Mi lett volna, ha a nácik nyerik a második világháborút? 5 könyv az alternatív történelemről

Mi lett volna, ha a nácik nyerik a második világháborút? 5 könyv az alternatív történelemről

Képzelj el egy világot, ahol John F. Kennedyt nem éri merénylet, a fordítók varázserejű hatalommal bírnak vagy éppen senki nem írja alá a trianoni békeszerződést. Mi lett volna, ha…? 5 könyvet ajánlunk!

sza | 2025. június 10. |

Már biztosan eljátszottatok a gondolattal, hogy „mi lett volna, ha” a történelem teljesen más irányt vesz, mint ahogy ismerjük. A múlt megváltoztatásának gondolata talán már ősidők óta foglalkoztatja az embert, hiszen mindannyian kíváncsiak vagyunk, milyen lehetne a világ, ha éppen csak kicsit máshogy történik minden. Az írók is gondolkodnak ezek: remek könyveikből megtudhatjuk, hogy milyen lenne egy olyan világ, ahol a nácik nyerték a második világháborút, ahol nem volt Trianon, és amelyben John F. Kennedyt nem érte merénylet. Ebben a listában öt olyan könyvet találtok, amiben egy alternatív történelem szerepel.

Stephen King: 11.22.63

Stephen King
11.22.63
Ford. Szántó Judit, Európa, 2024, 856 oldal.

1963 november 22-én egy napfényes délután Dallas közepén három lövés dördül, Amerika elnöke, John F. Kennedy halott. De mi történne, ha ezt az egészet semmissé tehetnénk? Ha képesek lennénk visszamenni a múltba, és megelőzni a merényletet?

Stephen King regénye egy olyan világba kalauzol minket, ahol bizony ez lehetséges. Jake Epping egy kisvárosi angoltanár azt a kérést kapja idős barátjától, hogy a bisztrójának hátuljában álló időkapunk keresztül átkelve akadályozza meg az egykori elnök halálát. Bármennyire is bizarr, Jake nem tud ellenállni, hogy vissza ne térjen a múltba. De vajon milyen világ vár rá, ha tényleg életben marad az elnök? Milyen következményei lehetnek egy ilyen apró változtatásnak? A kötet a 21. század legjobb könyvei közé is felkerült, és egy minisorozat is készült belüle.

Philip K. Dick: Az ember a fellegárban

Philip K. Dick
Az ember a fellegvárban
Ford. Gerevich T. András, Agave, 2023, 278 oldal.

A második világháborút nem a Szövetségesek nyerték, hanem a náci Németország és császári Japán, Amerikát pedig felosztották egymás között. A rabszolgatartás újra legális, alig él pár zsidó, aki túlélte a háborút, ők is álnéven bujkálnak.

A Führer a háború óta beleőrült a szifiliszbe és már csak egy elmegyógyintézetbe várja a halált.

Mindeközben az emberek egy titkos könyvről beszélnek, amiben minden máshogyan van: a Szövetségesek nyertek, nincs elnyomás és a nácik rég halottak. De hogy hol ez a betiltott könyv, ami egy másik valóságról szól? Senki nem tudja pár emberen kívül. Philip K. Dick 1962-ben megjelent regénye a sci-fi és az alternatív történelem egyik (ha nem a legjobb) kiemelkedő alkotása, sorozat is készült belőle.

R.F. Kuang: Bábel

R.F. Kuang
Bábel avagy az erőszak szükségszerűsége
Ford. Horváth Vivien, Agave, 2024, 632 oldal.

Az 1800-as évek Nagy-Britanniájában járunk, a fordítók hatalma pedig nagyobb, mint bármikor: a nyelvek közötti különbségek olyan rezgéseket hoznak létre, ami mágikus erővel tölti fel a birodalom legfontosabb anyagát, az ezüstrudakat. R. F. Kuang regénye egy fantasynak látszik, de sokkal több annál, történelmi fikció, a kizsákmányolás, a kolonializmus és a hatalom elbeszélése.

A történet (részlet itt) közepében egy Bábel nevű akadémia áll, ahova Robin és társai beiratkoznak, hogy ellessék a fordítás fortélyait. „Robin világa aztán elég hamar a feje tetejére áll, amikor azzal szembesül, hogy az addig számára ismeretlen féltestvére, a Bábel volt diákja, egy titkos csoport tagja” – írtuk a kritikánkban a kötetről. A szerző több díjat is elnyert, korábban interjúztunk is vele.

Colson Whitehead: A föld alatti vasút

Colson Whitehead
A föld alatti vasút
Ford. Gy. Horváth László, 21. Század, 2017, 336 oldal.

A rabszolgaság történetét rengeteg könyvben, filmben és sorozatban is kibeszélték már, de kevesen úgy, ahogyan Colson Whitehead. A föld alatti vasút a 19. századi Amerikába visz minket a rabszolgatartás világába, amelyből egyetlen kiút létezik, az pedig egy titkos vasúti rendszer, amiről senki nem tudja, hogy merre visz, de mindenki bízik benne, hogy egy jobb világba.

A középpontban Cora áll, akit anyja magára hagyott, barátai sincsenek, társai és gazdái is halálra gyötrik, viszont amikor tudomást szerez a titkos szervezetről és a kiútról, azonnal nekivág az ismeretlennek. A könyvből sorozat is készült. Így írtunk róla a kritikánkban:

Nemcsak Amerika igazi arcát ismerhetjük meg belőle, hanem az emberét is.”

Cserna-Szabó András - Fehér Renátó (szerk.): Nézzünk bizakodva a múltba! - alternatív Trianon

cserna-Szabó András - Fehér Renátó (szerk.)
Alternatív Trianon
Cser, 2020, 204 oldal.

Ha alternatív történelemről van szó, akkor nehéz lenne kihagyni a magyar történelem egyik legfontosabb állomását: a trianoni békeszerződést. Vajon mi lett volna, ha Trianon nem valósul meg, és még mindig olyan „nagy” Magyarország mint egykoron? A Nézzünk bizakodva a múltba! – Alternatív Trianon abszurd, ironikus, vad és humoros történeteken keresztül gondolja újra a magyar történelem elmúlt 100 évét úgy, hogy Trianont teljesen figyelmen kívül hagyja.

„Van köztük különösen alakuló szerelmi történet, levélformában írt számonkérés, mágikus realista vízió, és fesztiválhangulatú megemlékezés is” – írtuk a cikkünkben a kötetről.

Fotó: Wikipédia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

Mi lehet Bán Mór Hunyadi könyvsorozatának titka, amiből minden idők legdrágább magyar produkciója készült? 

...

Tudsz a magyar történelem legnagyobb törvényes, de tévedés miatt végrejhajtott tömeggyilkosságáról?

A kemencei törvényes tömeges gyilkosságot bírói tévedés miatt hajtották végre. Olvass bele a róla szóló könyvbe!

...

A háromtest-probléma nyomasztó történelemkönyv a jövőről

Nem friss megjelenés, de aktuális, és a félév egyik legjobb olvasmánya volt a kínai Cixin Liu regénye, A háromtest-probléma.

Listák&könyvek
...

Neked is a könyvtár a második otthonod? – 5 hangulatos budapesti hely igazi könyvimádóknak

...

5 hosszú regény, hogy még tartalmasabban teljen az utazás

...

Mit olvass a Nyári Margó előtt? 9 kihagyhatatlan kötet

Olvass!
...

Hogy illik viselkedni túszejtés esetén? – Olvass bele Fredrik Backman regényébe!

A hisztiző túszok vagy a rendőrkézre kerülés a rosszabb?

...

Mit tennél, ha egy gyilkossal ülnél egy autóban? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe!

Egy kocsi nagy sebességgel halad az erdőben. Te inkább kiugranál vagy megküzdenél a sofőrrel az irányításért? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe. 

...

Létezhet barátság pingvin és ember között? Olvass bele Sibylle Grimbert Az utolsó egyed című regényébe!

Sibylle Grimbert regénye egy nem mindennapi barátság lebilincselő története. Mutatunk egy részletet.

Megvan a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 10 döntőse!

Megvan a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 10 döntőse!

Közülük kerül ki a Mastercard – Alkotótárs két győztese, akik fejenként 3-3 millió forintot kapnak.

Szerzőink

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

"Istenről és Édesanyáról vagy jót vagy semmit" – Ongjerth Hanna: Fecskefészek

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Nagy László 100: ma lenne, aki átvinné fogában a szerelmet a túlsó partra?