Birtalan Balázs, Mátai Tamás: Életmintázatok - Mit láthatsz a sémák szemüvegében?
Szeretnénk változtatni azon, ami rosszul működik az életünkben, ami ismételten fájdalomhoz, kudarchoz vezet - de... valahogy nem megy. Mintha valami nem engedné. Hiába látjuk, hogy így nem jó, hiába próbáljuk akár máshogy csinálni, mindig valami hasonló sül ki a dologból. (Esetleg a szöges ellentéte - de ha a viszonyítási pont ugyanaz, akkor ez még mindig nem szabadság.) Ha ilyesmit tapasztalunk, gyaníthatjuk: valamilyen séma működik bennünk. A maladaptív sémák olyan önsorsrontó mintázatok, amelyek a korai fejlődés során kezdenek kialakulni, és - ha nem kezdünk velük semmit - egész életünk folyamán ismétlődnek. Boldogtalanságunk mintázatává válnak. Szerencsére a sémákkal lehet mit kezdeni, ám ehhez előbb meg kell értenünk, pontosan miről is van szó, és mi a változtatás útja.
John Bradshaw: Hazatérés önmagadhoz - A sebzett belső gyermek gyógyítása
A világhírű pszichológus nagy hatású könyvében megmutatja, hogyan gyógyíthatjuk meg magunkban a belső gyermeket, megajándékozva magunkat azzal a minőségű szülői gondoskodással, amire annak idején szükségünk lett volna. Egy jól felépített, lépésről lépésre kísért folyamatban feltérképezhetjük és lezárhatjuk gyermekkorunk minden egyes fejlődési szakaszának nyitva maradt ügyeit. Megszabadulhatunk a romboló családi mintáktól, hogy immár szabadabban, sikeresebben és felelősségteljesebben élhessük felnőtt életünket. Gyógyult belső gyermekünk a továbbiakban az öröm és az életerő forrása lesz számunkra. Bradshaw klasszikus műve megjelenésekor valódi szenzáció volt, és közérthetőségének, érzelmi erejének, valamint gyakorlati használhatóságának köszönhetően ma is kevés hasonlóan jó könyvet lehet ajánlani azoknak, akik tájékozódni szeretnének a témában, és eredményesen gyógyítani sebzett belső gyermeküket. A kötet a megvilágító erejű magyarázatok mellett számos esettanulmánnyal, interaktív technikával, kérdőívvel és vezetett meditációval segíti a hatékony munkát.
Gedő Ágnes: Kapcsolataink újratervezése - Család, barátok, párkapcsolat 40 felett
Tudunk minden társas helyzetben megfelelően viselkedni? Sikerül-e azt közvetíteni a másik ember felé, ami a valós szándékunk? A könyv pszichológus szerzője sorra veszi a jelentős és a kevésbé fontos kapcsolatainkban átélt kihívásokat és megoldási lehetőségeket, miközben bemutatja az olvasónak belső világa eddig még ismeretlen szereplőit. Ők azok, akik erőteljesen meghatározzák a környező személyekkel szemben tanúsított magatartásunkat. Tőlük függ, hogy szeretet és harmónia jellemzi-e a szoros viszonyainkat, vagy inkább indulatos vitákban van-e részünk, de az is, hogy meg tudjuk-e őrizni párkapcsolatunk melegségét több évtizedes együttélés után. Ők segítenek abban is, hogyan viselkedjünk kamasz vagy felnőtt gyerekünkkel, és abban is, hogy sikerül-e érett fejjel még új barátokra szert tennünk. Induljuk el ezen a belső utazáson a szerzővel, Gedő Ágnes pszichológussal, aki már előző, Újratervezés című könyvében is a 40 felettiek újrakezdési lehetőségeit vizsgálta. Kapcsolataink javítását ebben a kötetben is általa kidolgozott gyakorlatok segítik, és emellett olyan történeteket ismerhetünk meg, amelyeken keresztül könnyebben felismerhetjük saját kapcsolati működésünket.
Maaret Kallio: A remény ereje - Reziliencia és öngondoskodás finn módra
Miért fontos elfogadnunk, hogy a kiszolgáltatottság érzése az élet része? Milyen módszerek segíthetnek arra fókuszálni, amit valóban irányítani tudunk? Hogyan ismerjük fel és értékeljük a jót az életünkben? Napjainkban számtalan külső bizonytalanság és állandó változások közepette kell megtaláljuk életünkben az egyensúlyt. Maaret Kallio finn kognitív pszichológus, szexuálterapeuta és mindfulness coach szemléletes példákon és átfogó kutatási eredményeken keresztül világít rá, hogyan lehetünk reziliensek finn módra, árnyalt látásmóddal szemlélve a világot, erőt merítve nemcsak a sikereinkből, de a nehézségekből is, valamint értékelve mindazt, amink van. A szerző konkrét tanácsainak segítségével támogatóvá és türelmessé válhatunk másokkal és önmagunkkal szemben, és könnyebben elfogadjuk, hogy nem minden rajtunk múlik.
Leonard Mlodinow: Érzelmeink
Régóta azt tartják, hogy a gondolkodás és az érzelmek viselkedésünkben önálló és egymással szemben álló erők. Leonard Mlodinow, A tudattalan című sikerkönyv szerzője szerint azonban a pszichológia és az idegtudomány rendkívüli fejlődése bebizonyította, hogy az érzelmek éppolyan fontosak jólétünk szempontjából, mint a gondolkodás. Hogyan tudunk jobban kapcsolatot teremteni másokkal? Hogyan tudjuk megérteni frusztrációinkat, félelmeinket és szorongásainkat? Mit tehetünk, hogy boldogabb életet éljünk? A válaszok az érzelmek megértésében rejlenek. A szerző elkalauzol minket a témát kutató tudósok laboratóriumaiba és valós helyzeteken keresztül is megmutatja, hogyan segíthetnek érzelmeink, miért fájnak néha, és mit tanulhatunk mindkét esetben. Mlodinow betekintést kínál evolúciónkba és biológiánkba, kulcsot adva kezünkbe érzelmeink jobb megértéséhez és előnyeik maximalizálásához. A rá jellemző világos stílusban, mondandóját lenyűgöző történetekkel fűszerezve, az Érzelmeink az érzések új tudományát tárja az olvasó elé, és útmutatást nyújt ahhoz, hogyan hozzuk ki a legtöbbet a természet egyik legnagyobb ajándékából.
Vibók Ildi, Szegleti Gabriella: Ha tényleg tudni akarod... - A neurodiverzitás könyve gyerekeknek és felnőtteknek
ADHD, autizmus spektrum zavar, diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, tik zavar... Szavak, melyeket gyakran frusztrált sóhajok és szemforgatások kísérnek, mert a külvilág sokszor csupán annyit lát, hogy az ilyen gyerekekkel mindig csak a baj van.