Könyvesblokk: A 70-es évek zenéitől az érzelmi kiüresedés kollektív drámájáig

Egy új Chabon-regényt, a Közel-Keleten jétszó Clancy-történetet és egy kultikussá vál Bret Easton Ellis-könyvet ajánlunk az e heti Könyvesblokkban. 

fk | 2022. november 14. |

-

Michael Chabon: Telegraph Avenue

Michael Chabon
Telegraph Avenue
Ford.: Pék Zoltán, 21. Század, 2022, 509 oldal
Michael Chabon: Telegraph Avenue könyv

Nat és Archy régi barátok és üzlettársak. Feleségeik, Aviva és Gwen szintén barátnők, és bábaként dolgoznak együtt szüléseknél. A helyszín a kaliforniai Oakland városa, azon belül is a Telegraph Avenue, amely elválasztja a régi fekete munkáskörnyéket és a virágzó, előkelőbb fehér városrészt. A férfiak lemezboltját a bezárás fenyegeti, a bábákat pedig egy problémás szülés miatt támadják. Hogyan keveredik ki a válságos helyzetből a két házaspár? A Telegraph Avenue popkulturális elemekkel átszőtt, izgalmas regény. A Kavalier és Clay bámulatos kalandjai és a Fenegyerekek szerzője ezúttal a kungfu, az 1970-es évekbeli fekete filmek, a jazz és a soul világából merített.

Don Bentley, Tom Clancy: Küldetés újratöltve

Don Bentley, Tom Clancy
Küldetés újratöltve
Ford.: Etédi Péter, Partvonal, 2022, 415 oldal
Don Bentley, Tom Clancy: Küldetés újratöltve könyv

Tom Clancy, a katonai-politikai thriller mesterének hőse ezúttal a Közel-Kelet nehezen kiismerhető világával találja szembe magát. Ifjabb Jack Ryan baráti szívességként elvállalja, hogy mentora, Ding Chavez helyett elutazik Tel-Avivba, és elvégez egy olyan feladatot, amely a Campus bármelyik harcedzett műveleti tisztje számára gyerekjáték. A napsütéses városnézésből és a laza időtöltésből azonban nem lesz semmi. Jack észreveszi, hogy a nagyvárosi nyüzsgésben egy kisfiú elejtette a játékát. Felveszi Amerika Kapitányt, és visszaadja a különös kisgyereknek. Ekkor azonban váratlanul feltűnik egy férfi, késsel a kezében. Jack gondolkodás nélkül felveszi a harcot az ismeretlennel, ám ettől a perctől szakképzett gyilkosok célpontjává válik, de lelkiismerete nem engedi, hogy meghátráljon. Műveleti tapasztalatai, kitartása, ügyessége és kreativitása révén felgöngyölíti a titokzatos ügyet, miközben egyik kockázatos kalandból sodródik a másikba, és minden erejére szüksége van, hogy túlélje a megpróbáltatásokat. A sokszálú, pergő cselekményű regényben izraeli, libanoni, szíriai, iráni helyszínekkel és szereplőkkel ismerkedhetünk meg, és a Közel-Kelet különleges mikroklímáját a Clancy-könyvek hagyományai szerint rejtélyes politikai összefüggések és a legmodernebb haditechnikai kuriózumok színesítik.

Bret Easton Ellis: Nullánál is kevesebb

Bret Easton Ellis
Nullánál is kevesebb
Ford.: M. Nagy Miklós, Helikon, 2022, 208 oldal
Brett Easton Ellis: Nullánál is kevesebb könyv

Bret Easton Ellis, a kortárs amerikai próza egyik legjelentősebb szerzője mindössze huszonegy éves volt, amikor 1985-ben megjelent első könyve, a Nullánál is kevesebb. A regény szinte azonnal kultikussá vált, 1987-ben filmet is forgattak belőle. Szereplői dúsgazdag Los Angeles-i családok gyerekei, akik gond- és céltalanul tengődnek hedonizmus és nihilizmus határvidékén - unatkozó fiatalok, akiknek mindennapjai a semmitmondó fecsegés, az egymást érő bulik, a drogok és az érzelmek nélküli szex jegyében telnek. A Nullánál is kevesebb változatlanul aktuális bemutatása az érzelmi kiüresedés kollektív drámájának - és már felsejlenek benne mindazon (ön)pusztító indulatok, melyeket a szerző későbbi remekművében, az Amerikai psychóban enged majd igazán szabadjára. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Chabon megírta, hogyan nem tudta befejezni a második regényét

Laza huszonhat évet kellett várni itthon a regényre, amelyet még a nagy kedvenc Kavalier és Clay bámulatos kalandjai meg a Jiddis rendőrök szövetsége előtt írt Michael Chabon. A regénybe, amelybe beleírta, szuszakolta saját alkotói kétségeit, és amely egyszerre kaleidoszkópszerű meg vicces meg eszement, mégis nagyon sokat elárul arról az intim, idegtépő, megszállott folyamatról, amit írásnak nevezünk. A Fenegyerekek a hét könyve.

...

Michael Chabon igazságot szolgáltat a képregénynek és a szuperhősöknek

...

Bret Easton Ellis a Twitterről magyaráz és a puha milleniálokat szidja

2010-ben jelentkezett utoljára regénnyel, de Bret Easton Ellisről nem mondható el, hogy azóta ne tartana kapcsolatot a közönségével. A magyarul most megjelent Fehér Bret Easton Ellis első esszékötete, és többek között a saját online tevékenységéről és annak következményéről szól, de nagy szerepe van benne Donald Trumpnak és Kanye Westnek is. Ez a hét könyve.

Olvass!
...

Létezhet barátság pingvin és ember között? Olvass bele Sibylle Grimbert Az utolsó egyed című regényébe!

Sibylle Grimbert regénye egy nem mindennapi barátság lebilincselő története. Mutatunk egy részletet.

...

Újra megjelent magyarul minden idők egyik legnépszerűbb norvég regénye: olvass bele!

A féltestvér négy generáción keresztül vezeti végig az olvasót egy család szövevényes történetén. Mutatunk egy részletet.

...

A legkisebb londoni lakópark és egy rejtélyes gyilkosság – Olvass bele!

Ilyen lenne A hátsó ablak, ha Agatha Christie írja meg regényben.

A hét könyve
Kritika
Mario Vargas Llosa utolsó regénye elégikus óda a latin-amerikai népzenéhez
„Hiszen űzött voltam és zavaros” – 25 éve nincs köztünk Petri György

„Hiszen űzött voltam és zavaros” – 25 éve nincs köztünk Petri György

Ma 25 esztendeje halt meg a 20. század egyik legjelentősebb költője, Petri György. Mutatunk 3 kedvenc verset tőle.