A gyilkos viharra először csak a bolondok figyelnek fel

A gyilkos viharra először csak a bolondok figyelnek fel

A tikkasztó nyári hőségben a feszültség is lomhább és mégis egyre élesebb: apa idegesen szerel és hallgatja a híreket, a fiúk kutyaviadalra járnak, a kamaszlány narrátorunk a gyilkos varázslónő, Médeia mítoszát olvasgatja. A csontok megmaradnak Jesmyn Ward második regénye, amivel megnyerte az Egyesült Államok Nemzeti Könyvdíját is. Ward a Mississippi állambeli nyomor és kilátástalanság szívébe vezet: egy olyan család tizenkét napját követjük végig, akik nem tudnak elmenekülni a Katrina hurrikán elől. Mégsem Katrina-regény ez, vagy nem csak az, családról, a vérségi kötelék erejéről, a szeretet sokféle arcáról is szól univerzális erővel. A csontok megmaradnak a hét könyve.

Sándor Anna | 2021. július 19. |
Jesmyn Ward
A csontok megmaradnak
Ford. Todero Anna, 21. Század, 2021, 302 oldal
-

Vihar közelít. Az az iszonyú, mitikus fajta, amire először csak a bolondok figyelnek fel: a kényszeresek, az alkoholisták, a gyászba merevedettek. Ugyanazok ők, akik nem látják, ki áll közvetlenül előttük, mert csak a jövendő csapásra figyelnek, és majd amikor már visz az ár, akkor, ott a hömpölygő, mocskos sodrásban nyílik fel a szemük.

Látható és láthatatlan úgy szövi át Jesmyn Ward szereplőinek mindennapjait, ahogy a patak bujkál az otthonuk alatt. Öten élnek a Veremnél, amit még a nagyapa csapolt le a vadonban, a nyomor pedig olyan áthatóan beette magát az életükbe, hogy szinte már nem is foglalkoznak vele. Az apa durva, mindig sörtől bűzlik, és alkalmi munkákból próbálja eltartani négy gyerekét a fiktív Bois Sauvage-ban. A legidősebb fiú, Randall kosaras tehetség, úgy tűnik, egyedül neki van esélye kitörni. A második, Skeet minden idejét, szenvedélyét és figyelmét a kutyájára, Chinára fordítja. Junior a legkisebb, az ő születésekor halt meg az anyjuk. A történetüket Esch meséli, egy éppen nővé cseperedő kislány a férfiak dominálta közegben. Esch 14 éves, szereti a görög mítoszokat, és terhes.

Jesmyn Ward az egyetlen afrikai amerikai és az egyetlen nő író, aki kétszer is megkapta az Egyesült Államok Nemzeti Könyvdíját. Hallgasd a holtak énekét! című regényét Barack Obama a legjobb olvasmányai listájára sorolta. A könyv erősen tematizálja az amerikai Dél rasszizmusát, az erre épülő indulatokat, és következményként az emberi kapcsolatok működésképtelenségét. Szinte halálregény.

A csontok megmaradnak viszont - bár a mélyszegénység, az elidegenedettség, a fizikai és érzelmi visszaélések, valamint a veszteségek szédítő skáláját zongorázza végig - életregény.

Hiszen ennek a családnak a tagjai valójában nagyon szeretik egymást, és a maguk esetlen, sok tekintetben sérült módján folyamatosan próbálnak gondoskodni egymásról. Randall Juniorra vigyáz, Esch táplálja a testvéreit, Skeet látja, mi történik Esch-sel és igyekszik védeni, az apjuk pedig a viharra készül. Konzerveket gyűjt, hogy legyen mit enni az ítéletidőben, és deszkákat, hogy legyen mivel beszögelni az ablakokat és megerősíteni a házat. Előrelátóan még egy tragacsot is próbál megjavítani, mert arra számít, hogy a hurrikán elvonulása után munkát kap az eltakarításban.

Az egyedülálló apa alakja, az alkoholban megalkuvó, de a családja számára lankadatlanul biztonságot teremteni vágyó nyugtalansága, valamint az egész miliő erőteljesen megidézi A messzi dél vadjai című 2012-es filmet. Abban egy halálos beteg apa próbált gondoskodni az ő vadóc, szabad, hatalmas képzelőerővel megáldott kislányáról, mielőtt megérkezik a nagy vihar és elmossa az otthonukat.

A csontok megmaradnak a viharok előtti lomha és fokozatosan növekvő feszültségével építkezik, és jócskán a regényben járunk már, amikor a közeledő hurrikán nevet kap: Katrina. A pusztító szörnyeteg 2005 augusztusában csapott le az Egyesült Államok déli partvidékére: közel kétezer ember vesztette életét, és különösen New Orleans környékén történelmi léptékű károkat hagyott maga után.

-

Az elárasztott New Orleans a Katrina után. 

Ward is első kézből tapasztalta meg, mit jelent egy 5-ös erősségű ciklont átélni. Mikor a DeLisle-i házukat elöntötte a víz, a család autóval próbált egy helyi templomba menekülni, ám útközben elakadtak egy mezőn. Fehérek érkeztek, akik a mezőn álló traktoraikért jöttek, és amikor a Ward család segítséget kért tőlük, zsúfoltságra hivatkozva visszautasították őket. Wardéknak végül egy másik fehér család adott menedéket valamivel távolabb. (Ward ebben a videóinterjúban részletesen elmeséli, milyen volt a hurrikán közepén menekülni.) Miután a vihar elvonult, Ward a New Orleans-i Egyetem szervezésében segített azokban a kerületekben, amiket a Katrina lerombolt. A saját és a túlélők traumái annyira megrázták, hogy három évig képtelen volt írni.

Amikor pedig végül elkészült A csontok megmaradnak, úgy írta meg a Katrina történetét, hogy tulajdonképpen nem mondta el a Katrina történetét. Ehelyett egy családra koncentrált a sok ezerből azok közül, akik nem tudtak elmenekülni. Mindezzel együtt ez nem egy Katrina-könyv. Pontosabban nem csak és nem elsősorban az, hanem ahogy azt Wardtól már láthattuk, olyan intenzíven és gazdagon szövi egymásba a motívumokat és tematikus rétegeket, hogy így képes egészen hűen tükrözni az élet sűrű valóságát. 

“A testek történeteket mesélnek”

hangzik el a regényben, és Ward el is mondja ezeket a történeteket, még ha nem is egyforma részletességgel. Az apa például a gyerekei számára csak egy 21. századi Kasszandra marad, aki megszállottan készül egy viharra, amiről a hírekben hallott. A sorsukba beletörődő apátia, a gyerekkor tapasztalatlansága és az a szocializációs képesség, amivel kicsiként bármilyen életkörülményt képesek vagyunk normalizálni, itt abban is megnyilvánul, hogy a testvéreket teljesen hidegen hagyja az apjuk mániája. A vihart megelőző tíz napban mind a négyen a saját dolgukkal vannak elfoglalva.

Randall meccsre készül, hogy elmehessen egy sporttáborba, ahol talán felfigyelnek rá. Skeet szinte el sem mozdul a frissen ellett China mellől, és kétségbeesetten próbálja megakadályozni, hogy a kölykök elpusztuljanak, mert az eladásuktól pénzt remél - amivel a családot támogathatja. Junior még kisfiú, aki éppen az első nyers leckéket kapja életről és halálról, ahogy folyamatosan ott kíváncsiskodik a kiskutyák mellett.

-

Jesmyn Ward a nagymamája háza előtt. (Emily Kask, NPR)

Esch mindeközben önmagába fordul, és a titkát őrizgeti. A teste változásaira figyel, és végigjárja élete első szerelemélményének stációit az ábrándozástól a lenyűgözött csodálaton át a keserű felismerésig, hogy valójában mennyire nem érdekli Mannyt, aki teherbe ejtette. Ez a szál a legnehezebben olvasható a könyvben. Nem mintha a többi nem lenne megterhelő, de itt kíméletlenül elénk tárul egy lány kiszolgáltatottsága. Egyfelől ahogy Manny (és még pár fiú a testvérek haveri köréből) használja a lányt, másfelől az az öntudatlanság, ahogy Esch a szexet kezeli, és annak az egészséges mérőnek a hiánya, ami őt saját maga számára értékessé tenné, és ami kijelezné, hogy méltatlanul bánnak vele. Ehhez kellenének beszélgetések, szexuális nevelés és jó női minta, de az anyából csak emlékek maradtak, az apja pedig eleve fiúként kezeli Escht. Csak abban a kritikus pillanatban látja meg, hogy a kislányának túl hamar fel kell nőnie, amikor majdnem odavesznek a vízözönszerű viharban. Ward írói képességét dicséri, hogy úgy képes belehelyezkedni egy kamasz nézőpontjába, hogy egy pillanatra sem veszíti el a hitelességét, és úgy tud a kamasz szexről írni, hogy az explicit, de sohasem közönséges vagy hatásvadász. Ettől lesz igazán megrázó.

És míg a hurrikán az utolsó pillanatig egy alattomosan növekvő fenyegetés a látómező peremén, az anyaság nagyon is látványos, a regény több rétegét is átszövő motívum és valóság - négy alakban:

  • aki anya lesz (Esch),
  • aki most anya (China),
  • aki a hiányában van jelen (a testvérek Mamája),
  • és aki mitikus és gyilkos (Médeia).

Az anyai alakok pedig egymásra is felelgetnek, tükrözik, cáfolják, megerősítik, kiegészítik egymást végig a regényben: egyszerre inspirálják és foglalkoztatják Escht.

Todero Anna fordítását kell még kiemelni, mert lenyűgöző minőségben tolmácsolja Jesmyn Ward stílusát a magyar olvasónak. Ward minden finomkodást mellőzően nyílt, de közben érzékeny és lírai is. 

Sűrű, metaforákkal és költői képekkel gazdagon felvirágozott szöveg ez, aminek saját lüktetése van, és a súlya ellenére sem nehezül el. 

A csontok megmaradnak is olyan regény, amit oda lehet tenni az őslakos Tommy Orange vagy William Faulkner könyvei mellé, ha olyan arcaira vagyunk kíváncsiak az Egyesült Államoknak, ami nem fog a mainstream filmekben/sorozatokban visszaköszönni. És ahogy a jó regényekkel lenni szokott, Ward könyvének érvényessége is messze túlmutat az ország- vagy éppen kontinenshatárokon.

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Családi ügyek, viharok és a klímakatasztrófa érdekelte legjobban a sci-fi írókat 2019-ben

Szerencsére az idei év sem múlhat el Jonathan Strahan iránymutató sci-fi válogatása nélkül. Az év legjobb science fiction novellái 2020-as válogatásában nagy szerep jut a klímakatasztrófa utáni vízióknak és a technológia életünkre gyakorolt hatásának is. 

...
Hírek

A fekete szerzők általában kevesebb előleget kapnak a könyveikért

Az elmúlt napokban egy sor amerikai és angol szerző hozta nyilvánosságra, mennyi előleget kapott a könyveiért, amiből az derült ki, a fekete írók továbbra is lényegesen kevesebbet keresnek a könyvszakmában.

...
Hírek

Barack Obama ezeket a könyveket ajánlja a nyárra!

Barack Obama szokásához híven idén is megmutatta, milyen könyvekkel készül a nyárra.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

...

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

Hírek
...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

...
Hírek

Meghalt András Ferenc, a hazai krimit új alapokra helyező rendező

...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]

Olvass!
...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!