Június 13-16. között ismét Ünnepi Könyvhét lesz a Vörösmarty téren. Ebből az alkalomból számos tematikus ajánlót állítunk össze, válogattunk már világirodalmi és gyerekeknek való könyveket, történelemmel kapcsolatos olvasmányokat is, most pedig azoknak készítettünk egy listát, akik a versekért rajonganak.
Lady Chatterley: Egy kitárt női száj
„Csak ez ne kerüljön senki kezébe, idézi önmagát, és persze hogy nem gondolja komolyan. Hiszen például kicsoda is ő (Constance, Connie, a férje után Chatterley, apja után Reid, Wragby Hall úrnője, a vadőr szeretője), a Lady? Neki oly mindegy, von finoman vállat, biggyeszti női száját. De verset írt, kötetre valót, amit igenis neked szán, kedves olvasó. Lapozz csak belé az idegen kezeddel, olvasd ki belőle az életét. Botránkozz meg, de szeresd is őt. És ismerj magadra, akárki vagy is. Mert a lélek, tudod, semleges nemű.” (Barna Imre) A kilétét felfedni nem hajlandó Lady Chatterley (Constance Reid) korábban különböző irodalmi folyóiratokban (Mozgó Világ, Kalligram, Kortárs, 2000, Vörös Postakocsi, Tiszatáj) megjelent verseiből állított össze verseskötetet.
Nádasdy Ádám: Billeg a csónak
Nádasdy Ádám versei az emberélet útjának felén túlról szólnak. Az utazás folyamatos: billegünk a csónakban, kanyarodunk a teherautóval, viháncolunk a kertben, vagy éppen hátsó lépcsőkön szökünk fel szobákba. A kötet versei költő-elődöket idéznek meg vagy feltörő emlékeket próbálnak megszelídíteni. Az összegzés, a számvetés mindig lehetetlen, hiszen útközben vagyunk.
Tolnai Ottó: Wilhelm-dalok
A Wilhelm-dalok 1992-ben jelent meg először, s az elmúlt évtizedekben a Tolnai-életmű kultikus darabjává vált. A versekből építkező regény énekese, Wilhelm, a fogatlan félnótás felbukkant már az 1983-as Vidéki Orfeusz című kötet egyik ciklusának mellékalakjaként, hogy aztán ebben a vajdasági folklórt és szociográfiát is összeforrasztó +naiv eposzban” ‒ ahogy Thomka Beáta írta ‒ avanzsáljon főhőssé.
Tolnai a (perem)vidéki költő marginális szerepében rejlő eredendő kiszolgáltatottságot és kisszerűséget töredékes, groteszk történésekben villantja fel a dadogó poézis nyelvén. Wilhelm és a versek nyugtalan figurái, köztük Vak Vigh Tibike vagy a lábatlan Baráth, a valóság és az imaginárius határvidékén teremtett világban tévelyegnek, minduntalan elvágyódva, de örökre ott őrlődve profán misztériumukban.
Mircea Cărtărescu: ne kiáltsd sohasem segítség
Az irodalmi Nobel-díj várományosai között is rendre emlegetett Mircea Cărtărescu ismét meglepte az olvasóit, csak míg korábban az epika burjánzó nyelve szó szerint magával sodort, most a minimalista versbeszéd megtorpanásra késztet, szinte ösztökélve bennünket, hogy a szerzővel együtt mi is végső számvetést készítsünk. Csupa szúrós halszálka-vers, Visky András hűséges és ihletett tolmácsolásában.
Szép versek 2024
Ahogy minden évben, úgy az idei Ünnepi Könyvhétre is megjelenik a Szép versek, melyet lapozgatva és olvasgatva megismerheted a legfontosabb kortárs lírikusokat és költeményeiket. A nagy múltú antológia idén is az elmúlt év folyóiratterméséből válogatta ki a legfontosabb verspublikációkat, a szerkesztő pedig Turi Tímea volt.