Ezeket a könyveket olvasd, ha láttad a Seaspiracy-t!

Ezeket a könyveket olvasd, ha láttad a Seaspiracy-t!

Egyszerre megrázó és sokkoló a Netlfix Seaspiracy című dokumentumfilmje, amely azt mutatja be, hogyan teszi tönkre az ember a tengereket és óceánokat. A film egy oknyomozás története, amely során a készítő, Ali Tabrizi feltárja, mit is jelent és hogy néz ki a gyakorlatban a tengerek túlhalászása, illetve hogy mi történik, ha nem hagyjuk abba az élővilág kizsákmányolását. A film nem túl optimista, Tabrizi ugyanis arra jutott a forgatás során, hogy fenntartható halászat egyszerűen nem létezik, és az egyetlen dolog, amit tehetünk, hogy nem eszünk többet tengeri halat. Most három olyan könyvet ajánlunk, amelyet érdemes elolvasni, ha érdekel a tengerek és óceánok világának védelme.

Forgách Kinga | 2021. április 27. |

Morten A. Strøksnes: Tengerkönyv 

MOrten A. Stroksnes
Tengerkönyv
Ford.: Szöllősi Adrienne, Jelenkor, 2018, 365 oldal
-

Két elszánt, középkorú norvég férfi úgy dönt, hogy megpróbálja kifogni a tenger egyik legnagyobb és legveszélyesebb ragadozóját, a grönlandi cápát. Dióhéjban ennyi a cselekménye Morten A. Strøksnes könyvének, amelyért több díjat is bezsebelt, és amely elhozta számára a világhírnevet. A Tengerkönyv azonban sokkal több ennél, hiszen nem csupán erről a különleges halászkalandról szól, hanem mindenről, ami a tengerekben és óceánokban varázslatos: a hihetetlen képességekkel megáldott élőlényekről, a hullámok meditatív erejéről, és a sós vízhez kapcsolódó mítoszok és irodalmi művek kulturális hozadékáról. A Tengerkönyvnek mindemellett környezetvédelmi üzenete is van, felhívja a figyelmet például a túlhalászás problémájára és a tenger felmelegedésének döbbenetes következményeire is. Kritikánkban ezt írtuk róla: „Morten A. Strøksnes Tengerkönyvét a legjobb egyből a tengerparton olvasni, vagy akkor, amikor éppen utazni készülünk, mert ha egyszer belefog az ember, olyan enyhíthetetlen vágyat kezd érezni a sós víz és a hullámok iránt, amit muszáj valahogy csillapítani. Ha valaki már megtapasztalta életében ezt a hívást, a tenger semmihez sem fogható hangulatának vonzását, akkor nagyon érteni és szeretni fogja ezt a regényt.” A szerzővel készült interjúnkat ITT tudjátok elolvasni.  

Maja Lunde: Kékség

Maja Lunde
Kékség
Ford.: Patat Bence, Cser, 2020, 272 oldal
-

„…a természet nem a miénk …. Ahogy mi sem vagyunk az övéi. A víz nem a miénk, a víz nem lehet senkié. Mégis gátlástalanul nyomulunk előre.” A méhek történetének szerzője, Maja Lunde a vízért való küzdelemről írta a legutóbbi regényét. A könyv két szálon játszódik, az egyik 2017-ben, amikor egy környezeti aktivista hajóra száll, hogy találkozzon egy férfival, akit valaha nagyon szeretett. A másik pedig 2041-ben, amikor már szárazság sújtja a világot és az embereknek küzdeniük kell azért, hogy vizet szerezhessenek. Két évtized alatt gyökeresen és alapjaiban változik meg a világ. A könyv azzal a gondolattal játszik el, hogy mi lesz, ha elszalasztjuk a lehetőséget, hogy megmentsük a bolygót és ezáltal önmagunkat.

Alastair Fothergill – Keith Scholey: A mi bolygónk 

Alastair Fothergill- Keith Scholey
A mi bolygónk
Ford.: Molnár Csaba, Libri, 2019, 320 oldal
-

A mi bolygónk című kötet erősen kapcsolódik David Attenborough azonos című sorozatához, a könyv előszavát is ő maga írta. A könyv – csakúgy mint a sorozat – lenyűgöző fotókkal, közérthetően és olvasmányosan mutatja be a Föld élővilágát és azt, hogyan védhetjük meg a környezetünket. Megismerhetjük belőle a sarkvidék elszigetelt állatvilágát, az óceán rejtélyes mélységeit, a messzeségbe nyúló afrikai füves pusztákat vagy a változatos dél-amerikai őserdőket is. A kötet ugyanazt az üzenetet sugallja, mint az Our Planet: az emberi faj felelősséggel tartozik a természetért és itt az ideje, hogy szembenézzünk azzal, hogy a bolygó fennmaradása a mi kezünkben van. (Attenborough legutóbbi sorozatáról, az Egy élet a bolygónkonról ITT írtunk.)

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Morten A. Strøksnes: A tenger a kulcsa az élőlények életben maradásának

...

A tenger titokzatos varázsa

...

Megsülünk, felforr a tenger, de nem kell hisztizni

Olvass!
...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

Az első szerelem még a gyilkosságnál is erősebb – Olvass bele Clare Leslie Hall romantikus regényébe!

Kártyavárként dől össze Beth világa, amikor a semmiből újra megjelenik az első szerelme. 

...

Ilyenek a mindennapok, ha valaki autizmussal él: olvass bele Andris Kalnozols naplóregényébe!

Autizmussal élni nem betegséget és nem is fogyatékosságot jelent, hanem egy egyedi agyműködésről van szó. Olvass bele!

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Megjelent Selyem Zsuzsa Kicsi kozmosz című regénye. Interjúnkban a humor felszabadító erejéről, áldozatiságról, valamint a nyelv és a fikció lehetőségeiről is kérdeztük. 

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

...

Rosszabb a levegőminőség egy magyar faluban, mint egy nagyvárosban?

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot