A spanyol aranykornak is nevezett időszak a 16-17. századra tehető, hatalmas kulturális fejlődés jellemzi, igazi virágkor, mely a spanyol birodalmi politikának, a gyarmatosításnak és az ezzel együtt járó gazdasági növekedésnek volt köszönhető. A korszak leghíresebb írói Cervantes, Calderón és Lope de Vega, kinek most megtalált műve (La francesca Laura) a korban népszerű szerelmi történet, melyben a féltékenység és a társadalmi hierarchia is nagy szerepet játszik. Egy ártatlan nőt áldoznak fel férje becsületének megmentéséért, de eltérően a korszak tipikus történeteitől, itt a nő megmenekül és a történet boldog befejezéssel zárul.
De nemcsak a színdarab története különleges, hanem az a folyamat is, ahogyan rábukkantak: 2017-ben German Vega és Álvaro Cuellar aranykor-szakértők elindítottak egy projektet, mely a mesterséges intelligenciát használta ahhoz, hogy megtalálja és beazonosítsa a híres aranykori műveket, melyeket elveszettnek hittek, vagy sok esetben nem a megfelelő szerzőnek tulajdonítottak. A projekt részeként 1300 színdarabot írtak át digitálisan a Transkribus platformon, mely 3 millió szó felismerésére és megértésére képes. Mikor az átírás megtörtént, egy másik program, a Stylo összevetette a nyelvüket és stílusukat az Etso adatbázis 350 szerzőjének 2800 művével.
A most megtalált La francesca Laura sokáig ismeretlen szerző művének számított, de a fenti eljárás alkalmazása során a mesterséges intelligencia rengeteg egyezést talált Lope de Vega műveivel.
A kutatók is utánanéztek, és találtak a darabban olyan kifejezést, melyet a szereplők más Lope de Vega művekben is használtak, többek között így bizonyosodtak meg a találat helyességéről.
Az irodalomtörténészek nagyon lelkesek, bíznak abban, hogy módszerük és a mesterséges intelligencia segítségével még sok ismeretlen szöveg eredetét tisztázni fogják. A megtalált darab egyébként nagyon jól megállná a helyét ma is a színpadon, de a kutatók szerint azért Lope de Vega négy-öt legjobb darabjához nem mérhető.
Forrás: The Guardian