Gary White, Matt Damon: A víz értéke
Az ember minden reggel használja a vizet: lezuhanyozik, kávét főz, lehúzza maga után a vécét, oda se figyelve. Csakhogy több mint 750 millió ember nem teheti meg mindezt, mivel nincs bevezetve a víz a lakásába, 1,7 milliárd embernek pedig nincs vécéje. A vízválság minden harmadik embert érinti a Földön: gyerekek nem járhatnak miatta iskolába, nők nem kereshetnek pénzt, és sokakat kényszerít mélyszegénységbe. Ám mindez megoldható - ez a meggyőződés hozta össze Matt Damon filmsztárt és Gary White hidrológust. Évekig próbálták megoldani a válságot helytelen módszerekkel, aztán félig helyesekkel, végül már majdnem egészen helyesekkel. Közös cégük, a Water.org idővel rátalált egy működő szisztémára: eddig 40 millió embert segítettek hozzá ivóvízhez és/vagy vécéhez. Ebben a könyvben Gary és Matt történeteket mesél arról, hogyan jöttek rá fontos dolgokra, próbáltak ki új ötleteket, utazták be a fél világot hol a rászorulókat felkeresve, hol a nagyhatalmú döntéshozók között forgolódva. Humorral és alázattal ismertetik, hogyan indítottak útnak egy vadonatúj modellt, melynek nem kisebb a tétje, mint jobb egészség és magasabb életszínvonal számos embernek szerte a világon. A könyv eladásából származó összes jövedelmük pedig a Water.org kasszájában fog kikötni.
Brendan Borrell: Verseny a vakcináért - A koronavírus elleni küzdelem hiteles története
Brendan Borrell oknyomozó újságíró látványos képet nyújt arról, miképpen küzdöttek a vírussal - és egymással - a vakcinaversenyben részt vevő gyógyszergyárak. Könyve részletesen bemutatja az utóbbi évek legnagyobb amerikai kutatási és kormányzati összefogásának, a Warp Speed hadműveletnek a hátterét, amelyben olyan megacégek versenyeztek egymással, mint a Moderna, az AstraZeneca, a Johnson & Johnson, a Merck vagy a Pfizer és a vele együttműködő BioNTech. Ez utóbbi alelnöke és kimagasló kutatónője, a pályáját Magyarországon kezdő Karikó Katalin is szerepel a kötetben. A Verseny a vakcináért korunk holdutazással felérő orvostudományi csodájának teljes történetét elmeséli. A könyvből hamarosan sorozatot készít az HBO a rendező-producer Adam McKay közreműködésével (Utódlás, Alelnök, A nagy dobás). A Los Angelesben élő Brendan Borrell neves újságíró; cikkei többek között a Bloomberg Businessweek, a National Geographic, a The New York Times című lapokban jelennek meg. A Verseny a vakcináért az első könyve.
Gerardo Lopez Sastre: John Stuart Mill - Haszonelvűség, amely megváltoztatta a világot
"John Stuart Mill (1806-1873) a tizenkilencedik századi Nagy-Britannia vezető filozófusa volt, de jelentősége messze túlmutat ezen a címen is - hatása máig érezhető, elméleteit időről időre felfrissítik, továbbgondolják. Mill filozófiája a felvilágosodás kulcsfogalmaira (szabadság, egyenlőség, testvériség) adott reflexiók csoportjaként írható le. Az ezen eszmények vizsgálatához használt milli módszer az utilitarizmus egy sajátos változata, amely kimondja, hogy viselkedésünket, cselekedeteinket az elérhető legnagyobb társadalmi hasznosság, és az ebből származó, közösségi értelemben vett boldogság mint cél kell, hogy vezérelje. Mill erre az etikai természetű álláspontra építve alkotja meg életművét, és rendezi be saját életét is, amelyben a cselekvés minimum korlátai a nemek közötti egyenlőség és a demokrácia mint legelfogadhatóbb államforma. Nála a racionális imádat egyetlen lehetséges tárgya az ember." (Manuel Cruz, filozófus)