Martyna Bunda: A kék macska - konyvesmagazin.hu

Habár a fülszöveg vagy egy-egy részlet alapján (itt beleolvashatsz) úgy tűnhet, hogy a Margó Könyvek-sorozatban megjelent A kék macska történelmi regény, ez nem teljesen igaz, még akkor sem, ha minden értelemben nagy távlatokat jár be, és a legnagyobb része a középkorban játszódik. 

MARTYNA BUNDA
A kék macska
Ford. Mihályi Zsuzsa, Helikon - Margó Könyvek,  2024, 400 oldal
-

A sokszereplős mű középpontjában a tudomány és a megmagyarázhatatlan, a misztikus örök harca áll, na és az emberi természet. Utóbbi, a könyv alapján legalábbis, egyszerre a világ egyik legkönnyebben és legnehezebben kiismerhető jelensége.

Hívők és eretnekek

A regény nagyrészt Kasubföldön játszódik, ami Pomerániában, vagyis Németország és Lengyelország északi határvidékén helyezkedik el. Mint ilyen,

a terület gyakran volt harcok helyszíne,

hiszen a különböző hatalmak vagy uralkodók mindig a maguk földjéhez akarták csatolni. (Ami talán kicsit nehezíti az olvasást, hogy az író bizonyos neveket több nyelven is használ, és a lengyel földrajzi nevekbe is könnyű belezavarodni, ha valaki nem szokott a hangzáshoz.) 

Bár Jeruzsálemtől Prokowóig, az 1300-as évektől a 2010-es évekig térben és időben is nagy utat jár be a regény, Martyna Bunda jórészt kézben tartja a történetet. Az jutott eszembe róla, amikor egy dokumentumfilmben animáción gyorsítva látjuk, ahogy egy egykor erdővel borított hegyen elkezdenek ritkulni a fák, sokasodni a házak, eltűnnek a mocsarak, helyükön házak emelkednek, míg végül semmi sem marad az eredeti képből.

Csakhogy míg a környezet teljesen átalakul, addig az emberek viselkedése valahogy sokkal merevebbnek tűnik. Például, miben más a földesúr által elrabolt, teherbe ejtett, majd elhagyott és ebbe belebolonduló nő a 14. századból, mint a 20. század elején a közéletben buzgólkodó orvos, ha mindketten elhanyagolják a gyermekeiket? Sőt, előbbinek még inkább elnézi az ember ezt a mulasztást.

A kötetnek nincs egyértelmű főszereplője,

a hét fejezet mindegyike egy-egy fontosabb karaktert és annak többnyire tragikus, olykor kifejezetten borzalmas véget érő történetét helyezi a középpontba. Megismerjük a két Jant, egyikük karthauzi szerzetes, másikuk egy gyarló füldesúr, aki a bűntudatát egy kolostor építésével enyhítené; Almát, az apácát, akinek látomásai vannak; Mestwint, a furcsa törvénytelen gyermeket, akiből hóhér válik; az ő lányát, Joannát, a füvesasszonyt. Majd találkozunk Rajnolddal és Idemmel, két későbbi szerzetessel; végül Olával, egy nagy társasági életet élő orvos magányos feleségével.

Az összes karakter kapcsolódik egymáshoz, olykor közvetlenül is, de nem feltétlenül. A hangsúly ugyanis nem annyira az egyes embereken van, hanem sokkal inkább azokon a személyiségjegyeken, tapasztalatokon, tetteken és gondolatokon, amelyek aztán az utánuk jövők sorsára is hatással vannak. Ezek átörökítődnek nemzedékről nemzedékre, de ehhez az író sokkal árnyaltabban nyúl, mint a kortárs regények többsége.

Nem mellesleg önálló szereplőnek tekinthetjük a címadó karthauzi kék macskát is,

ami szintén összeköti a hétszáz évet és az egyes élettörténeteket. Természetesen nem egy örökéletű példányról van szó, de ezek a különös, hallgatag, sokat látott lények a háttérben végigkísérik a történetet. Az ő sorsuk is nagyban függ a kortól, de valahogy mindig alkalmazkodnak és túlélnek. (Papp-Zakor Ilka jegyzi az utószót, ő részletesen írt a macska szerepéről.)

Minden új megtörtént már

A szereplők egy része tehát az ésszel megmagyarázhatatlan dolgokban hisz és azok szerint él, míg a többiek életét a föld, a kézzelfogható javak határozzák meg. Utóbbi alatt nem mindig a pénzt kell érteni, hanem például az erdőt, a gyógynövényeket, a mérgeket, a bárdot, a gyerekholmit. 

A baj általában olyankor következik be a regényben,

amikor a vak hit és a racionalitás, a megfoghatatlan és a nagyon is anyagi összeütközésbe kerül. 

Például, amikor kiderül, hogy a szerzetesrend nagyban uzsorázik, az évszázadok alatt ugyanis többször is nagyon meggazdagodnak (majd elszegényednek). Nem nehéz ebben észrevenni az intézményesített vallás, a földekben, pénzben dúskáló egyházak kritikáját. Hiszen Bunda hazájában, a miénknél sokkal vallásosabb Lengyelországban a katolikus egyház befolyása még mindig nagyon erős, az utóbbi években is jelentős lobbitevékenységet folytattak az akkori konzervatív kormánynál a nők reproduktív jogainak korlátozásáért.

A kék macska nagyon gazdag szimbólumokban: a címadón kívül olyan állatok bukkannak fel újra és újra, mint a kutya, a ló és a seregély. De Bunda gyakran használja a fény és a sötétség, a hideg és a forró, az ember építette falak és a természet képeit, valamint különböző színek is sokszor ismétlődnek. Sőt bizonyos mozgások is, mint például a madarak rajzása.

A felsorolt tulajdonságok adnak egy ciklikus, ismétlődő jelleget A kék macskának: kívülállóként figyeljük, ahogy

peregnek az évtizedek és -századok, miközben az ember semmiből nem tanul,

és mindig elköveti ugyanazokat a hibákat. Ahogy mindig ugyanazok a nagy problémák foglalkoztatják, ami miatt hajlamos a saját környezetét észre sem venni, olykor kifejezetten pusztítani. Elérhetjük-e az istenit? Szükséges-e az erőszak? Van-e annál fontosabb, mint hogy hogyan bánunk az embertársainkkal?

Bár akadnak benne rendkívül erőszakos részek (hiába, a középkorban nem ismertek tréfát), alapjában véve A kék macska mégis egy meditatív, tűnődő regény, amelynek az egészét nem annyira a cselekmény határozza meg, inkább az említett visszatérő gondolatok és elemek. Aki katarzist vár, nem biztos, hogy megkapja. Ez annál sokkal filozofikusabb és allegorikusabb mű. Mintha azt üzenné: az ember megismerés iránti törekvése, sőt harca örök.

A Margó Könyvek idei első kötete Arnaud Dudek Légy észnél című regénye volt, a részlett itt találod, utószavát Fehér Boldizsár írta, de kritikát is közöltünk róla. A sorozat második könyvébe, Martyna Bunda A kék macska című regényébe itt olvashatsz bele, a Papp-Zakor Ilka által írt utószót pedig itt találod. A harmadik Ivana Bodrožić Fiaink, lányaink című kötete, itt olvashatsz bele, az utószót Bencsik Orsolya jegyzi. A negyedik Asko Sahlberg Ők című regénye, melyből itt talász egy részletet, Szécsi Noémi utószavát pedig itt olvashatod el. Az ötödik Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete, itt beleolvashatsz, itt pedig Láng Orsolya utószavát tettük közzé.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Papp-Zakor Ilka megfejtette, mit szimbolizál Martyna Bunda regényének kék macskája [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el a Margó Könyvek sorozatában megjelenő lengyel szerző, Martyna Bunda A kék macska című kötetének utószavát. Papp-Zakor Ilka a regény fő motívumait vizsgálta meg.

...
Beleolvasó

A rejtélyes kék macskák mindig ott vannak, ahol a történelem zajlik – Olvass bele Martyna Bunda regényébe [MARGÓ KÖNYVEK]

A lengyel Martyna Bunda A kék macska című kötetével folytatódik a Margó Könyvek sorozat. A történelmi regényben a macskák és a mágia is fontos szerephez jut. Most beleolvashatsz.

...
Beleolvasó

Láng Orsolya: A gyerek mindig a felnőtt önkényuralom áldozata [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Láng Orsolya utószavát, melyet Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötetéhez írt. Ezekben a traumákkal teli történetekben a gyerekeknek ritkán adatnak olyan szülők, biztonság és szeretet, amilyet megérdemelnének.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

Vajon nem veszítünk el valami létfontosságút azáltal, hogy az életünkben rejtve hagyjuk a halált? Hayley Campbell olyan emberekkel készített éleslátó és őszinte interjúkat, akiknek az elmúlás a mestersége. Olvass bele!

...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

Kiemeltek
...
Nagy

Az Utolsó befutók írója ugyanolyan lúzer volt, mint a kémek a könyveiben

Mick Herron, a népszerű tévésorozat alapját képező Utolsó befutók-regények írója elég sokat várt arra egy lélekölő állásban, hogy befussanak a könyvei. De pont a negatív tapasztalataitól olyan jók a regényei.

...
Hírek

Mit mesél a babiloniakról a világ legrégebbi térképe?

A Krisztus előtti 7. században készült agyagtáblát a mai Irak területén találták meg. A térképen feltüntették a babiloniak által ismert világ részeit, és a teremtésmítoszuk is elolvasható.

...
Nagy

Ebből a tíz könyvből kerül ki 2024 Margó-díjasa

Idén tizedik alkalommal keresi a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötet szerzőjét. A Margó-díj célja a kortárs irodalom és az olvasás népszerűsítése, és természetesen az, hogy megmutassa a legerősebb pályakezdőket. Az előzsűri döntése értelmében 2024-ben ebből a tíz könyvből kerül ki a győztes és a különdíjas is.

Olvass!
...
Beleolvasó

Bosszú, hatalmi viszályok és egy mindenre elszánt hercegnő – Olvass bele a középkori thrillerbe!

A 12. században élt Akvitániai Eleonóra ihlette a spanyol író, Eva García Sáenz de Urturi történelmi thrillerét. A hercegnő bosszút akar állni apja haláláért, ezért kockázatos döntésre szánja el magát. Most elolvashatsz egy részletet a könyvből.

...
Beleolvasó

Ez elment horgászni, az megette... - Olvass bele a Bram Stoker-díjas horrorba!

John Langan különös hangulatú regénye a gótika és a horror, a mítosz és a valóság keveréke. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Európa bűnrészes számos menekült halálában – Olvass bele Timothy Garton Ash új könyvébe!

A sztártörténész Timothy Garton Ash nem kisebb feladatra vállalkozott, mint hogy személyes tapasztalatait és tudását ötvözve bemutassa Európa történetét a 20. század közepétől napjainkig. Most elolvashatsz egy részletet a kötetből.

A hét könyve
Kritika
És az megvan, amikor három techmilliárdos megtudja, hogy itt a világvége?
...
Nagy

Daniel Kehlmann: A cinkosságról akartam írni, ami elpusztítja a lelkedet

Mozgókép című regénye apropóján beszélgettünk Daniel Kehlmann-nal arról, megvalósítható-e a művészi szabadság elnyomó rezsimek idején. Mit tesznek az emberrel az apró kompromisszumok? Interjú.