Victory City címmel jelenik meg Salman Rushdie új regénye - az első azóta, hogy tavaly augusztusban késsel támadtak rá egy nyilvános rendezvényen. Az ügynöke most azt nyilatkozta, hogy bár a felépülése tart, az író nem vesz részt a kötet bemutatóján, kampányában - írja a Guardian.
Rushdie tavaly augusztusban a New York állambeli Chautauqua Intézetben a szólásszabadságról beszélt volna, amikor egy férfi késsel nekirontott: az író életveszélyesen megsérült, miután 10-15 késszúrás érte, fél szemére megvakult, sérült a karja és a mája is. Rushdie még a támadás előtt írta a Victory Cityt, amely angolul február 9-én jelenik meg, előzetesen pedig annyit lehet tudni, hogy az író egy város, egy nő és egy istenség történetét dolgozza fel benne.
A bemutatót egy online rendezvény kíséri majd, amelyen részt vesz Margaret Atwood és Neil Gaiman. Előbbi a késes támadás után szolidaritásáról biztosította Rushdie-t, és véleménycikkében egyebek között arról írt, hogy „Rushdie nem akart a szólásszabadság hőse lenni, de most már az. Az írók, bárhol legyenek is – kivéve ha állami firkászok, vagy agymosott robotok – köszönettel tartoznak neki”. A tervek között szerepelnek még további könyves események, bemutatók a Victory Cityről - például a Hay Festival júniusban is szeretne egy kapcsolódó eseményt.
Bár a 75 éves író személyesen nem vesz részt az új regény népszerűsítésében, a Twitter-oldalára kitette az új könyv brit és amerikai kiadásának borítóit. (A támadás után egy időre inaktiválta a fiókját, és tavaly év végén kezdett újra posztolni.)
Here are the US and UK editions! US publication date: February 7th. UK on February 9th. Not long now. pic.twitter.com/RBPXyLIKeg
— Salman Rushdie (@SalmanRushdie) January 14, 2023
A lábadozó író támogatásáról biztosította Hanif Kureishit is, akit tavaly ért súlyos baleset; utóbbi a Twitteren írt arról, hogy Rushdie minden egyes nap ráír és türelemre buzdítja, ami sok bátorságot ad neki. A közelmúltban meg is látogatta barátját, a New York Timesnak pedig azt mondta, hogy Rushdie „rendkívül ellenálló”, és „még mindig ugyanaz a Salman, aki volt”. Az egyik szemére elveszítette a látását és a sérüléseiből még mindig lábadozik, de ez nem végzett vele.
Legutóbb tavaly év végén írtunk Rushdie egyik kötetéről, Az igazság nyelvei a hét könyve volt nálunk:

„Az innovációért, az újért (…) az irrealizmushoz kell fordulnunk és az igazság megközelítésének új módját kell megtalálnunk a hazugságok révén” – fogalmazza meg esszékötetében Salman Rushdie, aki írásaiban amellett érvel, hogy bár jelenleg a tényirodalom korát éljük, érdemesebb lenne visszatérnünk a képzelet világához. Bár kötetének szövegei 2003 és 2020 között íródtak, az író ellen augusztusban elkövetett merénylet új fénytörésben láttatja az írásokat, és felerősíti Rushdie hangját, aki már évek óta próbál korunk legsürgetőbb problémáira – a fanatizálódásra, az igazság eltörlésére, a megosztottságra – figyelmeztetni. Az igazság nyelvei a hét könyve, amelyből az is kiderül, mit gondol Salman Rushdie az irodalomról, a történetek erejéről és a regény helyzetéről.
Tovább olvasok