Legutóbb 2019-ben jelentkezett regénnyel a Booker-díjas Salman Rushdie, ez volt a Quichotte, amely - írtuk kritikánkban - egyszerre erős Don Quijote-parafrázis, különös világú pikareszk és kínosan találó szatíra a 21. századról. A Victory City című új regény hőse egy 9 éves lány, Pampa Kampana, aki, miután végignézte az anyja halálát, Parvati istennő egyfajta szószólójává válik, isteni erő birtokosa lesz, és nagy szerepe lesz egy Bisnaga nevű város felemelkedésében - ez lesz a címben is szereplő "győzelemváros". A következő kétszázötven évben Pampa Kampana élete szorosan összefonódik a városéval. "Bisnagát és polgárait életre suttogva, Pampa Kampana megpróbálja teljesíteni a Parvati által neki kitűzött feladatot: hogy egyenlő jogköröket kapjanak a nők a patriarchális világban" - áll a fülszövegben, amely szerint a regény végigköveti Bisnaga évtizedeit, ahol uralkodók jönnek-mennek, csatákat nyernek és veszítenek, a város szövete pedig egyre szövevényesebb lesz - középpontjában pedig nem más áll, mint Pampa Kampana.
We’re thrilled to be publishing the upcoming novel from @SalmanRushdie, Victory City, which features an unforgettable heroine battling a patriarchal world and celebrates the power of storytelling. Coming in February 2023! 📚 pic.twitter.com/6iDiHZxnJU
— Vintage Books (@vintagebooks) June 30, 2022
A Quichotte magyar megjelenése után interjúztunk Rushdie-val, aki mesélt a történelem váratlan fordulatairól, a határok elmosásáról és az írásról is - akkor mondta például a következőt:
"Azt gondoltam, hogy egy ilyen időszakban, amikor minden ennyire bizonytalan és vitatott, amikor a valóság ennyire ingatag, akkor az irodalom teljes fegyverarzenáljával bombázni kell a jelen pillanatot. Mindent bevetettem, ami csak eszembe jutott a realizmustól kezdve a mágikus realizmuson és a tudományos fantasztikumon át egészen a metafikcióig. Minden irányból támadást indítottam. És talán ennek a sokrétűsége az, ami végül háromdimenziós irodalmat eredményez."