Két hónappal ezelőtt, augusztus 12-én késelték meg Salman Rushdie-t a New York állambeli Chautauqua Intézetben, ahol épp a szólásszabadságról beszélt volna. Egy férfi késsel sebesítette meg súlyosan az írót. Rushdie életveszélyesen megsérült, 10-15 késszúrás érte, sérült többek közt az egyik szeme, a karja és a mája is. A sátáni versek és Az éjfél gyermekei szerzője azóta lábadozik, legutóbb egy író barátja, Suketu Mehta nyilatkozott az állapotáról, aki szerint a súlyos sérülések ellenére Rushdie elméje élesebb, mint valaha, és bár hosszú felépülés vár rá, hihetetlenül viseli.
A Salman Rushdie elleni merényletkísérlet ismét a figyelem középpontjába helyezte az író 1988-as regényét, A sátáni verseket. Magyar kiadója, M. Nagy Miklós a Nyugati tér blogon ugyanakkor nem egyetlen könyvre vagy eseményre, sokkal inkább a komplett életműre hívja fel a figyelmet.
Tovább olvasokRushdie tiszteletére a héten nagy ünnepséget rendeznek a londoni British Library-ben, ráadásul az eseményen nemcsak élőben, hanem online is részt lehet venni. Az esten írók fognak felolvasni és megosztják majd a gondolataikat is Rushdie-ról, valamint a történtekről (a fellépők: Mona Arshi, Melvyn Bragg, Mariella Frostrup, Meena Kandasamy, Kathy Lette, Pauline Melville, Margie Orford, Philippe Sands, Burhan Sönmez és Alan Yentob).
A Salman Rushdie elleni támadás ismét ráirányította a figyelmet A sátáni versek című regényre, amely miatt 1989-ben fatvát adtak ki az író ellen. Olvass bele!
Tovább olvasokA Rushdie elleni támadás messze túlmutat Rushdie-n – erre hívtuk fel a figyelmet cikkünkben a merényletet követően, amelyben azt írtuk: „Hadi Matar támadása ugyanakkor könnyen visszafelé sülhet el. Rushdie élete természetesen mindenképp megváltozik: még mindig kritikus az állapota, és a fia közleménye szerint olyan sérüléseket szerzett, amelyek ki fognak hatni az egész életére. Salman Rushdie-t, a magánembert borzasztó trauma érte, felépülése várhatóan hosszú lesz és fájdalmas. De a kicsinél is kisebb az esélye annak, hogy a támadás Salman Rushdie-t, az írót bármennyire is megfélemlítené vagy öncenzúrára kényszerítené. A nemzetközi íróvilág – Ian McEwantól Kazuo Ishigurón át Neil Gaimanig – egy emberként biztosította támogatásáról a megtámadott írót. Ők is tudják, hogy a Rushdie elleni merénylet mindannyiuk ellen szól – Hadi Matar ugyanis nemcsak egy bizonyos embert támadt meg, hanem tettével a szólás-, a kreatív és az írói szabadság ellen is hadat üzent.”
Salman Rushdie-val a világvégéről, a bevándorlás pozitív hatásairól és a történelem váratlan fordulatairól beszélgettünk Skype-on, de azt is elárulta, milyen, amikor egy könyv bizonyos elemei valósággá válnak. Interjú.
Tovább olvasokA Rushdie elleni támadás világszerte sokkolta az olvasókat és az irodalmi világot. Tóth Krisztina is megemlítette az író elleni merényletet a könyvfesztivál megnyitóján, amikor arról beszélt, hogy írókat fenyegetnek, tartóztatnak le és támadnak szinte mindenütt a világban.
A Rushdie-estre a British Library oldalán lehet jegyet venni.
Forrás: The Guardian