Salman Rushdie nem vesz részt új könyve népszerűsítésében

ro | 2023. február 01. |

Victory City címmel jelenik meg Salman Rushdie új regénye - az első azóta, hogy tavaly augusztusban késsel támadtak rá egy nyilvános rendezvényen. Az ügynöke most azt nyilatkozta, hogy bár a felépülése tart, az író nem vesz részt a kötet bemutatóján, kampányában - írja a Guardian.

Rushdie tavaly augusztusban a New York állambeli Chautauqua Intézetben a szólásszabadságról beszélt volna, amikor egy férfi késsel nekirontott: az író életveszélyesen megsérült, miután 10-15 késszúrás érte, fél szemére megvakult, sérült a karja és a mája is. Rushdie még a támadás előtt írta a Victory Cityt, amely angolul február 9-én jelenik meg, előzetesen pedig annyit lehet tudni, hogy az író egy város, egy nő és egy istenség történetét dolgozza fel benne.

A bemutatót egy online rendezvény kíséri majd, amelyen részt vesz Margaret Atwood és Neil Gaiman. Előbbi a késes támadás után szolidaritásáról biztosította Rushdie-t, és véleménycikkében egyebek között arról írt, hogy „Rushdie nem akart a szólásszabadság hőse lenni, de most már az. Az írók, bárhol legyenek is – kivéve ha állami firkászok, vagy agymosott robotok – köszönettel tartoznak neki”. A tervek között szerepelnek még további könyves események, bemutatók a Victory Cityről - például a Hay Festival júniusban is szeretne egy kapcsolódó eseményt.

Bár a 75 éves író személyesen nem vesz részt az új regény népszerűsítésében, a Twitter-oldalára kitette az új könyv brit és amerikai kiadásának borítóit. (A támadás után egy időre inaktiválta a fiókját, és tavaly év végén kezdett újra posztolni.)

A lábadozó író támogatásáról biztosította Hanif Kureishit is, akit tavaly ért súlyos baleset; utóbbi a Twitteren írt arról, hogy Rushdie minden egyes nap ráír és türelemre buzdítja, ami sok bátorságot ad neki. A közelmúltban meg is látogatta barátját, a New York Timesnak pedig azt mondta, hogy Rushdie „rendkívül ellenálló”, és „még mindig ugyanaz a Salman, aki volt”. Az egyik szemére elveszítette a látását és a sérüléseiből még mindig lábadozik, de ez nem végzett vele.

Legutóbb tavaly év végén írtunk Rushdie egyik kötetéről, Az igazság nyelvei a hét könyve volt nálunk:

Salman Rushdie szerint az irodalom jövője nem az autofikció, hanem a fantasztikum
Salman Rushdie szerint az irodalom jövője nem az autofikció, hanem a fantasztikum

„Az innovációért, az újért (…) az irrealizmushoz kell fordulnunk és az igazság megközelítésének új módját kell megtalálnunk a hazugságok révén” – fogalmazza meg esszékötetében Salman Rushdie, aki írásaiban amellett érvel, hogy bár jelenleg a tényirodalom korát éljük, érdemesebb lenne visszatérnünk a képzelet világához. Bár kötetének szövegei 2003 és 2020 között íródtak, az író ellen augusztusban elkövetett merénylet új fénytörésben láttatja az írásokat, és felerősíti Rushdie hangját, aki már évek óta próbál korunk legsürgetőbb problémáira – a fanatizálódásra, az igazság eltörlésére, a megosztottságra – figyelmeztetni. Az igazság nyelvei a hét könyve, amelyből az is kiderül, mit gondol Salman Rushdie az irodalomról, a történetek erejéről és a regény helyzetéről.

Tovább olvasok

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Salman Rushdie-t fogják ünnepelni az írók Londonban

Két hónap telt el azóta, hogy Salman Rushdie-t megtámadták egy rendezvényen, ahol a szólásszabadságról beszélt. Az író tiszteletére most a londoni British Library-ben rendeznek ünnepséget, amelyen számos neves szerző is fellép.

...
Hírek

M. Nagy Miklós: Rushdie kiismerhetetlenül sokszínű

A Salman Rushdie elleni merényletkísérlet ismét a figyelem középpontjába helyezte az író 1988-as regényét, A sátáni verseket. Magyar kiadója, M. Nagy Miklós a Nyugati tér blogon ugyanakkor nem egyetlen könyvre vagy eseményre, sokkal inkább a komplett életműre hívja fel a figyelmet.

...
Nagy

A Rushdie elleni támadás messze túlmutat Rushdie-n

Salman Rushdie-t pénteken támadták meg a New York állambeli Chautauqua Intézetben. Már a színpadon volt, és épp a szólásszabadságról beszélt volna egy száműzetésben élő művészeknek szervezett rendezvényen. A Booker-díjas író elleni támadás az egész irodalmi életet sokkolta.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.

Hírek
...
Zöld

Jane Goodall Budapesten is bemutatja A remény könyvét

...
Hírek

Eredeti Kazinczy-kötet került elő egy online aukción

...
Alkotótárs

Harmadik alkalommal hirdetik meg a Mastercard® - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramot

...
Hírek

Tavaly rekord számú könyv eltávolítását kérték az amerikai iskolákból és könyvtárakból

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett A páciens!

...
Hírek

A világ legrégebbi héber Bibliáját állítják ki Tel-Avivban

...
Szórakozás

Tolkien, Trianon, Borbély Szilárd, Polcz Alaine [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Hírek

Több száz Petőfi-kézirat között böngészhetünk az interneten

...
Nagy

Melyik könyvvel érdemes belépni Sherlock Holmes fiktív univerzumába?