Kazuo Ishiguro szerint a mesterséges intelligencia újfajta irodalmat hozhat el

A Nobel-díjas írónak nemrég jelent meg angolul új regénye, a Klara and the Sun, amelynek narrátora egy robot. Egy interjúban azt mondta a mesterséges intelligenciáról, hogy az akár meg is újíthatja majd az irodalmat. 

fk | 2021. március 05. |

Kazuo Ishiguro új regénye, a Klara and the Sun egy robotot mutat be, aki megpróbálja megérteni az emberi világot. A könyvet a kritikák úgy méltatták mint mesterművet, amely az életről, a szerelemről és a halandóságról mesél, és amely megmutatja az emberi lét törékenységét és szépségét. Ishiguro szerint egyébként elképzelhető, hogy mesterséges intelligencia fogja létrehozni a könyveket a jövőben. A robot írókról a TIME-nak adott interjúban beszélt kedden.

A cikk szerint Ishiguro optimista a technológiai fejlődéssel kapcsolatban, az MI-t pedig egyszerre tartja riasztónak és izgalmasnak. Azt gondolja, a jövő hozhat olyan gépeket, amelyek fel tudják majd venni a versenyt az írókkal, és talán meg is haladják őket. Ishiguro szerint nemcsak arról van szó, hogy a mesterséges intelligencia le tud koppintani egy Ian McEwan regényt, hanem hogy újfajta irodalmat fog létrehozni, mert másképpen látja a dolgokat.

Az író feltevése talán merésznek tűnhet, azonban 2016-ban egy MI már generált egy regényt, amely majdnem megnyerte Japánban a Shinichi Hoshi irodalmi díjat.

Ishiguro új regényét egyébként óriási izgalommal várta a világ, ahogy arról korábban hírt adtunk, a 3000 Pictures és a Sony Pictures már le is csapott a megfilmesítési jogokra. Az új történetről azt lehet tudni, hogy Klaráról, a mesterséges barátról szól, aki az emberi viselkedést figyeli meg, miközben egy áruház polcán várja, hogy valamelyik vásárló végre őt válassza. A regénynek tehát elég egyedi narrátora van, aki ráadásul arra a kérdésre is keresi a választ, hogy mit jelent szeretni. A könyv magyarul a Helikonnál fog megjelenni. 

Forrás: Lithub

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Kazuo Ishiguro az internetes lincselőktől félti a feltörekvő írókat

Az internetes trollok miatt a fiatal szerzők könnyen öncenzúrát gyakorolhatnak – figyelmeztetett 2017 irodalmi Nobel-díjasa, Kazuo Ishiguro.

...
Hírek

Máris dolgoznak Ishiguro új regényének adaptációján

Jövő tavasszal érkezik Kazuo Ishiguro legújabb regénye, a Klara and the Sun. A könyvet hatalmas várakozások előzik meg, a 3000 Pictures és a Sony Pictures pedig máris lecsapott a megfilmesítési jogokra.

...
Hírek

Új regénye jelenik meg a Nobel-díjas Ishigurónak

Egy "mesterséges barát" lesz a főszereplője a Klara and the Sun című regénynek, amely várhatóan jövő márciusban jelenik meg Nagy-Britanniában.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Legendás, ismeretlen, regényes, sétálós – 10+1 új könyv a 150 éves Budapestről

Budapest 150 éves születésnapján a város sokszínűségét és sokféleségét hangsúlyozva válogattunk össze róla szóló, (egy kivételével) friss kiadású könyveket. Vessz el az ismeretlen ismerős Budapesten!

...
Zöld

A hagyománytisztelet egy iszonyú gyorsan változó világban öngyilkos stratégia

Az ember vége, a természet esélye című új könyve apropóján Jordán Ferencet népességcsökkentésről, az ember rendmániájáról, visszavadításról, hibás fókuszról és a kötet zavarba ejtő címéről is kérdeztük. Interjú.

...
Zöld

Mennyi bort ittak Kolumbusz matrózai egy nap alatt?

Kitől szerzett Thomas Jefferson tokajit, és miként lendítette fel a borospohárbizniszt Jackie Kennedy? Kupa Enikő és Kovács Tibor Borgőzös évszázadok című könyvének kóstolóval egybekötött bemutatóján törpebirkákról és pillangókról is szó esett, megtudtuk továbbá, mit adtak a borisszáknak a németalföldiek.

ADVENT
...
Könyves Advent

Jézus korában is kórházban születtek a kisbabák? Keresd a választ a Bibliai Kisokosban!

Bibliai Kisokos csupa olyan kérdést tesz föl, amelyet minden Biblia iránt vagy napjaink bibliai vonatkozású helyszínei, kultúrtörténeti eseményei iránt érdeklődő gyermek vagy épp felnőtt fejében is megfogalmazódhat. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Mister Morrsion állatlexikona megmutatja milyen változatos és gyönyörű az élővilág

A Mágikus állatok iskolája rajongói számára igazi csemege Mister Morrison állatlexikona, melyben minden tudnivalót összeszed az egyes állatokról. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Megható, varázslatos, vicces – 10 karácsonyi gyerekkönyv az adventi hangolódáshoz

Karácsonyhoz közeledve 10 olyan gyerekkönyvet ajánlunk, melyek valamilyen módon kötődnek a kicsik által várva várt ünnephez.  

...
Könyves Advent

A Barátnőm, Anne Frank életigenlő memoár a veszteségről és a túlélésről

A kis Hannah Amszterdamban köt barátságot Anne Frankkal. Aztán 1942 júniusában, az egyre erősödő antiszemitizmus idején szétválasztják őket. Hannah Pick-Goslar szeretetteljes portréja a barátságról, a reményről és a bátorságról is szól. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Zenetörténeti utazás gyerekeknek Fülivel, a sivatagi rókával

Lépj be a zene láthatatlan, de mindent körülölelő világába a Babilon Kiadó Mi Micsoda Olvasó sorozatának Zene című kötetével! Nézz bele a könyvbe!

...
Könyves Advent

Nemes Nagy Ágnes meséi a fantázia végtelenségét villantják fel

Olvass bele Nemes Nagy Ágnes A titkos út című kötetébe!

Polc

Ilyen az első magyar sorozatgyilkos az áldozatok, és nem a Netflix nézőpontjából

...

A "médiasztár pakit" csak addig éltetik, míg ki nem mondja a h-betűs szót

...

A Nobel-díjas Jon Fosse kisregénye tengerbe ejtett, profán evangélium

...

Irene Solà katalán falujában a legnagyobb bánat sem tudja felemészteni a reményt

...
...

Nagy Gabriella: A regényemet mozgató alak szeretett harcolni és ölni

...

Parti Nagy Lajos: Olykor egyszerűbb volt verset írni, mint bármi mást

...

Babarczy Eszter: Nem próbálok szép sztorit kerekíteni abból, hogy az ember ifjúsága elmúlik

...

Jászberényi Sándor: A szoptatós anyáknak elmegy a teje a rakétatűzben

...

Testiséget, magányt, másságérzést dolgoznak fel Benedek Ágota és új kiadója regényei

Még több olvasnivaló
...
Kritika

Hűség a felejtésben: a táborokba zárt japánok sorsa nem csak amerikai történet

Julie Otsuka a saját családja történetét is beleírta debütregényébe, amiben a második világháború során internálótáborokba zárt amerikai japánokról mesélt. Az Amikor isten volt a császár a hét könyve.

...
Nagy

Jeneva Rose: Ezek a nők megállás nélkül hazudnak a gyilkosság után

Az Egyikünk meg fog halni öt nő szemszögéből meséli egy kisvárosi gyilkosság történetét. Interjúnkban íróvá válásról, a kiadókkal vívott csatáiról, álnévről és a szerzők közösségi médiában betöltött szerepéről beszélgettünk Jeneva Rose-zal.

...
Panodyssey

Deres Kornélia: Irodalom és abúzus

Kérdésem az, hogy miért nincs a hazai irodalomi közegnek egészséges önvédelmi képessége? Hogy lehet az, hogy valaki, akinek az erőszakos viselkedéséről tömegek tudnak, gond nélkül menetel előre, sőt, mintha egyenesen pozitív kapcsolat volna az agresszió és a szakmai siker között?

...
Nagy

Andrés Neuman: Amikor gyászolsz, az otthonod is beleremeg

Az argentin-spanyol szerzővel a Magunknak mondjuk apropóján beszéltünk mások mellett katonai diktatúráról, az anyanyelv különös elvesztéséről, a regénye valódi főszereplőjéről és arról is, mi a közös a gyászban és a száműzetésben. Interjú.

Szerzőink

...
Sándor Anna

Hűség a felejtésben: a táborokba zárt japánok sorsa nem csak amerikai történet

...
Kolozsi Orsolya

Pusztán attól, hogy valaki anya lesz, nem válik varázsütésre jó emberré

...
Sándor Anna

Ungváry: Mindszenty helyett igazi példaképeket is találhatna az emlékezetpolitika