A 95. Ünnepi Könyvhét előtt röviddel ajánlottunk már világ- és gyerekirodalmat, történelmi témájú könyveket, valamint versesköteteket és romantikus regényeket is, most pedig a legújabb prózakötetekből állítottunk össze egy nyári olvasmánylistát.
Egressy Zoltán: Kettesével a lépcsőn
Talán már zenélni sem képes zenész, lakodalmán veszekedő házaspár, hőlégballon-vállalkozásra készülő férfi, a tudatot megtámadó entitásokról fantazmagóriákat szövő, kleptomániás takarítónő. Alakok Egressy Zoltán egymáshoz lazán kapcsolódó kisprózáiból, melyek egyszerre nyitnak a hétköznapi és a különleges irányába. Ha elsőre valóságosnak hatnak a történetek, egy kis túlzás avagy fokozás elemeli őket; ha pedig eleve elemel minket a mindennapokból a szerző, figyel rá, hogy ne pusztán a szereplők esetenként fals, elrugaszkodott perspektíváját és annak finom paródiáját mutassa meg nekünk, hanem legyen mindennek valamiféle mélyben gyökerező valóságmagja is.
Bárkiről és bármiről legyen is szó: Egressy Zoltán rendkívül természetesnek, mindenféle manírtól mentesnek tűnő novelláiban közel megy figuráihoz, és mint egy pszichológus, kiapadhatatlan érdeklődéssel fürkészi gondolkodásmódjukat, önbecsapásaikat, véleménykülönbségeiket, láttatja speciális beszédüket, roncsolt nyelvükkel, fogalmazásbeli sutaságaikkal. Így lesz a Kettesével a lépcsőn a lírai atmoszféra és empátiával átitatott humor emlékezetes ötvözete.
Bíró Kriszta: Kevert
Bíró Kriszta új kötete nem regény, annak ellenére nem az, hogy főhősét mindvégig Brauner Piroskának hívják. Brauner Piroskából sok van. Annyi, ahányszor csodát tesz. Vagy csoda történik vele. Vagy nem történik, noha történhetne, történnie kellene. Egyetlen, avagy sok Brauner Piroska nevű nő végigsétál a mocsaras huszadik századon, és nem hagyja magát. Hogy ki az a Brauner Piroska? Senki. És mindenki.
Forgách András: Zehu
Zehu: „ez van, kislányom, ezen már nem változtathatunk„ – írja egy anya a lányának Tel-Avivból Budapestre. Ebben a nagy lélegzetű levélregényben harminc éven át követhetjük nyomon egy Palesztinában letelepedett, majd a történelem viharai által kettészakított család drámai történetét, miközben árnyalatokban gazdag tónusokkal feslik fel előttünk a 20. századi világtörténelem. Forgách András a regényíró szabadságával, bravúros elbeszélői módszerrel jeleníti meg egy hatalmas családi tabló szereplőinek szövevényes viszonyrendszerét és kalandos életanyagát.
Elvek és tapasztalatok ütköznek, szélsőséges érzelmek örvénylenek az egymástól kétezer kilométerre élő Apfelbaumok és Rozsdák között, akik egymás sorsát tükrözve egymás hazájába menekültek, új otthonukban örökre idegenek maradtak, és már soha nem tudnak visszatérni oda, ahol születtek. Az eredetileg Zehuze címmel 2007-ben megjelent regényét a szerző az Élő kötet nem marad 2015-ös megjelenése után gyökeresen átdolgozta, és már készül a trilógia harmadik darabja is.
Szántó T. Gábor: A jazzprofesszor
A jazzprofesszor egy drámai életút és a modern magyar jazz regénye. A zongorista-zeneszerző Gonda János titokban tartja múltját: a nyilas üldöztetést és a Rákosi-rendszer alatti börtönbüntetését. Ausztráliába kivándorolt apja és testvére hiánya, itthon maradt anyja és nagyanyja tragikus életfordulatai elől az Amerika Hangja rádióadásaiból elsajátított zene, a rögtönzés szabadsága, majd a szerelem jelent menedéket, ám a két szenvedély egymás ellen fordul, miközben a magyarországi jazzoktatást megalapozva, a Kádár-kor kínos kompromisszumaival is meg kell küzdenie.
Lehet-e választani család és művészet között? Örökletes betegség vagy a történelmi trauma kísért generációkon át? Megoldás-e a felejtés, vagy nincs menekvés a múlt elől? Hozhat-e megnyugvást az új szerelem, vagy a szenvedésből fakadó szenvedély mindent lerombol? Mi történik, ha a zenén kívül nincs más, ami a józan észt fenntartsa? A párhuzamos idősíkokon kibomló cselekményben a szerző az emlékezet működésének többféle modelljét is ábrázolja, hogy számot adjon főhőse önmagával folytatott viaskodásáról, miközben a 20. század magyar történelme és a korszak pezsgő jazzélete is átszövi a regényt.
Kiss László: Mi kell a boldogsághoz
A Tiszatáj Alapítvány gondozásában jelent meg a Bárka egyik szerkesztőjének, Kiss Lászlónak legújabb novelláskötete. És hogy mi kell a boldogsághoz? Fogós kérdés. Talán elég hozzá egy világsztár, aki hozzánk költözik, és velünk együtt írja a töri leckét. Vagy boldogság akkor van, ha új autót vásárolunk? Ha szalonnát sütünk a haverokkal egy szörnyű emlékű éjszakán? Ha kihajtjuk a szobánkba tévedt denevért? Hazakísérni valakit? Elfogadni valakit? Megalázni valakit? Vagy, mondjuk, megtanulni egy idegen nyelvet. Boldog párkapcsolatban élni, aztán egyszer csak nem élni benne tovább.
Ez is lehet boldogság? Vagy a boldogság egy kiadós teregetés? Egy kiadós vadászat? Egy jó kirándulás? Egy rossz kirándulás? Egy Tóth Árpád-vers! Esetleg beöltözni másnak? A semmiből jött, hirtelen szerelem, az boldogság? De mi van, ha a szívünk választottja egy egér? Nehéz ügy ez a boldogság. Te voltál már boldog?
Tallér Edina: Jóemberek
Margit és Dénes átlagos budapesti házaspár szokványos lakótelepi élettel, látszólag csekély igényekkel és vágyakkal, rég elfeledett és elfojtott álmokkal, soha meg nem valósított tervekkel. Amikor az asszony idős édesanyja meghal, nekivágnak Kiskunhalasnak, ám útközben lerobbannak a parányi Jakabszálláson, és egy ideig ott ragadnak. A helyi pacalozó tulajdonosa, Nyúzó Jóska, a titkait féltve őrző böllér, akit sérült arca miatt csak Idegzsábának hívnak, és az őket mindenhová követő vén albínó ikerpár, a Jolikák sorsdöntő módon sodródnak bele Margiték életébe. A kialakult helyzetben a párnak szembesülnie kell vele, hogy az utazás és a folyvást kiújuló viták, veszekedések, kicsinyes csetepaték mellett valami más, meghatározóbb dolog is történt velük.
A szerző kiváló humorral és gazdag iróniával festi meg a fővárosi és vidéki Magyarország jelenét és közelmúltját. Az egzisztenciális és a generációkon átívelő szorongás, álmok és valóság, hűtlenség és magány, és persze a vágy egy jobb, tartalmasabb életre egyszer s mindenkorra eldönti, a főhősök merre tartanak útjukon, és vajon közös-e az út. Tallér Edina regénye beültet a hátsó ülésre, hogy aztán együtt vágjunk neki a párkapcsolati road tripnek, egyenesen Jacobsville felé.