Ezeket a könyveket olvasd, ha láttad a Seaspiracy-t!

Ezeket a könyveket olvasd, ha láttad a Seaspiracy-t!

Egyszerre megrázó és sokkoló a Netlfix Seaspiracy című dokumentumfilmje, amely azt mutatja be, hogyan teszi tönkre az ember a tengereket és óceánokat. A film egy oknyomozás története, amely során a készítő, Ali Tabrizi feltárja, mit is jelent és hogy néz ki a gyakorlatban a tengerek túlhalászása, illetve hogy mi történik, ha nem hagyjuk abba az élővilág kizsákmányolását. A film nem túl optimista, Tabrizi ugyanis arra jutott a forgatás során, hogy fenntartható halászat egyszerűen nem létezik, és az egyetlen dolog, amit tehetünk, hogy nem eszünk többet tengeri halat. Most három olyan könyvet ajánlunk, amelyet érdemes elolvasni, ha érdekel a tengerek és óceánok világának védelme.

Forgách Kinga | 2021. április 27. |

Morten A. Strøksnes: Tengerkönyv 

MOrten A. Stroksnes
Tengerkönyv
Ford.: Szöllősi Adrienne, Jelenkor, 2018, 365 oldal
-

Két elszánt, középkorú norvég férfi úgy dönt, hogy megpróbálja kifogni a tenger egyik legnagyobb és legveszélyesebb ragadozóját, a grönlandi cápát. Dióhéjban ennyi a cselekménye Morten A. Strøksnes könyvének, amelyért több díjat is bezsebelt, és amely elhozta számára a világhírnevet. A Tengerkönyv azonban sokkal több ennél, hiszen nem csupán erről a különleges halászkalandról szól, hanem mindenről, ami a tengerekben és óceánokban varázslatos: a hihetetlen képességekkel megáldott élőlényekről, a hullámok meditatív erejéről, és a sós vízhez kapcsolódó mítoszok és irodalmi művek kulturális hozadékáról. A Tengerkönyvnek mindemellett környezetvédelmi üzenete is van, felhívja a figyelmet például a túlhalászás problémájára és a tenger felmelegedésének döbbenetes következményeire is. Kritikánkban ezt írtuk róla: „Morten A. Strøksnes Tengerkönyvét a legjobb egyből a tengerparton olvasni, vagy akkor, amikor éppen utazni készülünk, mert ha egyszer belefog az ember, olyan enyhíthetetlen vágyat kezd érezni a sós víz és a hullámok iránt, amit muszáj valahogy csillapítani. Ha valaki már megtapasztalta életében ezt a hívást, a tenger semmihez sem fogható hangulatának vonzását, akkor nagyon érteni és szeretni fogja ezt a regényt.” A szerzővel készült interjúnkat ITT tudjátok elolvasni.  

Maja Lunde: Kékség

Maja Lunde
Kékség
Ford.: Patat Bence, Cser, 2020, 272 oldal
-

„…a természet nem a miénk …. Ahogy mi sem vagyunk az övéi. A víz nem a miénk, a víz nem lehet senkié. Mégis gátlástalanul nyomulunk előre.” A méhek történetének szerzője, Maja Lunde a vízért való küzdelemről írta a legutóbbi regényét. A könyv két szálon játszódik, az egyik 2017-ben, amikor egy környezeti aktivista hajóra száll, hogy találkozzon egy férfival, akit valaha nagyon szeretett. A másik pedig 2041-ben, amikor már szárazság sújtja a világot és az embereknek küzdeniük kell azért, hogy vizet szerezhessenek. Két évtized alatt gyökeresen és alapjaiban változik meg a világ. A könyv azzal a gondolattal játszik el, hogy mi lesz, ha elszalasztjuk a lehetőséget, hogy megmentsük a bolygót és ezáltal önmagunkat.

Alastair Fothergill – Keith Scholey: A mi bolygónk 

Alastair Fothergill- Keith Scholey
A mi bolygónk
Ford.: Molnár Csaba, Libri, 2019, 320 oldal
-

A mi bolygónk című kötet erősen kapcsolódik David Attenborough azonos című sorozatához, a könyv előszavát is ő maga írta. A könyv – csakúgy mint a sorozat – lenyűgöző fotókkal, közérthetően és olvasmányosan mutatja be a Föld élővilágát és azt, hogyan védhetjük meg a környezetünket. Megismerhetjük belőle a sarkvidék elszigetelt állatvilágát, az óceán rejtélyes mélységeit, a messzeségbe nyúló afrikai füves pusztákat vagy a változatos dél-amerikai őserdőket is. A kötet ugyanazt az üzenetet sugallja, mint az Our Planet: az emberi faj felelősséggel tartozik a természetért és itt az ideje, hogy szembenézzünk azzal, hogy a bolygó fennmaradása a mi kezünkben van. (Attenborough legutóbbi sorozatáról, az Egy élet a bolygónkonról ITT írtunk.)

 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Morten A. Strøksnes: A tenger a kulcsa az élőlények életben maradásának

...
Kritika

A tenger titokzatos varázsa

...
Általános cikkek

Megsülünk, felforr a tenger, de nem kell hisztizni

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!

...
Nagy

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

90 éve született Csurka István. Ebből az alkalomból olyan színészekkel és rendezőkkel beszélgettünk, akik szerepeltek a színdarabjaiban és/vagy rendeztek tőle valamit. Andrási Attila, Koncz Gábor és Szilágyi Tibor válaszai.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...
Sándor Anna

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

...
Sándor Anna

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: A család olyan, mint egy falka

...

A Szegény párákban Frankenstein, a szex és Mary Shelley is a ma nőjéről beszélnek

...

Ezt senki nem mondta – Nádasdy Ádám: Lássa az a gyerek, hogy én is ember vagyok