Ady Endre ma is mindennapi beszédtéma Nagyváradon

Ady Endre ma is mindennapi beszédtéma Nagyváradon

A Petőfi Irodalmi Múzeum januárban megnyitotta az Ady Endre Emlékmúzeumot a költő egykori budapesti lakásában, ahol beszélgetéssorozat indult Ady életéről. A legutóbbi eseményen az író köré épült nagyváradi kultusz került fókuszba, ami máig rendkívül élő, és mindennapi beszédtéma a városban. Az előadást ezúttal Imre Zoltán kultúrantropológus tartotta, és olyan történeteket mesélt a nyugatos költőről, amiből nemcsak Adyt, hanem kapcsolatait, és a korszakot is megismerhetjük.

Simon Eszter | 2022. szeptember 07. |

Rekkenő hőségben, de izgatottan érkeztem a Veres Pálné utca 4-6. szám alá, abba a polgári lakásba, ami 1917 őszétől Ady és Csinszka otthona volt. A költő lakásában majdnem minden bútor eredeti, a szalonba lépve azonnal magára vonja a figyelmet egy gyönyörű kék bársony ülőgarnitúra, amit Csinszka nagymamájának csucsai birtokáról hozatott fel a költő felesége. A szalonból nyílik Ady dolgozószobája, ahol az íróasztal mellett két ágy is helyet kapott, ám ebből csak az egyiket használta alvásra, a másikban rendszerint dolgozott.

Pollák Mama bodegája

Az előadásra várakozva családias hangulatban összehúztuk magunkat az egykori konyhában, amiből apró kamra nyílik, ma ez a múzeum jegypénztára. Imre Zoltán egy lebilincselő történettel már a legelső percben minden néző figyelmét azonnal megragadta. A kultúrantropológust - aki éveken keresztül vezette a nagyváradi Ady Emlékmúzeumot - egy kedves, személyes szál fűzi Adyhoz, ennek pedig fontos eleme egy bizonyos Pollák mama bodegája. 

-

Fotók: Simon Eszter

Az idős hölgy bodegája közkedvelt helynek számított Nagyváradon, tulajdonképpen a város kocsmájaként működött, és Ady visszajáró vendégként jóban volt Pollák mamával. A költő szinte második otthonaként tekintett a nagyváradi bohémvilág és a városi újság szerkesztőinek szórakozóhelyére, és jó pár verse született a pezsgő kocsmában. Imre Zoltán egy nap Nagyváradon az autóban várakozott feleségére, aki visszaszaladt valamiért a lakásba. Sokáig várt, mire feltűnt a felesége kisírt szemmel. A történet itt válik igazán érdekessé. Imre Zoltán feleségét egy idős úr megállította a kapuban, és elérzékenyülve elmesélte neki, hogy abból a házból vitték el Auschwitzba, ahol ma a kultúrantropológus él a családjával. A találkozás után néhány évvel Imre Zoltán felesége és a bácsi egészen véletlenül újra egymásba botlottak. Imre Zoltán felesége a nagyváradi filharmonikusok fuvolaművésze, és egyszer a zenekari próba alkalmával új karmester érkezett. A karmester nem más volt, mint az Auschwitzból hazatért bácsi. Annyira megörültek egymásnak, hogy ismét beszélgetésbe elegyedtek, így derült fény arra, hogy Imre Zoltán Pollák mama egykori lakásában él, a karmester pedig a hölgy alsó szomszédja volt. Ez a történet remek bizonyítéka, hogy

Nagyváradon a mai napig jelen van Ady kultusza.

A költő mindennapi beszédtéma a városban, hiszen Nagyváradot olyannyira átjárja Ady szellemisége, hogy majdnem mindenkinek van valamilyen személyes kötődése a költőhöz. Ady Nagyváradot sokszor Párizshoz hasonlította: modernebbnek látta, mint Budapestet, ráadásul itt nem kellett cenzúrázni a műveit, nem úgy, mint a fővárosban. Ady nem vallotta magát sem kommunistának, sem liberálisnak, úgy érezte Nagyváradon szabadon írhat és beszélhet.

Nagy találkozás az Emke Kávéházban

Imre Zoltán a száraz adatok helyett mindvégig olyan jellegzetes történeteket mesélt, amelyekkel valószínűleg nem találkozunk az irodalomkönyvekben. Ady a Nagyváradi Naplónak dolgozott, amikor megismerte Lédát, a találkozás pedig kissé kacifántosra sikeredett. Léda éppen hazatért Párizsból, amikor Nagyváradon meglátogatta barátnőjét, Jankát, azaz Fehér Dezsőnét. Janka férje szintén a Nagyváradi Napló szerkesztőjeként dolgozott. A baráti találkozóra Fehér Dezső is elment, de hogy ne unatkozzon egyedüli férfiként a társaságban, Léda is hívott egy partnert (mindeközben Léda még Diósy Ödön felesége volt). 

-

Amikor a kávéház ajtaján belépett Léda vendége, Halász Lajos, az asztal körül megfagyott a levegő. Janka zavartan fészkelődni kezdett a széken, és Fehér Dezső azonnal megérezte, hogy valamit elhallgatnak előle. Halász Lajos egy pillanatra megállt az ajtóban, végigpásztázta a rászegeződő tekinteteket, majd azzal a lendülettel, ahogy kinyitotta a Royal kávéház ajtaját, azonnal sarkon fordul és kiment. Fehér Dezső megsejtette, mi áll a háttérben. Halász Lajos korábban hosszan udvarolt a feleségének, a szerkesztő ezért azt hitte, hogy az asszony titokban újra találkozgat a férfival. Fehér Dezső felpaprikázva magukra hagyta a hölgyeket, de Léda és Janka nem sokáig maradtak egyedül. Beszélni kezdték körülöttük, hogy az Emke Kávéházban egy vicces fiatal férfi szórakoztatja a társaságot.

Így történt a nagy találkozás.

A két barátnő átment az Emke Kávéházba, ahol Ady abban a pillanatban beleszeretett Brüll Adélba, amint belépett az ajtón. Léda nemcsak gyönyörű volt, de igazi párizsi ruhát viselt, tekintetéből sugárzott az értelem, ami nagyon imponált Adynak. 

Ezek a történetek máig elevenek Nagyváradon, és Imre Zoltán szerint máig megmaradt valami abból a pezsgésből, ami Ady idejében érezhető volt a városban.

Tabéry Géza addig dicsérte Adyt, míg Csinszka beleszeretett

Imre Zoltán ezután a magyar irodalom egy talán kevésbé ismert alakjáról, Tabéry Gézáról mesélt, aki nélkül Ady és Csinszka talán sosem találkozott volna. Tabéry is írással foglalkozott és nagy rajongója volt Adynak. Csinszka és Tabéry hosszan leveleztek egymással, sőt a férfi hosszan udvarolt Csinszkának. Az író vonzalmát sokszor úgy próbálta kifejezésre juttatni, hogy Ady verseiből idézett Csinszkának. Tabéry addig áradozott a költőről, amíg egészen felkeltette Csinszka figyelmét, és a fiatal nő egy idő után már nem is volt kíváncsi levelezőpartnerére, sokkal inkább a különös költő érdekelte, akivel hamarosan levelezni kezdett. Tabéry és Ady később jó barátok lettek, mert Tabéry méltósággal belátta, hogy közte és Csinszka között soha nem forrt úgy a levegő, mint Adyval. 

Csinszka az életet választotta az irodalom helyett
Csinszka az életet választotta az irodalom helyett
Tovább olvasok

Imre Zoltán Tabéry Géza kapcsán is leginkább a kor szellemét érzékeltette. Tabéry regényeket és színdarabokat írt, amellett, hogy a Hét című napilap munkatársa volt, és később aktív szerepet vállalt a Tanácsköztársaság alatt. Az első világháború után még Nagyváradon is erősen cenzúrázták a lapokat, méghozzá úgy, hogy a nem kívánt cikkeket egészen egyszerűen kihúzták az újságból, ami így helyenként üres hasábokkal jelent meg. Tabéry Gézával előfordult, hogy Nagyváradról Debrecenbe utazott, felesége pedig csirkecombot csomagolt neki az útra. A húst egy újságpapírba tette, de amikor Tabéry át akart menni a határon és az őrök megtalálták nála a újságpapírba csomagolt ételt, a dermesztő hidegben meztelenre vetkőztették az írót. A határőrök gyanúsnak tartották az újságpapírt, mert nem engedhettek át semmiféle olyan információt a határon, ami esetleg veszélyt jelenthetett volna. Tabéry Géza ezek után sem hagyta maga mögött Erdélyt, szerette és változtatni akart Nagyvárad helyzetén. -

Ady kedvenc cukrászdájából nyílt múzeum Nagyváradon

Ady gyakran látogatta Nagyváradon a kedvenc cukrászdáját, ami a város központi helyén, a bíróság és a városháza közti téren állt. Szeretett innen dolgozni, nem is kellett sokat törnie a fejét, hogy miről írjon, gyakran átsétált a közeli bíróságra, majd a városházára, és az ott hallott pletykákat és történeteket vetette papírra. A költő halála után jó barátja, Tabéry Géza feladatának érezte, hogy fenntartsa az Ady körül kialakult kultuszt, ezért emlékmúzeumot nyitott. A múzeumnak olyan helyet akart választani, ami kedves volt Ady szívének,

így esett a választása kedvenc cukrászdájára.

A nagyváradi Ady Emlékmúzeum tehát a mai napig a költő egykori kedvenc cukrászdája helyén áll.

Versterápia - Ady Endre: Kávéházban
Versterápia - Ady Endre: Kávéházban

A hajdani kávéházak hálózata maga volt a megtestesült információs társadalom, mindent meg lehetett tudni, csak jelen kellett lenni, figyelni, hallgatni, beszélgetni. Vasárnapi versterápia az információs társadalom napja alkalmából a századfordulós kávéházakról.

Tovább olvasok

Az előadás végén Imre Zoltán elmesélte, hogy Fehér Dezsőné könyvet írt Ady és Léda szerelméről, Breitner Jankát viszont a második világháború alatt a német katonák elhurcolták Auschwitzba. A kötet félig elkészült, és Janka feltett szándéka volt befejezni a könyvet, ám végül soha nem tért haza Auschwitzból. A munkája azonban nem veszett kárba, mert Dénes Zsófia később ezekből a félkész szövegekből, illetve saját kutatásaiból írta meg az Akkor a hársak épp szerettek… című kötetét, ami 1957-ben megjelent. A könyv alapját Fehér Dezsőné visszaemlékezései adják, illetve Léda emlékei és levelei, Dénes Zsófia ezeket egészítette ki a kötetben. Dénes Zsófia Ady egykori menyasszonya és jó barátja volt, kutatásaival egész élete során az Ady-legendák ellen, egy igazi Ady-kép kialakításáért küzdött.

Korábban összeszedtünk 10 érdekes tényt Adyról, amit itt olvashatsz el, az Ady-imázsról pedig ebben az interjúnkban olvashatsz.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Versterápia - Ady Endre: Kávéházban

A hajdani kávéházak hálózata maga volt a megtestesült információs társadalom, mindent meg lehetett tudni, csak jelen kellett lenni, figyelni, hallgatni, beszélgetni. Vasárnapi versterápia az információs társadalom napja alkalmából a századfordulós kávéházakról.

...
Hírek

Előkerült egy elveszettnek hitt filmfelvétel Ady Endre temetéséről

...
Nagy

„Sirály volt a bus magyar vizeken” – Így búcsúztatták a lapok száz éve Ady Endrét

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

...

Ezt senki nem mondta – Dr. Benkovics Júlia: Mi történik a nőgyógyásszal, amikor terhes lesz?

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...