J.K. Rowling közösségi oldalán kritizálta Skócia újonnan életbe lépett törvényét, melyet azzal a céllal alkottak meg, hogy visszaszorítsák a gyűlöletkeltést. Az író szerint azonban a törvény csupán a szólásszabadság korlátozását teszi lehetővé, és arra szólította fel a rendőrséget , hogy tartóztassák le, ha úgy gondolják, hogy vétséget követett el.
Ismét a transzneműeket vette célba J.K. Rowling
A törvényt még 2021-ben fogadták el és most emelkedett jogerőre, így az életkorral, fogyatékossággal, vallással, szexuális irányultsággal, transzneműséggel vagy interszexualitással kapcsolatos gyűlöletkeltés bűncselekménynek minősül. Ugyan nem terjed ki a nők elleni gyűlöletkeltésre, de azt a skót kormány várhatóan egy külön jogszabályban veszi majd célba. Humza Yousaf skót miniszterelnök azt mondta,
az új törvény lehetővé teszi, hogy fellépjenek „a gyűlölet növekvő áradata ellen”.
Rowling X-en (korábban Twitter) fakadt ki az új törvény ellen, posztjaiban pedig több, magukat transznemű nőként meghatározó személyre férfiként hivatkozott. Szerinte a skót törvényhozók „nagyobb jelentőséget tulajdonítanak azon férfiak érzelmeinek, akik – akármilyen nőgyűlölő vagy opportunista módon – eljátsszák a nőiségről alkotott elképzelésüket, mint a valódi nők és lányok jogainak és szabadságának.”
Az író úgy véli, a nők és lányok elleni bármilyen erőszakot nem lehet hatékonyan kezelni, jogaikat pedig megvédeni, „ha nem engedik meg, hogy egy férfit férfinak nevezzünk”. Rowling több büntetőügyet felsorolt, melyben transznemű nők követtek el nemi erőszakot vagy bántalmaztak nőket Skóciában, ő maga férfiként hivatkozott rájuk. Emellett posztjaiban több transznemű és/vagy a transzfóbia ellen küzdő aktivistát is megnevezett.
„A szólás- és hitszabadságnak vége Skóciában, ha a biológiai nem pontos leírását bűncselekménynek tekintik” – írta.
Egyúttal azt is közölte, hogy ugyan jelenleg külföldön van, de ha az új törvény értelmében bűncselekménynek minősül, amit írt, „alig várom, hogy letartóztassanak, amikor visszatérek a skót felvilágosodás szülőföldjére”. A skót rendőrség egyelőre nem kapott panaszt J.K. Rowling posztjai miatt.
Az író nem hisz abban, hogy léteznek transznemű emberek, számos alkalommal kikelt a jogaikért harcoló mozgalom ellen. Transz aktivisták szerint Rowling szándékossan összemossa a pedofíliát és a nemi erőszak elkövetőit a transznemű emberekkel. A megszólalásai miatt a Harry Potter-filmek több színésze elhatárolódott tőle vagy elítélte a nyilatkozatait, mások, például Ralph Fiennes viszont az írót a véleménye miatt érő gyűlölet ellen szólaltak fel.
Miről szól a törvény?
Az új jogszabály értelmében gyűlöletkeltésért 7 év börtön a legmagasabb kiszabható büntetés. Bűncselekménynek minősül, ha valaki olyan anyagot közöl, vagy olyan módon viselkedik, „amelyet egy ésszerűen gondolkodó ember fenyegetőnek vagy gyalázkodásnak tartana”, és mindezt azzal a szándékkal teszi, hogy a védett tulajdonságok alapján szítson gyűlöletet.
A faji, szexuális irányultságon és valláson alapuló gyűlöletkeltés Nagy-Britanniában már az 1986. évi közrendről szóló törvény alapján is illegális volt, de Skóciában mostantól ez is az új törvény hatálya alá tartozik. A skót törvény újdonsága, hogy már a „sértő” magatartást is magában foglalja. Skóciában az új törvény egységesen összefoglalja a védett tulajdonsággal szembeni „előítélet által súlyosbított” bűncselekményekre vonatkozó hatályos jogszabályokat is, melyet figyelembe véve a bíró hosszabb büntetést vagy magasabb pénzbírságot szabhat ki.
A skót kormány szerint anélkül nyújt majd védelmet a gyűlölettel és előítéletekkel szemben, hogy elfojtanák az egyéni véleménynyilvánítást. Humza Yousaf a törvényt ért általános kritikákra úgy reagált:
„Hacsak valakinek a viselkedése nem fenyegető vagy sértő, és nem szándékozik gyűlöletet szítani, akkor nincs miért aggódnia”.
(Forrás: BBC News, fotó: Debra Hurford Brown / jkrowling.com)