas stresszforrássá váltak), miközben

az általunk legjobban ismert tér, az otthon szerepe is gyökeresen megváltozott,

hiszen a magánszféra már nem pusztán a családi, hanem az iskolai és a munkahelyi élet része is lett. Olyan tevékenységek szivárogtak be az otthon négy fala közé, amelyek az emberek többségénél eddig csak marginálisan jelentkeztek, így a lakásunk egyszerre lett színhelye a munkának, a tanulásnak és a kikapcsolódásnak. Ezek a tevékenységek sokszor párhuzamosan zajlanak, ami feszültséget kelt, közben pedig elfogadásra nevel. A négy fal ráadásul szembenézésre és számvetésre is kényszerít, többé nem lehet alibi- és pótcselekvések mögé bújni. Alapesetben mindenki otthon van.

Tompa Andrea
Fejtől s lábtól
Jelenkor, 2019, 544 oldal

A ház, a lakás pedig többletjelentéssel bővült, holott a Fejtől s lábtól óta tudjuk, hogy

„Az ember bellül magában lakik otthon, nem a ház teszi.”

Mégis az otthon ideális esetben olyan, mint Szabó T. Anna versében, amely a héten szerepelt a Versterápiában. Ebben az otthon biztos menedék („hol könyv és kép ölel,/bekuckózol és hosszan olvasol,/ahol figyelhetsz, minden érdekel,/hisz enélkül nem jó neked sehol”), épp olyan, amilyennek mindannyian szeretnénk látni az otthonunkat. Az elmúlt idők legfontosabb otthon-könyve ugyanakkor nekem egy olyan volt, amiben nincs egyetlen betű sem. Rofusz Kinga Otthon című silent bookja 2018-ban jelent meg, az első volt a magyar könyvpiacon, amely vállalta, hogy szöveg nélkül mesél el egy történetet.

Rofusz Kinga: A silent bookból mindenki kiolvashatja a saját...

Fotó: Valuska Gábor Képzeljük el, hogy leveszünk egy könyvet a polcról, és elkezdünk mesélni a gyerekünknek. Szokványos történet, rengeteg családban a napi rutin része. De mi van akkor, ha az adott könyvben nincs egyetlen árva betű sem, vagy ha van, az is az illusztráció része?

Ha nagyon leegyszerűsítve akarnám feleleveníteni, akkor egy költözés történetét mondja el egy kisfiú szemszögéből: a család eladja a régi házát, és beköltözik egy újba. A könyv ezen a primer síkon kívül viszont az elengedés és az elgyászolás krónikája is. Hogy az Otthon hőse új életet tudjon kezdeni, meg kell siratnia a régit, számot kell vetnie minden emlékkel, minden olyan aprósággal, amely az addigi otthonához köti. Csak úgy tud majd kapcsolódni az újhoz, ha ezeket a stációkat kőkeményen végigjárja, és lenyűgöző, ahogyan ezt Rofusz Kinga nemcsak a figuráival, hanem a színválasztásával is kifejezi: a könyv zöldes-pirosas univerzumából mintha fokozatosan kopnának ki a színek, hogy az emlékek felidézésére és a költözés megjelenítésére már csak a szürkés-barnás tónusok jussanak. Olvasóként innen rugaszkodunk el aztán újra, és ahogyan a kisfiú meg a családja belakja az új házat, ugyanúgy térnek vissza a színes árnyalatok is a kötet lapjaira.

Rofusz Kinga
Otthon
Vivandra, 2018, 64 oldal

A könyv akaratlanul is metaforája lesz mindannak, ami most velünk történik: azt, amiben eddig éltünk, egy időre legalábbis el kell engedni, a saját stációink végigjárását pedig egyszerűen nem lehet megúszni. Ez most ilyen, el kell fogadni, de muszáj hinni abban, hogy egyszer majd olyan lesz minden, mint az Otthon utolsó lapjain – mutatom:

Addig is nézzétek meg otthon a könyvből készült animációs kisfilmet, ehhez elég IDE kattintani:

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

A koronavírus mint társasjáték – Maradj otthon #32

A koronavírus egy olyan társasjátékot indított el, amihez nem adtak szabályzatot. A sok bizonytalanság és egymásnak ellentmondó információ miatt nagyon nehéz most racionális, felelős döntéseket hozni. Főleg, ha több ember is érintett, akik máshogy mérik fel, mi számít kockázatosnak. 

...
Nagy

Mi leszel, ha nagy leszel? - Maradj otthon #31

Az érettségi komoly vízválasztó. De nem azért, mert ilyenkor dől el a jövőnk - nem itt szokott, dől az folyamatosan -, hanem azért, mert ez életünk első és talán egyetelen kiváltságos, össznépi generációs összetartozás-élménye. Ettől fosztja meg a járvány az idei végzősöket, mert a jövőt bármikor újra lehet tervezni, a vizsgákat pótolni, de ezt nem.

...
Nagy

5 kérdés, amit a koronavírus hozott az olvasásba - Maradj otthon #30

Mi történik az ekönyvekkel a koronavírus után? Meddig olvasom bele a járványt bármibe? Sirokai Mátyás és a pandémia? Ki Elena Ferrante? Létezhet jó adaptáció? Valuska László otthon maradt és elgondolkodott a kérdésein.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Olvass!
...
Beleolvasó

A narcisztikus szülők fogságából segít kiszabadulni ez a könyv – Olvass bele!

A hatalom kisajátítása vagy az elnyomás nemcsak az autoriter politikai rendszernek, hanem egy narcisztikus családnak is lehetnek ismérvei. Dr. Karyl McBride könyve azzal foglalkozik, miként szabadulhatunk ebből a közegből. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ellenséges testvérek, orosz-svéd háború és nyomasztó családi titkok – Olvass bele Asko Sahlberg regényébe! [MARGÓ KÖNYVEK]

A finn Asko Sahlberg Ők című regényével folytatódik a Margó Könyvek sorozat. Most elolvashatsz egy részletet a háború, a bosszú és az árulás motívumain alapuló kötetből. 

...
Beleolvasó

A gyógyszeripar politikai kapcsolatai után nyomoz Sissel-Jo Gazan detektívje – Olvass bele az új dán krimibe!

Soren Marhauge ezúttal a Big Pharma nyomába ered. Olvass bele a krimibe!

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Billie Eilish esti mesét olvas egy gyerekcsatornán

A legújabb sztár, aki egy gyerektévén mesél a kicsiknek, Billie Eilish énekesnő. Méghozzá egy jávorszarvasról.

...
Gyerekirodalom

Otthonuk megmentéséért szövetkezik az ork, a troll és egy undok elf – Olvass bele!

Bartók Imre első ifjúsági regénye mesebeli vidékre kalauzolja olvasóit. De mi történik, ha az orkok, trollok, elfek és a többi varázslatos lény otthona, Dlöf veszélybe kerül?

...
Gyerekirodalom

Mi lehet izgalmasabb, mint a nyár a Balatonon? – 10 gyerekkönyv a kedvenc tavunkról

Gyerekeknek való olvasmányokat ajánlunk, ha nemcsak mártóznátok a vízben, hanem a Balaton partján könyveket is olvasnátok a tóról.

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha