Elérkezett a Könyvhét, mi pedig izgalmas ajánlókkal segítünk eligazodni a könyvek rengetegében. A napokban listát készítettünk a megjelenő történelmi és gyerekkönyvekből, valamint a világirodalom legújabb gyöngyszemeiből. Emellett összegyűjtöttük az érkező verses- és prózaköteteket, illetve romantikus és fantasy regényeket is. Most pedig következzen hat könyv a lélek kifürkészhetetlen mélységeiről!
Goodwill Barbara, Lender Andi, Orbán Lili Flóra: Áramlás
Eleged van abból, hogy nem hallod a saját hangodat, mert mások elvárásaival van tele a fejed? Ismerős a „kibogozhatatlanság” érzése, amikor nem tudod, mi a bajod és mit kellene tenned a vágyott harmóniáért? Ha változást szeretnél, meg kell tanulnod kapcsolódni önmagadhoz.
Az Áramlás önismereti napló arra vállalkozik, hogy figyelmedet újra az elnyomott szükségleteidre és igényeidre irányítsa, hogy könnyebben kezelni tudd az életedben végbemenő változásokat. Ha megtanulod elfogadni a külső változékonyságot és kapcsolódsz a belső állandósághoz, életed olyan hajóskapitányává válhatsz, aki békében él önmagával, bármerre is sodorja az élet.
Nincs más dolgod, mint 70 napig kitartóan töltögetni ezt a naplót, amely a jól felépített napi és heti rovatok, valamint a játékos illusztrációk révén élvezetessé teszi a befektetett önismereti munkát. Két hónap után könnyebb szívvel és rugalmasabb lélekkel jársz majd a világban.
Luca Mazzucchelli: Az 1% ereje
Napjaink minősége a szokásainktól függ. Mindennap elszívsz húsz szál cigit, vagy rendszeresen sportolsz? Odafigyelsz a kellemetlen érzéseidre, vagy úgy teszel, mintha nem léteznének? Lefekvés előtt még a telefonodat nyomkodod, vagy inkább olvasol? Ha tetszik, ha nem: ma az elmúlt öt évben bevezetett szokásaid eredménye vagy – és öt év múlva a mai napon kiválasztott szokásaid eredménye leszel.
A (rossz) szokás nagy úr, de a jó hír az, hogy a szokásaink tanulhatóak, fejleszthetőek és változtathatóak. Úgyhogy mire vársz, ismerd meg az értékalapú szokások erejét! Próbáld ki a könyvben bemutatott módszereket, és fedezd fel, hogyan tudod miniatűr változások révén csúcsra járatni a benned rejlő lehetőségeket!
Amy Edmondson: A jóféle rossz
A kudarcra általában a siker ellentéteként gondolunk, amit mindenáron el kell kerülni. Pedig van rossz kudarc, és létezik jó kudarc is! Amy Edmondson a tudomány, a kultúra és a mindennapi élet megkapó történeteivel illusztrálja, hogy milyen a jó kudarc; gátlásainkat és rossz lelkiismeretünket félretéve mit tehetünk, hogy a saját malmunkra hajtsa a vizet.
Kelemenné Farkas Márta: A demecia úttalan útjain
Szomorú tény, hogy a demenciával küzdők száma rohamosan nő szerte a világban, és Magyarországon is immár 250 ezerre tehető. Ha hozzávesszük a családtagokat és a közvetlen környezetet, akkor csak nálunk egymillió embert érint. Döbbenetes adat.
Az első ijedtséget követően azonban megismerésre és elfogadásra van szükség. A demenciáról való társadalmi diskurzust sokáig az elhallgatás, titkolózás, sőt szégyenkezés övezte. Az utóbbi években végre kezd a közbeszéd részévé válni, az egyén szintjén azonban még mindig nagy szükség van a megerősítésre.
Az elérhető kiadványok többsége orvosszakmai megközelítésű. Farkas Márta írónő személyes élményeiből fakadó leírásai a praktikus észrevételek mellett lelki támaszt is nyújt. A kötet külön érdekessége, hogy amíg három család történetét a megszokott felnőtt nézőpontból láthatjuk, addig a negyedikben egy kisfiú narratíváján keresztül tapasztalhatjuk meg, hogyan jut el a család a diagnózis körüli káoszból a demens nagypapával való szeretetteljes együttélésig.
Valló Ágnes, Szilágyi Zoltán: Párkapcsolat-simogató
Ha két ember megszereti egymást, létrejön valami új minőség kettejük között. Ez a valami – a párkapcsolat – olyan, mint egy élőlény, amivel törődni, foglalkozni kell. Ha virág, akkor öntözni, ha kismacska, akkor simogatni, ha kiskutya, akkor sétáltatni. Viszont a virágot hiába simogatjuk, a kiskutya nem szereti, ha megöntözik, és kevés cica szeret pórázon sétálni. Ismerni kell tehát a kapcsolatunkat ahhoz, hogy ápolni tudjuk.
Amikor elszáll a szerelmi mámor, könnyű elveszni a felbukkanó problémákban. Kiderülhet, hogy teljesen mást várunk az élettől, hogy más az értékrendünk, és máshogy értelmezzük a kapcsolatot. Akkor mégis mit lehet tenni, hogy a kapcsolat harmonikus és szeretetteljes legyen? Hogy – ha el is múlt a szerelmi mámor – fennmaradjon a meleg, mély vonzalom, a szeretet érzése minél tovább, lehetőség szerint életen át? Sok mindent. Erről szól ez a könyv.
Nikolaas Sintobin SJ: Bízz az érzéseidben!
„Ez a könyv a megkülönböztetésről szól. A megkülönböztetés azt jelenti, hogy a legbensőbb tapasztalásaink révén keressük a számunkra legmegfelelőbb utat. A folyamat úgy zajlik, hogy elkezdjük figyelni, mi játszódik le a szívünk mélyebb rétegeiben.
Ma, bő harminc évvel azután, hogy megismerkedtem a Szent Ignác-i lelkiséggel, és érzéseimre hallgatva jezsuita szerzetes lettem, ugyanúgy bízom az intuícióban és a megkülönböztetésben, és iránytűként használom őket az életemben. Számomra ez az életmód szorosan összekapcsolódik keresztény hitemmel, ám tapasztalatom szerint sok nem keresztény ember is válaszokra lelhet benne, hogy jobb és értelmesebb életet élhessen.”