A finomabbnál finomabb falatok készítője, Frau Schwenk, a Winter család hűséges szakácsnője kulcsfigura a főszereplő, Zarah és nővére, Edel életében, hiszen a megmenekülésüket köszönhetik neki. Az ő történetük a regény lapjain elevenedik meg. Ebben a kötetben pedig Frau Schwenk, Zarah és családja, valamint barátai által készített és szeretett ínycsiklandó sütemények egész sora jelenik meg Náray Tamás tolmácsolásában.
A szereplők utazásai nyomán megízlelhetjük Németország, Olaszország, Anglia és Izrael legjellemzőbb édességeit. A közel fél-száz receptet Kaszás Gergely gyönyörű fotói és László Ágnes egyedi, korhű tálalása keltik életre.
Náray Tamás: A trilógia ízei – Zarah Winter kedvenc süteményreceptjei (részlet)
Amikor Lili fejéből kipattant az ötlet, hogy adjuk közre a Winter család süteményreceptjeit, már több mint egy év is eltelt a trilógia harmadik kötetének megjelenése óta. Magam is meglepődtem, mennyire felvillanyozott az elképzelés, de az még annál is jobban, hogy megint találkozhatom a szereplőimmel.
Egy évig készítettem elő a temérdek szálon futó, szövevényes cselekményt, és jegyzeteltem az izgalmas, sokrétű karaktereket, hiszen közel ötven főszereplőről és több mint kétszáz szereplőről van szó, végül majdnem három éven át írtam a köteteket.
Nem csoda, hogy szinte a családommá lettek.
Átéltem velük a megrázó vagy szárnyaló történeteiket, éltem velük a mindennapjaikat, a felkavaró történelmi eseményektől a siker mámoráig, a hálószobától az étkezőasztalig.
Csak utólag tűnt fel, milyen fontos helyet kapott a Winterek életében a konyha és a vendéglátás, az ünnepek és a tradíciók csakúgy, mint a szerető gondoskodás. És valószínűleg azért írtam erről ennyit, mert mindez az én életemben is természetes.
Persze a Zarah-trilógia (Zarah, Zarah öröksége, Zarah álma) nem szakácskönyv, hanem családregény. Jóllehet számos desszert felsorakozik a könyv lapjain, attól függően, hogy a hőseim éppen Németországban, Olaszországban vagy Izraelben élnek, vagy a titkos rokoni szálak cselekménye Angliában játszódik, ám a fantáziámra ezúttal is szükségem volt.
Élvezettel vetettem bele magam a fejezetekbe, és kutattam, kreáltam azokat a süteményeket, krémeket, az adott tájakra jellemző recepteket, amelyekről úgy véltem, hogy ők is boldogan megették volna.
Kihívást jelentett a feladat, hiszen nem csupán az egyes országok karakterének, hanem a közel száz évet átívelő regényfolyamnak megfelelően, korhűen is igyekeztem a receptúrákat megírni, ráadásul arra is figyeltem, hogy Magyarországon is minden elkészíthető legyen.
A teljes stábom és én kijelenthetjük, minden pillanata varázslatos volt ennek az időutazásnak, sütéstől a fotózáson át, egészen a kínálótálcák lecsupaszításáig.
Szívből kívánjuk, és én személyesen is kívánom a tisztelt Olvasónak, hogy hasonlóképpen legyen része olyan felhőtlen boldogságban, amilyet mi éreztünk, amíg összeállítottuk ezt a könyvet.
Zarah Winter almás pitéje
Hozzávalók:
- 3 közepesen nagy, sárga alma
- 1 citrom leve és reszelt héja
- 4 tojás
- 150 g kristálycukor
- 1 tasak vaníliás cukor
- 100 g olvasztott vaj
- 200 ml habtejszín
- 100 g mandulaliszt
- 100 g kókuszreszelék
- 1 evőkanál vaníliaaroma
- 2 tojásfehérje
- 150 g búzaliszt
- 1 tasak sütőpor
- 1 mokkáskanál őrölt fahéj
a forma kikenéséhez:
- 30 g vaj
- 20 g búzaliszt
a tálaláshoz:
- porított jégcukor
- vaníliasodó
Az almákat meghámozzuk, negyedekre vágjuk, magházukat eltávolítjuk, és 1,5–2,5 cm-es kockákra vágjuk, majd tálba tesszük. A citrom levét rálocsoljuk, majd műanyag fóliával lefedjük és félretesszük.
A tojásokat a cukorral és a vaníliás cukorral fehéredésig, habosra keverjük, majd az olvasztott vajat és a tejszínt hozzáadjuk, és tovább keverjük. Végül a mandulalisztet és a kókuszreszeléket kisebb adagokban hozzáadjuk, majd a vaníliaaromával ízesítjük.
A tojásfehérjéket kemény habbá verjük. A lisztet, a sütőport és a fahéjat összekeverjük, majd a mandulalisztes masszába szitáljuk. A reszelt citromhéjat beleszórjuk, végül a felvert tojáshabot beleforgatjuk.
Az almakockákat a tésztába keverjük. A masszát 24 cm átmérőjű, kivajazott, kilisztezett tortaformába simítjuk. A sütőformát 185 °C-os sütőbe toljuk, és a süteményt 35–40 percig sütjük, majd alufóliával lefedjük, és további 15–20 percig sütjük. Még melegen porított jégcukorral meghintjük, és felszeletelve tálaljuk. Vaníliasodót kínálhatunk mellé.