Ezeket a könyveket olvasd, ha láttad a Seaspiracy-t!

Ezeket a könyveket olvasd, ha láttad a Seaspiracy-t!

Egyszerre megrázó és sokkoló a Netlfix Seaspiracy című dokumentumfilmje, amely azt mutatja be, hogyan teszi tönkre az ember a tengereket és óceánokat. A film egy oknyomozás története, amely során a készítő, Ali Tabrizi feltárja, mit is jelent és hogy néz ki a gyakorlatban a tengerek túlhalászása, illetve hogy mi történik, ha nem hagyjuk abba az élővilág kizsákmányolását. A film nem túl optimista, Tabrizi ugyanis arra jutott a forgatás során, hogy fenntartható halászat egyszerűen nem létezik, és az egyetlen dolog, amit tehetünk, hogy nem eszünk többet tengeri halat. Most három olyan könyvet ajánlunk, amelyet érdemes elolvasni, ha érdekel a tengerek és óceánok világának védelme.

Forgách Kinga | 2021. április 27. |

Morten A. Strøksnes: Tengerkönyv 

MOrten A. Stroksnes
Tengerkönyv
Ford.: Szöllősi Adrienne, Jelenkor, 2018, 365 oldal
-

Két elszánt, középkorú norvég férfi úgy dönt, hogy megpróbálja kifogni a tenger egyik legnagyobb és legveszélyesebb ragadozóját, a grönlandi cápát. Dióhéjban ennyi a cselekménye Morten A. Strøksnes könyvének, amelyért több díjat is bezsebelt, és amely elhozta számára a világhírnevet. A Tengerkönyv azonban sokkal több ennél, hiszen nem csupán erről a különleges halászkalandról szól, hanem mindenről, ami a tengerekben és óceánokban varázslatos: a hihetetlen képességekkel megáldott élőlényekről, a hullámok meditatív erejéről, és a sós vízhez kapcsolódó mítoszok és irodalmi művek kulturális hozadékáról. A Tengerkönyvnek mindemellett környezetvédelmi üzenete is van, felhívja a figyelmet például a túlhalászás problémájára és a tenger felmelegedésének döbbenetes következményeire is. Kritikánkban ezt írtuk róla: „Morten A. Strøksnes Tengerkönyvét a legjobb egyből a tengerparton olvasni, vagy akkor, amikor éppen utazni készülünk, mert ha egyszer belefog az ember, olyan enyhíthetetlen vágyat kezd érezni a sós víz és a hullámok iránt, amit muszáj valahogy csillapítani. Ha valaki már megtapasztalta életében ezt a hívást, a tenger semmihez sem fogható hangulatának vonzását, akkor nagyon érteni és szeretni fogja ezt a regényt.” A szerzővel készült interjúnkat ITT tudjátok elolvasni.  

Maja Lunde: Kékség

Maja Lunde
Kékség
Ford.: Patat Bence, Cser, 2020, 272 oldal
-

„…a természet nem a miénk …. Ahogy mi sem vagyunk az övéi. A víz nem a miénk, a víz nem lehet senkié. Mégis gátlástalanul nyomulunk előre.” A méhek történetének szerzője, Maja Lunde a vízért való küzdelemről írta a legutóbbi regényét. A könyv két szálon játszódik, az egyik 2017-ben, amikor egy környezeti aktivista hajóra száll, hogy találkozzon egy férfival, akit valaha nagyon szeretett. A másik pedig 2041-ben, amikor már szárazság sújtja a világot és az embereknek küzdeniük kell azért, hogy vizet szerezhessenek. Két évtized alatt gyökeresen és alapjaiban változik meg a világ. A könyv azzal a gondolattal játszik el, hogy mi lesz, ha elszalasztjuk a lehetőséget, hogy megmentsük a bolygót és ezáltal önmagunkat.

Alastair Fothergill – Keith Scholey: A mi bolygónk 

Alastair Fothergill- Keith Scholey
A mi bolygónk
Ford.: Molnár Csaba, Libri, 2019, 320 oldal
-

A mi bolygónk című kötet erősen kapcsolódik David Attenborough azonos című sorozatához, a könyv előszavát is ő maga írta. A könyv – csakúgy mint a sorozat – lenyűgöző fotókkal, közérthetően és olvasmányosan mutatja be a Föld élővilágát és azt, hogyan védhetjük meg a környezetünket. Megismerhetjük belőle a sarkvidék elszigetelt állatvilágát, az óceán rejtélyes mélységeit, a messzeségbe nyúló afrikai füves pusztákat vagy a változatos dél-amerikai őserdőket is. A kötet ugyanazt az üzenetet sugallja, mint az Our Planet: az emberi faj felelősséggel tartozik a természetért és itt az ideje, hogy szembenézzünk azzal, hogy a bolygó fennmaradása a mi kezünkben van. (Attenborough legutóbbi sorozatáról, az Egy élet a bolygónkonról ITT írtunk.)

 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Morten A. Strøksnes: A tenger a kulcsa az élőlények életben maradásának

...
Kritika

A tenger titokzatos varázsa

...
Általános cikkek

Megsülünk, felforr a tenger, de nem kell hisztizni

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

...
Zöld

Az írók jóval a tudósok előtt ráéreztek az agy működésére – interjú a világhírű agykutatóval

Dr. Scott A. Small Alzheimer-kutató érdekfeszítően írt arról, miért tesz jót nekünk az egészséges felejtés. Szóba került Salman Rushdie elmepalotája, a kreativitás és a MI, az alvás és a társadalmi felejtés szerepe, illetve a pszichopaták és a csimpánzok is. Interjú.

Olvass!
...
Beleolvasó

Linn Ulmann hőse kétségbeesetten próbál folytonosságot teremteni a múlt és a jelen között

Linn Ulmann új regényének elbeszélője kétségbeesett igyekezettel próbálja összerakni életének darabjait: Oslo, New York és Párizs elevenedik meg a könyv lapjain, hogy a töredékek nyers és őszinte történetté álljanak össze hatalomról, vágyról, szorongásról, testről és szégyenről. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Parti Nagy habszódiája tobzódik a romantikus érzelmekben és a nehéz férfibánatban

Első megjelenésekor szerzőként Sárbogárdi Jolán neve volt feltüntetve a borítón, mára a regény a Parti Nagy Lajos-életmű szerves része, emblematikus darabja. Olvass bele A test angyalába!

...
Beleolvasó

Molnár Ferenc a nyaralás gyötrelmeiről is szórakoztató gúnnyal ír

A kötet Molnár Ferenc legszebb elbeszéléseiből válogat. Olvass bele!

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

...
Kolozsi Orsolya

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

...
Sándor Anna

Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté

A hét könyve
Kritika
Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté
...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...

Visky András: A valóságot a fikció és a képzelet révén ismerjük meg

...

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

...

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

...

Simon Márton: A Polaroidok sikere után hirtelen más lettem, mint aki voltam [Visszapillantó]

...

Boldizsár Ildikó: A történetmondás eltűnése is okozza, hogy már nem vagyunk alázatosak a természettel [Analógia]