„A magyar nyelv örökségének megismertetéséért, a képzelet elfeledett dimenzióinak helyreállításáért és elegáns írásának virtuozitásáért a zsűri a 2024. évi Formentor irodalmi díjat Krasznahorkai László magyar írónak ítéli oda”, írják közleményükben.
Mivel indokolták Kraszharhorkai László díjazását?
Az öttagú testület méltatásában kiemelte
„a világ valóságát behálózó, feltáró, elrejtő és átalakító narratív erő fenntartását”,
az irodalmi képzelet lenyűgöző labirintusainak felépítését, valamint a magyar író részletgazdag, lassú stílusát, amely „a szórakoztatás ipari hatásától teljesen idegen irodalom alkotói energiáját tükrözi”.
„Munkássága az évtizedek során az európai regény művészeti hagyománya iránt elkötelezett nemzetközi olvasóközösséget hozott össze” – fogalmazott a zsűri a Kossuth-díjjal és Nemzetközi Man Booker-díjjal is elismert Krasznahorkai Lászlóról, akinek tizenegy könyve jelent meg spanyolul.
Mi ez a díj?
A Formentor nemzetközi irodalmi díjat 1961-ben alapították olyan művek minőségének és integritásának elismerésére, amelyek megszilárdítják az irodalom presztízsét és kulturális hatását. Az első évek díjazottjai között volt például az ír Samuel Beckett és az argentin Jorge Luis Borges.
Több évtizedes szünet után 2011-ben élesztették újra az elismerést, amelyet mások mellett a Nobel-díjas francia Annie Ernaux, az orosz Ljudmila Ulickaja, vagy tavaly a francia Pascal Quignar vehetett át.
Hogyan ismerheted meg jobban az írót?
Krasznahorkai László idén lett hetvenéves, a jeles alkalomból pedig több cikkben is foglalkoztunk a munkásságával. Összegyűjtöttük hét könyvét, amit érdemes elolvasnod, illetve megismerned.
Podcastban beszélgettünk is róla, és szóba került, hogyan hatott rá Pilinszky, Kafka, Melville vagy Mészöly. Elmondtuk, miért meghatározó az író regényeiben Gyula. Körüljártuk a transzcendencia és az univerzum kérdéseit, a művészet és egyén viszonyát, beszéltünk a Krasznahorkai-mondatról, valamint a különleges karakterekről.
A szerző legutóbbi regénye pedig a hét könyve is volt nálunk, a Zsömle odavanról azt írtuk: „egyszerre ábrázolja a szórakoztató hatalmi próbálkozásokat, egy alternatív történelmet, az ideológiai kapufákat és politikai gátlástalanságot, de mégis az öregkori elmagányosodás lesz a leginkább magával ragadó benne.”
Kada József 91 éves nyugdíjas villanyszerelő, kutyáját Zsömlének hívják. Az Orbán-rendszer túlzó történetei elveszik a szatírát az egyébként szatirikus új regénytől: a Zsömle odavan a hét könyve.
(Forrás: MTI)