Balatoni József: Tanár vagyok! És?
Egy kis faluból származó dadogós fiú, aki bebizonyította a nagyvilágnak, hogy igenis értékes és sikeres tud lenni egy tanár. Jocó bácsi nem kevés megpróbáltatáson ment át eddigi életében. Átélte, megharcolta a nehézségeket, és tanulságaikat beépítette pedagógiai módszereibe is, legyen szó veszteségekről, így vagy úgy megdolgozott traumákról, közösségi életről, szerelemről, beilleszkedési nehézségekről, függőségről, de akár az önismeret és önértékelés területéről - azaz mindenről, ami alakíthat bennünket. Vidékről városba, onnan a rivaldafénybe - hosszú és küzdelmes út vitt a mai influenszerségig. De Jocó már kiskorában is elsősorban tanár akart lenni, és ezt meg is valósította. Új könyvében a saját történetein, kudarcain és sikerein keresztül tanít.
Laár András: Laáramlás
A KFT zenekar fehér maszkos énekes-gitárosa, az abszurd humort képviselő, népszerű L’art pour l’art Társulat Besenyő „Nooormális?” Pista bácsija, a Tan Kapuja Buddhista Főiskola tanítója, szellemi úton járó misztikus és festő – mindez két szóban kifejezve: Laár András. 7 évesen kezdett hegedülni, 14 évesen átváltott a gitárra, 16 évesen pedig belépett életem első zenekarába. 25 éves korában alakította meg a KFT zenekart, és 26 évesek voltak mind a négyen, amikor befutottak. 30 éves volt, amikor elindult a humor-pályája a Laár pour Laár esttel, de a buddhizmus is ekkor lépett be az életébe. Laár András most 67 éves, és új életrajzi kötetében mesél az elmúlt évtizedekben megtett útjáról. A könyv alapját képező riportokat készítette és leírta: dr. Laár-Sramkó Kata.
Matthew Perry: Jóbarátok, szerelmek és az a Rettenet
Matthew Perry tíz éven keresztül játszotta Chandler Bing szerepét a Jóbarátokban, és a színész több, mint harminc éve küzd függőségeivel. Az önéletrajzi kötet megírására a Flatiron Books kérte fel Perryt, amit a színész örömmel vállalt, mert elmondása szerint fontos, hogy az emberek az ő szemszögéből is megismerjék a történetét. „Korábban nagyon sokat írtak rólam mások. Azt gondoltam, itt az ideje, hogy az emberek megismerjék az én álláspontomat”. A kötetben Perry a szitkom kulisszái mögé is bepillantást enged, például kiderül, hogy amikor a hetedik évadban leforgatták Chandler és Monica esküvői jeleneteit, a színészt a stúdióból közvetlenül egy rehabilitációs központba vitték, mivel Perry a Jóbarátok forgatása közben már javában küzdött a függőségeivel.

Már több mint huszonöt év telt el azóta, hogy műsorra tűzték a Jóbarátok első epizódját, és tizenhat azóta, hogy befejeződött a sorozat, Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler és Ross történetének sikere mégsem múlt el, sőt újabb és újabb generációk fedezik fel maguknak. Saul Austerlitz újságíró éppen ezért úgy döntött, hogy a kultikus sorozat negyed évszázados évfordulójára (amit tavaly ünnepeltünk), megírja a Jóbarátok történetét. De nemcsak azt, hogy a főszereplőket alakító színészek hogyan váltak világsztárokká, hanem azt is, kik voltak az ötletgazdái a hat barát történetének, hogyan dolgoztak a forgatókönyvírók éjt nappallá téve a poénokon, kik ültek a rendezői székben, és mi lehetett a titka a nem szűnő sikereknek. A Jóbarátok-generáció egy izgalmas, alapos könyv lett, tele ismert és kevésbé ismert kulisszatitkokkal, anekdotákkal és rengeteg háttérinfóval.
Tovább olvasok