Márai Sándor: Az igazi
A sorozathoz hasonlóan Márai is két szemszögből mutat be egy szerelmi háromszöget. A könyv felépítése is megegyezik a sorozattal, hiszen a regény első felében a feleség, a másodikban pedig a férj oldaláról ismerhetjük meg a történetet. Márai regénye nemcsak arról szól, hogy mi történik, ha elromlik egy házasság, olvasás közben óhatatlanul szembe kell néznünk saját szerelmi csalódásainkkal is, emiatt nem éppen könnyű olvasmány. A könyv különlegessége, hogy Márai tökéletes érzékenységgel írta meg Ilonka monológját is, úgy, mintha belelátna a női lélek mélyébe. A regényben Tivadar a házvezetővel, Judittal csalja meg feleségét, és noha a történet az 1940-es években játszódik, mégis mai és időtálló, hiszen olyan problémafelvetések vannak benne, amelyek örök érvényűek. Az akár önálló regényként is értelmezhető Judit... és az utóhangban, amely Az igazi folytatása, pedig a szerető oldaláról ismerhetjük meg a történetet, és kiderül, hogy milyen szerep jut annak, aki miatt látszólag tönkremegy egy házasság.
Szabó Magda: Az őz
A szerző úgy jellemezte a könyvet, mint a „gyilkosok és az áldozatok regényét”, ennél találóbb megfogalmazása pedig nem is lehetne a könyvnek. Az őz az 1950-es évekbe repíti vissza az olvasót, a főszereplők Encsy Eszter és Graff Angéla, akik ugyan barátnők, mégis szöges ellentétei egymásnak. A regény két idősíkon játszódik, először a lányok gyerekkorát, majd a kötet második felében a már felnőtt Esztert és Angélát látjuk. Eszter gyermekkorát átszőtte a kirekesztettség érzése, szegénysége miatt pedig irigykedik Angélára, akit mindenki csodál, mindene megvan, ráadásul a kislány kertjében lakik egy őz is. A két lány között feloldhatatlan feszültség van, amelyet a szerző az egész regény során hangsúlyoz. Mire a barátnők felnőnek, Eszterből ünnepelt színésznő válik, kitört a szegénységből, de az élete továbbra is olyan, mintha el lenne átkozva. Továbbra sem boldog, nincsenek emberi kapcsolatai, az egyetlen dolog, ami megmenthetné reményvesztett életét, a szerelem. A kötet második felében a barátnők újra találkoznak, Eszter azonban - akárcsak gyerekkorában az őzet - Angéla szerelmét is irigyli és elveszi, mivel Eszter és Angéla férje, Lőrinc között szenvedélyes szerelem bontakozik ki. Az őz nem könnyű olvasmány, sokkal inkább egy sötét, lélektani történet, amelyben gyűrűzik a feszültség és a könyv végén nincs feloldozás.
Szabó Magda történeteivel átírta Debrecent. A Vaktérkép különleges városi sétával jelentkezik.
Javier Marías: Beleszerelmesedések
A spanyol szerző többszörösen is díjazott regénye egy be nem teljesedett szerelmi háromszöget mutat be. María egy madridi kiadónál dolgozik, a reggeleket pedig minden nap ugyanabban a kávézóban kezdik, ahol reggeli közben egy harmonikus, boldog házaspárt figyel, akik szintén minden napjukat a kávézóban kezdi. A nő megkedveli az ismeretlen párost és már-már úgy érzi, mintha ismernék egymást. Egyik reggel azonban a pár nem érkezik meg a kávézóba, majd lassan fény derül, egy tragédiára, ugyanis María az újságból értesül a hírről, hogy a férfit leszúrták az utcán. Mikor a feleség újra feltűnik a kávézóban, María összeismerkedik vele és Luisa lelki támasza lesz. Hamarosan feltűnik Javier, a halott férj legjobb barátja, aki látszólag önzetlenül segít barátja özvegyének, ám a férfi beleszeret Luisába, miközben Maríával is összemelegednek. A kötet szerelmi szála mellett lelepleződik a férj gyilkosa is, amely olyan kérdéseket vet fel, mint, hogy megbocsátható-e az olyan bűn, amit szerelem vezérel.
Elena Ferrante: Amikor elhagytak
Ferrante regénye - amelyből éppen sorozat készül - ezúttal is Olaszországban játszódik. Olga Torinóban él, férjével és gyerekeivel, amikor egy délután férje látszólag minden előjel nélkül elhagyja egy fiatal nőért, aki egykor a férfi tanítványa volt. A feleség értetlenül áll a helyzet előtt, mély érzelmi válságba kerül, hiszen karrierjét is feláldozta a férje és gyerekei miatt. A regény olyan, mint egy örvény, amely egyre csak gyűrűzik, Olga megszállottan keresi a nőt, akivel férje megcsalta, miközben meg kell birkóznia azzal is, hogy a gyerekei ellene fordulnak, neki pedig szembe kell néznie saját magával. A kötet mindössze néhány hét történéseit mutatja be, de az érzelmi hullámvasút annál intenzívebb. Olga végigjárja az elutasítás, tagadás, a depresszió és az elfogadás fázisait, megtapasztalja, hogy a férjével nemcsak a házasságát, de a közös barátait és önmagát is elveszítette. A cselekmény végig feszült, Olga kutat a másik nő után és amikor meglátja a férjét és a fiatal nőt, jelenetet rendez az utcán.
Ferrante regénye szintén nem könnyű olvasmány, de a kötet végére kicsit megkönnyebbülhetünk, mivel Olga feláll a traumából és képes újradefiniálni saját magát.
Kit érdekel, kicsoda Elena Ferrante, ha olyan könyveket ír, mint a Nápolyi regények-sorozat? Újraolvastuk mind a négy könyvet, ami az elmúlt hetek egyik legjobb döntésének bizonyult.
Fiala Borcsa: Drill
Fiala Borcsa legújabb regényében szintén több szemszögből ismerhetünk meg egy házasság végét, a hűtlenséget és a kapcsolati válságot, a könyvről készült kritikánkat itt olvashatod el. A cselekmény ugyan klasszikus történet, a férj megcsalja a feleséget egy fiatal munkatársával, de mivel a kötet a férj a feleség és a harmadik személy szemszögét is bemutatja, komplex és árnyalt képet mutat. András a negyvenes éveit tapossa, karrierje szárnyal, mégis túlterheltnek, kiégettnek érzi magát. Mindeközben a felesége, Judit családanyaként ragaszkodik a kihűlt házassághoz és nem vesz tudomást arról, hogy a kapcsolatuk már nem a régi, úgy gondolja, összetartoznak Andrással és a gyerekek miatt mindenképpen együtt kell maradniuk. A harmadik szereplő Réka, András céltudatos munkatársa, aki vállalja a szerető szerepét, mert úgy érzi, annak ellenére, hogy András házas, szerelmes lett a férfiba. A kötetből három különböző érzelmi világot ismerhetünk meg, mindenki másképp próbálja oldani a feszültséget. András terápiára jár, Judit önmagában őrlődik, Réka pedig az interneten keres megoldást.
Egy válás, három nézőpont: Fiala Borcsa regényében egy látszólag jól működő család kártyavárként omlik össze, a történet mégis elsősorban az újrakezdés lehetőségeiről szól. A Drill egy, a gyerekeiért mindent beáldozó anyáról, egy életközépi válságban szenvedő apáról, és egy ambiciózus harmadikról mesél, aki a felbukkanásával alaposan megkeveri a lapokat.