Kazuo Ishiguro szerint a mesterséges intelligencia újfajta irodalmat hozhat el

A Nobel-díjas írónak nemrég jelent meg angolul új regénye, a Klara and the Sun, amelynek narrátora egy robot. Egy interjúban azt mondta a mesterséges intelligenciáról, hogy az akár meg is újíthatja majd az irodalmat. 

fk | 2021. március 05. |

Kazuo Ishiguro új regénye, a Klara and the Sun egy robotot mutat be, aki megpróbálja megérteni az emberi világot. A könyvet a kritikák úgy méltatták mint mesterművet, amely az életről, a szerelemről és a halandóságról mesél, és amely megmutatja az emberi lét törékenységét és szépségét. Ishiguro szerint egyébként elképzelhető, hogy mesterséges intelligencia fogja létrehozni a könyveket a jövőben. A robot írókról a TIME-nak adott interjúban beszélt kedden.

A cikk szerint Ishiguro optimista a technológiai fejlődéssel kapcsolatban, az MI-t pedig egyszerre tartja riasztónak és izgalmasnak. Azt gondolja, a jövő hozhat olyan gépeket, amelyek fel tudják majd venni a versenyt az írókkal, és talán meg is haladják őket. Ishiguro szerint nemcsak arról van szó, hogy a mesterséges intelligencia le tud koppintani egy Ian McEwan regényt, hanem hogy újfajta irodalmat fog létrehozni, mert másképpen látja a dolgokat.

Az író feltevése talán merésznek tűnhet, azonban 2016-ban egy MI már generált egy regényt, amely majdnem megnyerte Japánban a Shinichi Hoshi irodalmi díjat.

Ishiguro új regényét egyébként óriási izgalommal várta a világ, ahogy arról korábban hírt adtunk, a 3000 Pictures és a Sony Pictures már le is csapott a megfilmesítési jogokra. Az új történetről azt lehet tudni, hogy Klaráról, a mesterséges barátról szól, aki az emberi viselkedést figyeli meg, miközben egy áruház polcán várja, hogy valamelyik vásárló végre őt válassza. A regénynek tehát elég egyedi narrátora van, aki ráadásul arra a kérdésre is keresi a választ, hogy mit jelent szeretni. A könyv magyarul a Helikonnál fog megjelenni. 

Forrás: Lithub

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Kazuo Ishiguro az internetes lincselőktől félti a feltörekvő írókat

Az internetes trollok miatt a fiatal szerzők könnyen öncenzúrát gyakorolhatnak – figyelmeztetett 2017 irodalmi Nobel-díjasa, Kazuo Ishiguro.

...
Hírek

Máris dolgoznak Ishiguro új regényének adaptációján

Jövő tavasszal érkezik Kazuo Ishiguro legújabb regénye, a Klara and the Sun. A könyvet hatalmas várakozások előzik meg, a 3000 Pictures és a Sony Pictures pedig máris lecsapott a megfilmesítési jogokra.

...
Hírek

Új regénye jelenik meg a Nobel-díjas Ishigurónak

Egy "mesterséges barát" lesz a főszereplője a Klara and the Sun című regénynek, amely várhatóan jövő márciusban jelenik meg Nagy-Britanniában.

Polc

Bevezetés a városi magány mesterségébe

...

A totális diktatúra receptje: a biztonságra hivatkozva építsd le a szabadságot

...

Ukrajnában a költészet ott kezdődik, ahol a szókincs véget ér

...

A korlátlan hatalom torzít és legyalulja a lelkeket

...
...

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

...

Komplett iparágak dolgoznak azért, hogy az anyák rettenetesen érezzék magukat

...

Hollywood legendagyártó gépezete Lugosi Bélát sem kímélte

...

Litkai Gergely: Mi történne a világgal, ha eltűnnének a méhek? / A méhek története

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen. 

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

Szerzőink

...
vl

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

...
Sándor Anna

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

...
Sándor Anna

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom