Itt a kamera, ami képek helyett verset ír

Itt a kamera, ami képek helyett verset ír

Az AI-alapú verskamera szavakba önti az elé táruló látványt. Egy kattintás, és kész a vers, amiben a világ leírhatatlan szépsége leírhatóvá válik.

hhz | 2024. április 24. |

„Hiszem, oly szép, mint a fa / A vers nem lehet soha” – írta Joyce Kilmer Fák című művében. Egy lelkes duó új találmányával megkérdőjelezi ezt a megállapítást: az általuk létrehozott kamera ugyanis versben képezi le mindazt, amit lát – legyen az fa, virág vagy emberi arc. Az AI-alapú verskamera (Poetry Camera) feltalálóit – Kelin Carolyn Zhangot és Ryan Mathert – elsősorban az a vágy hajtja, hogy összekössék a technológia és a művészet iránt érzett csodálatukat. „Valami teljesen újat akartunk létrehozni, ami felébreszti az emberekben élő gyereket” – magyarázta Zhang.

@kelin.online Replying to @Keiyona. here it is! #poetrycamera ♬ original sound - kelin

Vers egy Zoom-hívásról

Első ránézésre a verskamera csak egy újabb kütyü, amiről egy tech-megszállott barátod ódákat zeng – anélkül, hogy ebből egy szót is megértenél. Hamar kiderül azonban, hogy itt jóval többről van szó: egy kameráról, ami a mesterséges intelligencia segítségével 

képes szavakba önteni a mindennapok szépségét.

A verskamera nem készít képeket. Helyette a beérkező információt felhasználva verset ír, ezzel teljesen átértelmezve a fényképezés fogalmát.

Mikor egy újságíró felkereste Zhangot és Mathert, hogy többet megtudhasson a találmányukról, a Zoom-hívás közben Zhang a képernyőjére irányította a kamerát, és „fényképezett”. A kamera négyversszakos költeményben foglalta össze a látottakat, és ezekkel a sorokkal zárult: „2024-ben egy áprilisi reggelen / az új valóságot figyeljük csendesen”.

@flomerfelt @kelin and I hit the streets with poetry canera, our contraption that makes poems from what it sees. These two warm souls lets us capture a moment in the park! #streetphotography #streetinterview #mediaart #ai ♬ Cena Engraçada e Inusitada de 3 Minutos - HarmonicoHCO

Elmélyülni a látványban

Zhang és Mather úgy vélik, a verskamerával üdítő újdonságot hoztak létre. A találmányuk egyfajta reakció a mindent leuraló Instagram- és TikTok-kultúrára. Mivel a vizuális élmény helyett a szöveget állítják a központba, arra ösztönzik a felhasználókat, hogy másképp – sokszor mélyebben – figyeljék az őket körülvevő világot.

„A kamera nem őrzi meg digitálisan sem a képet, sem a verset. Ennek több oka is van: az egyszerűség, az adatvédelem – valamint az, hogy a mulandóságuk miatt a versek is többet érnek. Ha elveszted, hát elveszett” – magyarázta Mather. 

„Ma már mindannyian egy kamerával a zsebünkben járkálunk, mi azonban valami egészen mást akartunk létrehozni.”

A verskamera lehetőséget nyújt, hogy kiszakadjunk a féktelen vizualitás világából, és kicsit tudatosabban kapcsolódjunk a környezetünkhöz. A nyomtatott vers meghívás arra, hogy elgondolkozzunk a szavakon, értékeljük a nyelv szépségét, és ezzel közelebb kerüljünk a látottakhoz is.

A New York-i Közkönyvtár Rózsa olvasótermében Mather a festett mennyezet felé fordította a kamerát. „Árnyak tánca a mennyben / arany fedi a fát / megtévesztő tavaszi égbolt / hol kövek és gerenda állt” – szólt a vers.

@flomerfelt I love how it incorporated the end of winter into the poem :,) poetry camera is by me and @kelin More on poetry.camera #poetry #ai #mediaart #photography #newyork ♬ In A Sentimental Mood - 1940s Music

Az AI nem csupa szörnyűség

A verskamera egyfajta szerelemgyerekként jött létre, amit alkotói sosem akartak áruba bocsátani. A hír azonban futótűzként terjedt, és egyre több érdeklődő jelezte, hogy személyesen is ki szeretné próbálni a varázslatos kütyüt. Zhang és Mather ezért újabban játszani kezdett a gondolattal, hogy elérhetővé teszik a kamerát – azonban ragaszkodnak hozzá, hogy csak limitált kiadásban, hogy megőrizzék a kamera minőségét. „A mesterséges intelligencia nem csupa szörnyűség. Nem pusztán arról szól, hogy hogyan lehet létrehozni az emberiség egy gyorsabb és rosszabb másolatát” – magyarázta Zhang.

„Lehetőséget kínál arra, hogy ismét átéljük a gyermeki rácsodálkozás varázsát.”

Nyitókép: Seljan Salimova/Pexels

(TechCrunch)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Megrendezik az első szépségversenyt az AI-modelleknek, vajon Bíró Ada indul?

Míg Bíró Ada, a köztévé első mesterséges intelligenciával generált bemondója borzolja a kedélyeket itthon, Amerikában májusban megkoronázzák az első Miss AI-t. De mi a baj a versennyel?

...

4 kérdés az AI használatáról, amit minden írónak meg kéne válaszolnia

Kester Brewin legújabb könyvét egy AI-átláthatósági nyilatkozattal indította. Most egy véleménycikkben arra kéri írótársait, hogy kövessék a példáját.

...

Fossét sosem tudná lefordítani a mesterséges intelligencia

Miért hasonlít a hőlégballonozáshoz a Fosse-olvasás? Mikor beszél vissza egy szöveg? Vajon milyen nyelven diskurál egymással Knausgård és Nobel-díjas mestere? A Fosse, a lírikus című beszélgetésen jártunk.

Természetesen olvasok
...

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

...

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

...

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

...

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

...

Ez a könyv bebizonyítja, hogy a szívből jövő nevetéstől leszünk igazán boldogok

...

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Esterházy Péternek a szabadság munka, amihez meg kell hallgatni a másikat

Esterházy Péternek a szabadság munka, amihez meg kell hallgatni a másikat

Visszatér a Könyves Magazin podcastsorozata: az első részben megfejtjük Esterházy Péter kapcsolatát a nyilvánossággal. Hallgassátok!

Örmény népirtás, gulág és egy felejthetetlen barátság Andreï Makine regényében

Örmény népirtás, gulág és egy felejthetetlen barátság Andreï Makine regényében

Az örmény barát egy kamaszkori barátság története, egy kapcsolaté, mely néhány hónap alatt egy fiatal fiú egész lényét meghatározza.

Szerzőink

Valuska László
Valuska László

Esterházy Péternek a szabadság munka, amihez meg kell hallgatni a másikat

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

Így változtasd az életed filmmé/könyvvé – A narratív agy

Polc

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

...

A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik

...

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

...

Életközépi válság thriller elemekkel: hogyan is lehetne „normális” az, aki elől elhallgatták a múltat? 

...