Az élet egy kártyavár, és nem te osztod a lapokat

Az élet egy kártyavár, és nem te osztod a lapokat

Egy válás, három nézőpont: Fiala Borcsa regényében egy látszólag jól működő család kártyavárként omlik össze, a történet mégis elsősorban az újrakezdés lehetőségeiről szól. A Drill egy, a gyerekeiért mindent beáldozó anyáról, egy életközépi válságban szenvedő apáról, és egy ambiciózus harmadikról mesél, aki a felbukkanásával alaposan megkeveri a lapokat. Hűtlenség, kiégés, eltávolodás, önfelfedezés és boldogságkeresés – ezekről szól a Drill, amely közben azt a kérdést is feszegeti, hogy meddig érdemes küzdeni egy kapcsolatért.

Forgách Kinga | 2020. szeptember 17. |

Fiala Borcsa új regényében mindenki a boldogságot keresi, csak éppen az élet nem mindenkinek ugyanazokat a lapokat osztja. A Drill, ahogy arra a cím is utal, egy csavaros „kártyajáték”, ami megmutatja, hogy az életben nem mindig úgy alakulnak a dolgok, ahogyan azt elterveztük, és legfőképpen a kapcsolataink azok, amelyek váratlan fordulatokat vehetnek, anélkül, hogy erre különösebb ráhatásunk lenne. A pókerből ismert drill, azaz hármas szett ebben a könyvben egy szerelmi háromszög metaforája, amely egyben a szerencse forgandóságára és a sors kifürkészhetetlen útjaira is utal. „Húzzuk a lapokat a sors asztaláról, és megpróbáljuk őket értelmezni. Vagy jól kijátszani. De hogy mi van a másik kezében? És hogy ő mit lát bennük? Ki annak a megmondhatója? Senki sem.”

Fiala Borcsa
Drill 
Libri, 2020, 196 oldal

A Drill három nézőpontból meséli el egy válás és egy újrakezdés történetét.

A fő szál elbeszélője Judit (Kőr Dáma), aki bár valahol a tudata mélyén érzi, hogy a férjével kissé elhidegültek egymástól, szeretné újra feléleszteni a köztük lévő tüzet. Egy utazás alkalmával előhozakodik a kételyeivel és javaslataival, de azzal kell szembesülnie, hogy elkésett: a férje már beleszeretett valaki másba, már elvesztette őt. A másik nézőpont Andrásé, a férjé (Treff Király), aki a pszichológusának mesél arról, milyen is volt a házasságuk Judittal és hogyan, milyen konfliktusok, mindennapi küzdelmek miatt csúszott szét a köztük lévő, valaha erős kapcsolat. A harmadik szemszög pedig Rékáé (Káró Dáma), a határozott, mégis sérülékeny fiatal business coaché, aki egy weboldalon meséli el titkát: beleszeretett egy házas férfiba és küzdeni akar érte, mert tudja, a felesége mellett boldogtalan.

Mivel mind a három kulcsszereplő véleménye jelen van a könyvben,

végül összeáll egy egészen összetett történet, amelyben mindenkinek megvan a maga igaza,

és amelyben senkit sem lehet hibásnak kikiáltani. A főszereplő azonban még ebben a leosztásban is egyértelműen Judit marad, terjedelem tekintetében ő az, akinek a megélése a legnagyobb hangsúlyt kapja, és ő is a legszimpatikusabb karakter, aki a legnagyobb együttérzést ébreszti az olvasóban.

Fiala Borcsa: Nem lecserélni, hanem megjavítani kellene az elromló kapcsolatokat - Könyves magazin

Fiala Borcsa hamarosan megjelenő, Drill című regénye egy házasság felbomlását meséli el, megmutatja, hogy egy lapnak - paradox módon - mindig három oldala van. Egy középkorú férfi házasságának válsága, a harmadik fél felbukkanása, klasszikus, jól ismert történet.

Judit az elhagyott nő archetípusa, aki a férje elköltözése után összeomlik, de aztán nagyon is megpróbál ellene menni annak, hogy ez határozza meg a továbbiakban az életét és az identitását.

Ha így nézzük, a Drill egy gyászfolyamat könyve: megmutatja, mik azok a pszichés reakciók, megküzdési módszerek és feldolgozási fázisok, amelyek egy ilyen válást követően dolgoznak az emberben. Judit esetében ezek a szakaszok nagyon kitapinthatóan megjelennek: a kezdeti megroppanást és depressziót követően a düh és az önmarcangolás veszi át az uralmat. Napi szinten csekkolja az interneten a „másik nőt”, de közben magában is keresi a hibát. Mit rontott el? Miért nem volt jó feleség? Miért nem elég szerethető? Aztán szépen lassan elkezdi összeszedni magát, és újra rátalál önmagára és a saját nőiségére. Kicsit kibújik a bőréből, megpróbál visszatérni ahhoz a vagány csajhoz, aki fiatal korában, a házassága előtt volt. Majd ez is elmúlik, megnyugszik és fokozatosan helyreáll az önbecsülése. 

Szeretni kezdi magát, attól függetlenül, mi történt vele.

„Szerettem feleség, meg anyuka lenni, még ha roppant ósdinak hangzik is ez ma már. Na mindegy. Másképp alakult. Úgyhogy elengedtem ezt a dolgot. Most már tudom, nem az határoz meg, hogy kinek a tartozéka vagyok. Végre elkezdtem észrevenni és értékelni a saját, önálló és független helyemet a világban. Jó így. Jó egyedül. Megnyugtató.”

A házasság sokszor apróságnak tűnő dolgok miatt csúszik szét - Könyves magazin

András, Judit, Réka - ők Fiala Borcsa új regényének főszereplői, amelyből kiderül, hogy minden lapnak három oldala van. A egy szétcsúszóban lévő házasság története, amelyben adott egy túl sok terhet cipelő családapa, egy megfáradt családanya és egy bizonyos harmadik. A Drill a törékeny kapcsolatokról és a megszokás romboló erejéről is mesél.

A Drill, amellett, hogy egy inspiráló fejlődéstörténet, visszamenőlegesen is megpróbálja felfejteni, miért is ment szét András és Judit házassága. Ennek kapcsán pedig nagyon súlyos kérdések merülnek fel és nagyon fontos témák kerülnek előtérbe. Például, hogy miként csúszhat szét a felek közötti egyensúly, ha az egyik félnek ezerrel megy előre a karrierje és emiatt sokszor a családjára nem szán elég időt, miközben a másik feladja a karrierálmait és teljesen beáldozza magát a családnak. Hogy mivel jár, ha nem jut elég energia egy párkapcsolatban a rendszeres, minőségi együttlétre. 

És ami a legijesztőbb: ha az embert bedarálja a hétköznapi mókuskerék és rutin, előfordulhat, hogy észre sem veszi, hogy már jó ideje boldogtalan. 

Fiala Borcsa könyvében az a jó, hogy beránt és visz magával. Együtt megyünk Judittal az elhagyatottság legmélyére, hogy aztán felismerjük, nem is akkor vált igazán magányossá, amikor elvált, hanem már jóval előtte az volt. És együtt megyünk Andrással és Rékával is, akik közösen fedezik fel újra, mik azok az élmények, amikért érdemes élni. A Drill egy szomorú történet, amiben a szereplőknek fontos veszteségekkel kell elszámolniuk, de ami tele van humorral és reménnyel is. Azt sugallja, bármi is történik velünk, bármilyen lapokat oszt is az élet, fel lehet állni, sőt, olykor erősebben, boldogabban lehet kijönni nehéz helyzetekből, mint azt el tudjuk képzelni. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Fiala Borcsa: Nem lecserélni, hanem megjavítani kellene az elromló kapcsolatokat

Fiala Borcsa hamarosan megjelenő, Drill című regénye egy házasság felbomlását meséli el, megmutatja, hogy egy lapnak – paradox módon – mindig három oldala van. A szerzővel Csepelyi Adrienn beszélgetett a Margón.

...

A házasság sokszor apróságnak tűnő dolgok miatt csúszik szét

Fiala Borcsa új regénye egy szétcsúszóban lévő házasság története, amelyben adott egy túl sok terhet cipelő családapa, egy megfáradt családanya és egy bizonyos harmadik. A Drill a törékeny kapcsolatokról és a megszokás romboló erejéről is mesél. Olvassatok bele!

...

„Megadom a kegyelemdöfést” [Képeslap]

Idén nyáron egy apró analóg játékra hívtuk meg a kortárs írókat, mert a járvánnyal együtt érkező online élet már saját magunktól is elidegenített, nem csak egymástól: arra kértük őket, küldjenek nekünk képeslapot.  Most Fiala Borcsa küldeményét láthatjátok. 

A fehér maszkos japán irodalmi szenzáció, aki horrorjával elfüstölte az agyamat

A fehér maszkos japán irodalmi szenzáció, aki horrorjával elfüstölte az agyamat

Ez a regény kis túlzással felrobbantotta az agyamat. Elmesélem, miért, de ezt csak spoileresen lehet. Uketsu Strange Pictures - Különös képek című regénye a hét könyve, amiben sok a rejtély, a gyilkosság és a mindfuck.

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Mi az a Harcosok klubja, és mit kell tudni róla?

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

József Attila a pszichológusok rémálma volt: Nem jobb egy hasfájás,mint egy elszabadított elmebaj?

A hét könyve
Kritika
A fehér maszkos japán irodalmi szenzáció, aki horrorjával elfüstölte az agyamat
Mi az a Harcosok klubja, és mit kell tudni róla?

Mi az a Harcosok klubja, és mit kell tudni róla?

A Harcosok klubja, bár sose ment ki a divatból, a kormány hatására hirtelen megint nagyon népszerű lett, viszont talán nem mindenki emlékszik, hogy miről is szól ez a kultikus regény/film. 

Kiemeltek
...

József Attila a pszichológusok rémálma volt: Nem jobb egy hasfájás,mint egy elszabadított elmebaj?

A Gyermekké tettél kegyetlen múzsájának rehabilitálása, ami nem minden József Attila-rajongónak fog tetszeni.

...

Fodor Ákos 80: Ki ez az ismeretlen költő, akit mindenki idéz az Instagramon?  

Fodor Ákos a magyar haikuköltészet legismertebb alkotója, versei számos weboldalon megtalálhatóak az Instagramtól kezdve az egyéni rajongói oldalakig. 

...

Miért nem tudunk aludni? – Darian Leader könyve az álmatlanság modern okairól

Darian Leader pszichoanalitikus új könyvében a modern alvástudomány eredményeit a pszichoanalízis szemszögéből vizsgálva válaszolja meg ezeket a kérdéseket.

Gyerekirodalom
...

„Nem jöhetnek rá, hogy nem ember vagyok” – folytatódnak az alakváltó gyerekek kalandjai, olvass bele!

Olvass bele a Woodwalkers második részébe!

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést.