Victory City címmel jelenik meg Salman Rushdie új regénye - az első azóta, hogy tavaly augusztusban késsel támadtak rá egy nyilvános rendezvényen. Az ügynöke most azt nyilatkozta, hogy bár a felépülése tart, az író nem vesz részt a kötet bemutatóján, kampányában - írja a Guardian.
Rushdie tavaly augusztusban a New York állambeli Chautauqua Intézetben a szólásszabadságról beszélt volna, amikor egy férfi késsel nekirontott: az író életveszélyesen megsérült, miután 10-15 késszúrás érte, fél szemére megvakult, sérült a karja és a mája is. Rushdie még a támadás előtt írta a Victory Cityt, amely angolul február 9-én jelenik meg, előzetesen pedig annyit lehet tudni, hogy az író egy város, egy nő és egy istenség történetét dolgozza fel benne.
A bemutatót egy online rendezvény kíséri majd, amelyen részt vesz Margaret Atwood és Neil Gaiman. Előbbi a késes támadás után szolidaritásáról biztosította Rushdie-t, és véleménycikkében egyebek között arról írt, hogy „Rushdie nem akart a szólásszabadság hőse lenni, de most már az. Az írók, bárhol legyenek is – kivéve ha állami firkászok, vagy agymosott robotok – köszönettel tartoznak neki”. A tervek között szerepelnek még további könyves események, bemutatók a Victory Cityről - például a Hay Festival júniusban is szeretne egy kapcsolódó eseményt.
Bár a 75 éves író személyesen nem vesz részt az új regény népszerűsítésében, a Twitter-oldalára kitette az új könyv brit és amerikai kiadásának borítóit. (A támadás után egy időre inaktiválta a fiókját, és tavaly év végén kezdett újra posztolni.)
Here are the US and UK editions! US publication date: February 7th. UK on February 9th. Not long now. pic.twitter.com/RBPXyLIKeg
— Salman Rushdie (@SalmanRushdie) January 14, 2023
A lábadozó író támogatásáról biztosította Hanif Kureishit is, akit tavaly ért súlyos baleset; utóbbi a Twitteren írt arról, hogy Rushdie minden egyes nap ráír és türelemre buzdítja, ami sok bátorságot ad neki. A közelmúltban meg is látogatta barátját, a New York Timesnak pedig azt mondta, hogy Rushdie „rendkívül ellenálló”, és „még mindig ugyanaz a Salman, aki volt”. Az egyik szemére elveszítette a látását és a sérüléseiből még mindig lábadozik, de ez nem végzett vele.
Legutóbb tavaly év végén írtunk Rushdie egyik kötetéről, Az igazság nyelvei a hét könyve volt nálunk:
„Az innovációért, az újért (…) az irrealizmushoz kell fordulnunk és az igazság megközelítésének új módját kell megtalálnunk a hazugságok révén” – fogalmazza meg esszékötetében Salman Rushdie, aki írásaiban amellett érvel, hogy bár jelenleg a tényirodalom korát éljük, érdemesebb lenne visszatérnünk a képzelet világához. Az igazság nyelvei a hét könyve.
Tovább olvasok