Octavia E. Butler disztópiájában a falak a biztonság illúzióját keltik

Octavia E. Butler disztópiájában a falak a biztonság illúzióját keltik

Klímakatasztrófa, járványok, állandósult erőszak, nemi elnyomás, egyre szélsőségesebb vagy érdektelenebb politikusok, brutális társadalmi egyenlőtlenségek. Akár a mai világunkról is írhatna Octavia E. Butler, és valójában majdnem ezt teszi, hiszen az eredetileg 1993-ban megjelent A magvető példázata 2024-ben kezdődik, a történet szerint addigra teljesen szétesett Kaliforniában. A Xenogenezis-trilógia magyar kiadásával az Agave Kiadó már megkezdte az életmű magyar nyelvű feldolgozását, ez a sor folytatódik most A magvető példázatával, ami ezúttal a hét könyve. (A regényből korábban itt közöltünk részletet.)

Benedek Márton | 2021. augusztus 23. |

A 2006-ban elhunyt Octavia E. Butler több szempontból is kivételesnek számít a jellemzően fehér férfiak uralta sci-fik/disztópiák világában. Butler ugyanis afroamerikai és nő is, valamint a főhősei sem annyira fehérek - a regényeiben ábrázolt elképzelt jövő viszont a mából olvasva ugyanolyan vészesen valódinak tűnik, mint nemtől és bőrszíntől függetlenül más pályatársainál.

Octavia E. Butler
A magvető példázata
Ford. Huszár András, Agave, 2021, 352 oldal
-

A magvető példázatában (amely a Földmag-duológia első kötete) 2024-re csak az elit engedheti meg magának, hogy biztonságban élhessen, tehát olyan városokban, ahol mindent állig felfegyverzett őrök őriznek, és mondjuk nem kell attól félni, hogy vízvásárlás közben megtámadnak. Szárazság van és tartós vízhiány, földrengések és tűzvészek pusztítanak, nagyon nagy a szegénység, és 

csak azok érezhetik magukat kicsit biztonságban, akik falakkal védett településeken élnek. 

A történet főhőse, az elején még csak 15 éves afroamerikai Lauren is ilyen helyen él a családjával, testvéreivel, baptista lelkész apjával és mostohaanyjával. Igazi anyja drogfüggő volt, szülés közben halt meg, lányára ritka betegséget hagyva: Lauren hiperempátiában szenved, extrémen átérzi más emberek fájdalmát, kiskorában még a vére is kiserkent, ha a testvérei megsérültek.

Laurenék relatív biztonságban, egy elkerített negyedben élnek, Los Angelestől délre. Egyáltalán nem vagyonosak, a közösségben például csak három darab rádió van és egy tévé, aminek a nézéséért már pénzt kérnek a házigazdák. Vannak némileg tehetősebbek is, például ha valaki a vízszolgáltató mérnöke, megteheti, hogy hajléktalan nőket gyűjtsön össze és poligámiában éljen velük.

Mindenki abból csinál pénzt, amit tud, és szinte minden értékké válik. A legdrágább persze a lassan a pénzzel egyenértékű víz, amit gyanús vízkufároktól vagy nem túl biztonságos telepekről lehet beszerezni.

A falakon túl dúl a nyomor és hódít a legújabb, piró nevű drog, amitől igazán akkor lehet bevadulni, ha lángokat lát az ember. Mindennapos a fosztogatás és az emberölés, az igazán elállatiasodottak a kannibalizmustól sem riadnak vissza.

Lauren közössége hiszi is meg nem is, hogy biztonságban túlélhetnek a falakon belül, de az olvasóval együtt ők is érzik, hogy 

hosszú távon tarthatatlan az állapot.

Van, aki útnak indul egy nemzetközi vállalat által privatizált városba, ahol a biztonság és a modern kori rabszolgaság várja őket. Lauren végül nem ezért, hanem megrendítő körülmények miatt kényszerül távozásra, maga sem tudja, pontosan hova, csak hogy “Északra”. Tud írni és olvasni, ami az analfabéta többségben elég jól jön, és a lövészkiképzésen túl is minden “férfias” dolgot meg akar tanulni, mert minden jól jöhet a külvilágban.

Előbb csak egy pár társsal, majd a hosszú gyalogúton egyre gyarapodó csapattal menetel, aminek amolyan spirituális vezetője lesz, és azt az eszmét hirdeti, hogy Isten maga a változás. Nem mintha Lauren a rendre bekövetkező erőszakos epizódokban ne állná meg a helyét, mert erős és jól is céloz, de úgy nem olyan egyszerű részt venni a tűzharcban, ha egy halálos lövés után átérzi azt, amit az áldozata átél.

Hírlevél feliratkozás

Többet a cselekményről kár lenne elárulni, ráadásul A magvető példázata csak az első része a kétkötetes Földmagnak, ami amúgy Lauren mozgalmának a neve is egyben. A második részben jutunk el odáig, ami miatt a regényben ábrázoltak és a napjaink történései közötti párhuzamokon túl még többen kezdtek el beszélni Butlerről: a történetben akkor tűnik fel egy fundamentalista keresztény elnök, aki ígérete szerint visszaszerzi az Egyesült Államok hatalmát és visszaállítja a presztízsét, a jelmondata pedig a következő: Make America Great Again.

Ennyi azért kevés lenne ahhoz, hogy a Földmagot az egyik legjobb disztópiaként tartsák számon, és mellékesen ez az Octavia E. Butler-munka az, ami tényleg inkább disztópia és nem sci-fi, alig van benne fantasztikum. Nincsenek benne telepaták, idegen lények vagy időutazás, mint más történeteiben, viszont benne van a huszadik század bukása.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Octavia E. Butler látnoki disztópiájában járványokat, háborút és tartós vízhiányt vizionált

A magvető példázatával kezdődő kétkötetes, Földmag című duológiája igazi látnoki könyv: a második részben az USA megválaszt magának egy szélsőséges, radikális elnököt, aki a „Make America Great Again" jelmondattal kampányol.

...
Hírek

Octavia E. Butler: Felejtsd el az inspirációt, felejtsd el a tehetséget, csak írj!

A többszörös Hugo- és Nebula-díjas szerző tanácsai műfajtól függetlenül hasznosak lehetnek azoknak, akik írásra adják a fejüket - ezek közül válogattunk ki most ötöt.

...
Hírek

Octavia E. Butlerről nevezték el a Mars-leszállóhelyet

A sci-fi egyik úttörőjének tartott Octavia E. Butlerről nevezték el azt a helyet, ahol a Perseverance leszállt a Marson.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Müller Péter Sziámi: A dal tud valamit, amit szeretnék tudni én is

„Életem összes kalandja másodszándékból következett” ‒ mondja Müller Péter Sziámi, akinek napestig sorolhatnánk a titulusait és a kitüntetéseit, magára legszívesebben mégis költőként tekint. Elmesélte nekünk, hogy lelt rá élete legjobb játszótársára nemrégiben, és megtudtuk tőle, miért csendesednek el bennünk a dalok, mire felnövünk.

...
Szórakozás

Kíváncsiak az életre – HIÚZ: Ez ennyi volt

Az a.dal.szöveg rovatban ezúttal a HIÚZ zenekar Ez ennyi volt című dalával foglalkozunk. 

...
Szórakozás

Egyedi Péter: Kiadni magad ijesztő dolog és önterápia is

Versről és dalszövegről, Péterfy Borinak írt slágerről, a magyar és angol szövegek közti különbségekről is beszélgettünk az énekes-dalszerzővel. Az a.dal.szöveg podcastban Egyedi Péter volt a vendégünk.

Hírek
...
Hírek

Szabó Borbála: Petőfi zseniális, humoros, izgága [Petőfi200]

...
Gyerekirodalom

Az önkifejezésben, filmkészítésben, tudatos médiahasználatban is segít a Bookline Kids márciusi kiemelt könyve

...
Alkotótárs

Harmadik alkalommal hirdetik meg a Mastercard® - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramot

...
Nagy

Kutyarágta kézirat, egy váratlan Batman-inspiráció, és egy író, aki utálta a saját könyvét

...
Hírek

„Rákországban” kezelik Paul Austert

...
Panodyssey

Kiss Gabriella: Pótlás [Panodyssey]

...
Hírek

Könyvesblokk: Odüsszeusz hű feleségétől Virginia Woolfon át az olasz hegyekig

...
Zöld

Megölt újságíróról és őslakos szakértőről neveztek el két élesztőgombafajt

...
Hírek

Dr. Máté Gábor a depresszió szorításában fordult először a terápia felé

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.

Szerzőink

...
Sándor Anna

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

...
Sándor Anna

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

...
Kolozsi Orsolya

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Még több olvasnivaló
...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen. 

...
Nagy

Jónás Tamás: Nincs időm a mellébeszélésre és a tabura

Hosszú hallgatás után új kötettel jelentkezik Jónás Tamás, akit önéletrajziságról, fájdalomról, szeretetről és Istenről kérdeztünk. 

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.