Octavia E. Butler disztópiájában a falak a biztonság illúzióját keltik

Octavia E. Butler disztópiájában a falak a biztonság illúzióját keltik

Klímakatasztrófa, járványok, állandósult erőszak, nemi elnyomás, egyre szélsőségesebb vagy érdektelenebb politikusok, brutális társadalmi egyenlőtlenségek. Akár a mai világunkról is írhatna Octavia E. Butler, és valójában majdnem ezt teszi, hiszen az eredetileg 1993-ban megjelent A magvető példázata 2024-ben kezdődik, a történet szerint addigra teljesen szétesett Kaliforniában. A Xenogenezis-trilógia magyar kiadásával az Agave Kiadó már megkezdte az életmű magyar nyelvű feldolgozását, ez a sor folytatódik most A magvető példázatával, ami ezúttal a hét könyve. (A regényből korábban itt közöltünk részletet.)

Benedek Márton | 2021. augusztus 23. |

A 2006-ban elhunyt Octavia E. Butler több szempontból is kivételesnek számít a jellemzően fehér férfiak uralta sci-fik/disztópiák világában. Butler ugyanis afroamerikai és nő is, valamint a főhősei sem annyira fehérek - a regényeiben ábrázolt elképzelt jövő viszont a mából olvasva ugyanolyan vészesen valódinak tűnik, mint nemtől és bőrszíntől függetlenül más pályatársainál.

Octavia E. Butler
A magvető példázata
Ford. Huszár András, Agave, 2021, 352 oldal
-

A magvető példázatában (amely a Földmag-duológia első kötete) 2024-re csak az elit engedheti meg magának, hogy biztonságban élhessen, tehát olyan városokban, ahol mindent állig felfegyverzett őrök őriznek, és mondjuk nem kell attól félni, hogy vízvásárlás közben megtámadnak. Szárazság van és tartós vízhiány, földrengések és tűzvészek pusztítanak, nagyon nagy a szegénység, és 

csak azok érezhetik magukat kicsit biztonságban, akik falakkal védett településeken élnek. 

A történet főhőse, az elején még csak 15 éves afroamerikai Lauren is ilyen helyen él a családjával, testvéreivel, baptista lelkész apjával és mostohaanyjával. Igazi anyja drogfüggő volt, szülés közben halt meg, lányára ritka betegséget hagyva: Lauren hiperempátiában szenved, extrémen átérzi más emberek fájdalmát, kiskorában még a vére is kiserkent, ha a testvérei megsérültek.

Laurenék relatív biztonságban, egy elkerített negyedben élnek, Los Angelestől délre. Egyáltalán nem vagyonosak, a közösségben például csak három darab rádió van és egy tévé, aminek a nézéséért már pénzt kérnek a házigazdák. Vannak némileg tehetősebbek is, például ha valaki a vízszolgáltató mérnöke, megteheti, hogy hajléktalan nőket gyűjtsön össze és poligámiában éljen velük.

Mindenki abból csinál pénzt, amit tud, és szinte minden értékké válik. A legdrágább persze a lassan a pénzzel egyenértékű víz, amit gyanús vízkufároktól vagy nem túl biztonságos telepekről lehet beszerezni.

A falakon túl dúl a nyomor és hódít a legújabb, piró nevű drog, amitől igazán akkor lehet bevadulni, ha lángokat lát az ember. Mindennapos a fosztogatás és az emberölés, az igazán elállatiasodottak a kannibalizmustól sem riadnak vissza.

Lauren közössége hiszi is meg nem is, hogy biztonságban túlélhetnek a falakon belül, de az olvasóval együtt ők is érzik, hogy 

hosszú távon tarthatatlan az állapot.

Van, aki útnak indul egy nemzetközi vállalat által privatizált városba, ahol a biztonság és a modern kori rabszolgaság várja őket. Lauren végül nem ezért, hanem megrendítő körülmények miatt kényszerül távozásra, maga sem tudja, pontosan hova, csak hogy “Északra”. Tud írni és olvasni, ami az analfabéta többségben elég jól jön, és a lövészkiképzésen túl is minden “férfias” dolgot meg akar tanulni, mert minden jól jöhet a külvilágban.

Előbb csak egy pár társsal, majd a hosszú gyalogúton egyre gyarapodó csapattal menetel, aminek amolyan spirituális vezetője lesz, és azt az eszmét hirdeti, hogy Isten maga a változás. Nem mintha Lauren a rendre bekövetkező erőszakos epizódokban ne állná meg a helyét, mert erős és jól is céloz, de úgy nem olyan egyszerű részt venni a tűzharcban, ha egy halálos lövés után átérzi azt, amit az áldozata átél.

Hírlevél feliratkozás

Többet a cselekményről kár lenne elárulni, ráadásul A magvető példázata csak az első része a kétkötetes Földmagnak, ami amúgy Lauren mozgalmának a neve is egyben. A második részben jutunk el odáig, ami miatt a regényben ábrázoltak és a napjaink történései közötti párhuzamokon túl még többen kezdtek el beszélni Butlerről: a történetben akkor tűnik fel egy fundamentalista keresztény elnök, aki ígérete szerint visszaszerzi az Egyesült Államok hatalmát és visszaállítja a presztízsét, a jelmondata pedig a következő: Make America Great Again.

Ennyi azért kevés lenne ahhoz, hogy a Földmagot az egyik legjobb disztópiaként tartsák számon, és mellékesen ez az Octavia E. Butler-munka az, ami tényleg inkább disztópia és nem sci-fi, alig van benne fantasztikum. Nincsenek benne telepaták, idegen lények vagy időutazás, mint más történeteiben, viszont benne van a huszadik század bukása.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Octavia E. Butler látnoki disztópiájában járványokat, háborút és tartós vízhiányt vizionált

A magvető példázatával kezdődő kétkötetes, Földmag című duológiája igazi látnoki könyv: a második részben az USA megválaszt magának egy szélsőséges, radikális elnököt, aki a „Make America Great Again" jelmondattal kampányol.

...
Hírek

Octavia E. Butler: Felejtsd el az inspirációt, felejtsd el a tehetséget, csak írj!

A többszörös Hugo- és Nebula-díjas szerző tanácsai műfajtól függetlenül hasznosak lehetnek azoknak, akik írásra adják a fejüket - ezek közül válogattunk ki most ötöt.

...
Hírek

Octavia E. Butlerről nevezték el a Mars-leszállóhelyet

A sci-fi egyik úttörőjének tartott Octavia E. Butlerről nevezték el azt a helyet, ahol a Perseverance leszállt a Marson.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Lídiák és megtöltésre váró üres kötetek – A Véletlenül írtam egy könyvet forgatásán jártunk

Magyarok készítenek filmet a holland sikerkönyvből, amely egyszerre szól az írás csodájáról és a gyász intenzív feldolgozásáról. A Véletlenül írtam egy könyvet budapesti forgatásán jártunk, ahol kiderült, mire vágyott egész életében Zsurzs Kati, és mit tanult az írásról a rendező Lakos Nóra.

...
Szórakozás

A kamaszkor-bestseller, ami inspirálta a Barbie-mozit, és a Kenergia legfontosabb kötete

Egy lovakról szóló album, egy eladási listákat vezető nonfiction és egy cameokötet. Utánajártunk a Margot Robbie és Ryan Gosling főszereplésével készült Greta Gerwig-opusz könyves vonatkozásainak.

...
Nagy

Oppenheimernek két szerelme volt, az atombombával megváltoztatta a történelem menetét

Christopher Nolan egy közel három évtizeden át íródó, hétszáz oldalnál is hosszabb életrajzi kötet felhasználásával készítette el Oppenheimer című háromórás, friss moziját. A film világpremierjének napján bemutatjuk a forgatókönyvhez felhasznált biográfiát.

Hírek
...
Beleolvasó

És te mit tennél, ha éjszaka beállítana hozzád a bátyád egy zsák pénzzel és egy hullával?

...
Beleolvasó

Szöllősi Mátyás szerint Roderik Six világa lágy, nedves, szürke purgatórium

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

...
Gyerekirodalom

Hétlábú paripák és jó boszorkányok bújnak elő Zalka Csenge Virág mesekönyvéből

...
Hírek

Margó Könyvek néven indít könyvsorozatot a Margó Irodalmi Fesztivál és a Helikon Kiadó

...
Hírek

Meghalt Szirtes András

...
Hírek

Egy vesszőhiba miatt ugorhat a Líra 12 milliós büntetése

...
Hírek

Murakami idén is az irodalmi Nobel legnagyobb esélyese a fogadóirodáknál

...
Gyerekirodalom

Mesés böngészők, varázslatos népmesék, kalandos történetek - Tíz gyerekkönyv a Könyvfesztivál kínálatából

Olvass!
...
Beleolvasó

És te mit tennél, ha éjszaka beállítana hozzád a bátyád egy zsák pénzzel és egy hullával?

A családomban mindenki gyilkos Agatha Christie és Arthur Conan Doyle találkozása a Tőrbe ejtve-filmekkel és A csütörtöki nyomozóklubbal. Ördögien csavaros történet, ami a klasszikus krimik szabályrendszerét tiszteletben tartva nyújt valami felejthetetlenül újat. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Roderik Six hátborzongató történetet írt az emberi alkalmazkodókészségről

A Helikon Margó Könyvek sorozatában megjelent Özönvíz egy ökológiai katasztrófa küszöbén játszódik és a kíméletlen túlélési kényszerről mesél. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ughy Szabina novelláiból kiderül, hogy milyen áron válhat láthatóvá egy nő

Milyen árat kell fizetni egy nőnek, hogy szépnek, egészségesnek tűnjön? Ughy Szabina elbeszéléseiben a nők számára az önmagukra ismerés, testük és szellemük újrafelfedezése alapélmény. Olvass bele!

...
Nagy

Bognár Péter: Nyílt sisakkal

Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen, ez a záró rész.

Szerzőink

...
Sándor Anna

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

...
Litkai Gergely

Ürge-Vorsatz Diána: Tévút, ahogy a nagy cégek áttolják a felelősséget a fogyasztókra / Mi van, ha megmentjük a világot?

...
Valuska László

Benedek Ágota felboncolt teste és az irodalmi striciskedés

Még több olvasnivaló
...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

Mi köze lehet a hüvelykujjunknak a sci-fihez és a fiatal generációhoz, milyen a rém kellemetlen laudáció, és mit jelent spekulatív irodalmi nagykövetnek lenni? A Könyvfesztivál megnyitóján jártunk.

...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.