5 izgalmas regény a fiatal, francia nyelvű irodalomból

A francia irodalom a legnagyobb klasszikusaival már a középiskolában megismerkedünk. Molière, Voltaire, Rousseau, Hugo, Balzac, Stendhal, Flaubert, Zola, Baudelaire, Verlaine, Proust, Sartre vagy Camus – ki ne ismerné őket? Tíznél is több irodalmi Nobel-díjjal büszkélkedhetnek, kortárs irodalmukat pedig olyan nevek fémjelzik mint Annie Ernaux vagy az irodalmi fenegyerek, Michel Houellebecq

Cikkünkben most fiatal francia íróktól mutatunk egy-egy magyarul is elérhető könyvet, hogy egy talán még kevésbé ismert, de kiváló szerzőkkel rendelkező nemzedékre irányítsuk a figyelmet. 

Mohamed Mbougar Sarr: Ugyanolyan emberek

mohamed mbougar sarr
Ugyanolyan emberek
Ford. Balla Katalin, Park, 2024, 168 oldal
Mohamed Mbougar Sarr: Ugyanolyan emberek könyv

Mohamed Mbougar Sarr 1990-ben született szenegáli, francia nyelven író szerző, aki Az emberek legtitkosabb emlékezete című könyvével (ITT bele is olvashatsz) vált világhírűvé. (A regény 2022-es ötvenes listánk második helyén végzett, akkor a Margó vendége is volt, a beszélgetésről itt számoltunk be. Ebben a cikkben pedig arról olvashattok, hogy milyen volt személyesen találkozni vele, és milyen valós események inspirálták a regényt.)

A hamarosan magyarul is olvasható Ugyanolyan emberek lapjain azt a kérdést járja körül, amely talán a legfontosabb kérdés mindannyiunk életében: Hogyan találjuk meg magunkban az erőt, hogy valódi önmagunkká váljunk, bármi legyen is az ára?

Ndéné Géjé, a fiatal irodalomprofesszor nem hisz a szemének az irodalomoktatókhoz intézett minisztériumi felhívást olvasva: hagyják ki a tananyagból Verlaine és más, bizonyíthatóan homoszexuális szerzők műveit, mert rossz hatással lehetnek a hallgatókra. Ostobaság, egy vers értékének semmi köze a szerző szexuális orientációjához! Ndéné fel van háborodva, még ha tisztában is van vele, hogy a felhívás csupán a fellobbanó homofóbia legújabb jele a muszlim többségű Szenegálban, ahol

a homoszexualitás vallásgyalázásnak számít, olyan bűnnek, amelyet a fehérek hurcoltak be az országba.

Miután ellenállására válaszul felfüggesztik oktatói posztjáról, Ndéné tanulmányozni kezdi országa hagyományait, hogy megértse a homoszexuálisnak kikiáltott emberekkel szemben táplált gyűlölet mozgatórugóit, és útja során olyan belső tájakra téved, amelyekről azelőtt mit sem tudott.

Pauline Harmanage: Széttört helyeken

pauline harmanage
Széttört helyeken
Ford. Tótfalusi Ágnes, 21. Század, 2023, 288 oldal
Pauline Harmange: Széttört helyeken könyv

Az 1995-ben született Pauline Harmange az Én például utálom a férfiakat című, nagy port felvert esszé szerzője, amelyet futótűzszerű sikere nyomán tizenhét nyelvre fordítottak le. Tizenöt éves kora óta blogger, jelenleg önkéntesként dolgozik egy alapítványnál, amely a nemi erőszak ellen küzd.

Széttört helyeken című regényének fő kérdése, hogy miért sodródik Anais, a fiatal nő? Tényleg kiveszett belőle minden ambíció? Vagy csak szomorú? Elveszíti az állását, és tiszta lappal akar indulni, ezért Limoges-ba költözik. Már sokat hallott arról, milyen jellegtelen ez a város. Lakást bérel egy idős olasz nőtől, aki vaksága dacára nagyon is tele van életkedvvel. Anais ráébred,

a tökéletlenségeink tesznek bennünket egyedivé

– nem az a lényeg, hogy az ember begyógyítsa a sebeit, hanem hogy megtanuljon együtt élni velük.

Édouard Louis: Akik megölték az apámat

édouard louis
Akik megölték apámat
Ford. Pataki Pál, Napvilág, 2024, 96 oldal
Édouard Louis: Akik megölték az apámat könyv

Édouard Louis 1992-ben született, a francia irodalom jelenleg egyik legfontosabb sztárja, írásaiban gyakran foglalkozik társadalmi, politikai kérdésekkel. Könyveit számos nyelvre lefordították, a belőlük készült színdarabokat világszerte játsszák. Magyarul a Leszámolás Eddy-vel valamint az Egy asszony küzdelmei és átváltozásai című regényei jelentek meg. 

Az Akik megölték apámat című, eredetileg 2018-ban megjelent regényében a munka, a nélkülözés miatt megnyomorított apjáról szól. Annak a férfinak a történetét meséli el, akivel az író egész életében hadakozott annak homofóbiája és rasszizmusa miatt. A rendkívül sűrített szöveg egy élet történetének bemutatása, egyben politikai vádirat is azok ellen, akik közvetve ezt tették az író apjával. 

Leila Slimani: Mások országa

leila slimani
Mások országa
Ford. Lőrinszky Ildikó, Európa, 2024, 493 oldal
Leïla Slimani: Mások országa könyv

A marokkói születésű francia írónak eddig két regénye jelent meg magyarul, Az ogre kertjében – Adèle története , valamint az AltatódalEz utóbbi miatt nyerte el 2016-ban a Goncourt-díjat. Idén megjelent, Mások országa című műve az író saját családjáról tervezett trilógiájának első regénye.

1944-ben az alig tizennyolc éves Mathilde beleszeret az elzászi falujukban állomásozó francia csapat marokkói tisztjébe, Amin Belhadzsba. Mathilde, aki úgy érzi, hogy a háború megfosztotta fiatalságától, unalmas, szürke életre kárhoztatta, a romantikus regényekből megismert szenvedélyre, érzéki örömökre, kalandokra vágyik. A felszabadulás után követi férjét a francia protektorátusba, Marokkóba, amely ábrándjaiban a felhőtlen kék ég, a ragyogó napsütés, az illatos virágok és zamatos gyümölcsök földje.

Ám csalódnia kell, egészen másmilyen valóság vár rá,

új hazája hamarosan az elveszett illúziók országává változik számára.

A fiatal pár Mekneszben telepszik le, ahol a franciák lakta Újvárost láthatatlan, ám annál leküzdhetetlenebb határ választja el az araboknak otthont adó óvárostól.

Míg Amin ádáz munkával igyekszik az örökül kapott terméketlen, köves földből virágzó majorságot teremteni, addig a pénztelenségtől, kirekesztettségtől és magánytól szenvedő Mathilde egyre elkeseredettebben próbálja megtalálni a helyét ebben az etnikai, társadalmi és vallási konfliktusokkal terhelt világban. Itt voltaképpen mindenki idegen, mindenki „mások országában” él: a francia telepesek éppúgy, mint a bennszülöttek, a katonák éppúgy, mint a földművesek. És mindenekelőtt a nők, akik az évszázados hagyományok, szokások, szabályok rabjaként élik az életüket a férfiak országában.

Baptiste Beaulieu: Mesék halál ellen

baptiste beaulieu
Mesék halál ellen
Ford. Ádám Péter, Bookart, 2018, 296 oldal
Baptiste Beaulieu: Mesék halál ellen könyv

Baptiste Beaulieu 1985-ben született francia orvos, blogger és író nagy sikerű könyvét eddig tucatnyi nyelvre fordították le. 

A regény a szereplő-narrátor, egy ifjú rezidens szemszögéből mutatja be egy kórház sürgősségi osztályának életét. A hétköznapi itt mindig rendkívüli. A szövegben az események ábrázolása összefonódik azokkal a történetekkel, melyeket az elbeszélő céltudatosan gyűjt, gyakran a kórházban kezeltektől vagy kollégáktól, és

azért jegyez le, mesél újra, hogy a páciensek szenvedését enyhítse, életkedvét visszaadja.

Különösen szoros viszony alakul ki közte és egy nagybeteg nő között, akit „Tűzmadár-asszonynak” nevez el, és rendszeresen látogat, hogy történeteivel tartsa benne a lelket. Találkozásaik és a mesélés vissza-visszatérő mozzanatai, melyekbe több másik orvos és ápoló is bekapcsolódik, egyfajta ezeregyéjszakává állnak össze.

Nyitókép: PickPik

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Méreggel átitatott könyveket távolítottak el a Francia Nemzeti Könyvtárból

Négy arzénnal kezelt kötetet helyeztek karanténba Párizs legnagyobb könyvtárában. De hogy kerülhetett a borítóra méreg, miért amerikai tudósok vizsgálják az esetet, és hogy jön ide Umberto Eco A rózsa neve című bestsellere?

...
Hírek

Jón Kalman Stefánsson és Franciaország lesznek az idei Könyvfesztivál díszvendégei

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése 2024. szeptember 26. és 29. között rendezi meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált, melynek a népszerű izlandi szerzőn kívül a kortárs francia irodalom lesz majd a fókuszában.

...
Nagy

Mohamed Mbougar Sarr az irodalom labirintusáról írt, és közben beleveszett a saját regényébe

Mohamed Mbougar Sarr szenegáli író akarata ellenére is szimbólummá vált: 31 évesen, első fekete-afrikai szerzőként nyerte el a legrangosabb francia irodalmi elismerést, a Goncourt-díjat. Paradox módon azzal, hogy neki ítélték a díjat, mintha belépett volna a saját regényének világába, amelyben az irodalmi elitet és intézményrendszert figurázta ki.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Listák&könyvek
...
Nagy

5 thriller kémekről, ha fordulatos könyvekre vágysz

...
Szórakozás

4 adaptáció, amit érdemes megnézned szeptemberben

...
Nagy

A vicces, a fásult és az önfeláldozó – 8 regény tanárokról

Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.

...

Kárhozatra születnek az ork csecsemők? [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/1.]

...

A nagyváros szövetébe láthatatlanul simultak a lányok [Budapesti nők]

...

Szél Dávid: A szülőség nem egy megoldandó probléma [Podcast]