Év elején írtunk arról, hogy a Lucius Malfoyt alakító Jason Isaacs milyen árnyalt véleményt fogalmazott meg a transzfóbiával vádolt J. K. Rowlinggal kapcsolatban:
Szerinte a helyzet összetettebb, mint amilyennek látszik.
Az író most a Harry Potter-filmek újabb ikonikus alakjának támogatását tudhatja maga mellett. A Voldemortot alakító Ralph Fiennes támogatásáról biztosította az írót, aki, miután a közösségi médiában is megosztotta a nézeteit, 2021 novemberében azt nyilatkozta, hogy olyan sok halálos fenyegetést kapott, hogy kitapétázhatná velük a házát.
Tavaly Fiennes már kiállt Rowling mellett, nemrég pedig a New York Timesnak adott interjúban hozta őt szóba:
“J. K. Rowling megírta ezeket a nagyszerű könyveket arról, hogyan lehetünk magabiztosabbak, arról, hogy gyerekek rájönnek, hogy esendő emberek. Arról, hogyan válsz jobbá, erősebbé, morális elvekkel rendelkező emberré. A ráirányuló verbális zaklatás undorító, visszataszító. Értem azoknak a nézőpontját, akik haragszanak rá azért, amit a nőkről mond.
De ez nem valami obszcén, über-szélsőjobboldali, fasiszta szöveg.
Csak egy nő, aki azt mondja, ‘Nő vagyok, nőnek érzem magam, és azt akarom, hogy kimondhassam, hogy nő vagyok.’ És értem, miért mondja ezt, akkor is, ha én nem vagyok nő.”
2021-ben Fiennes azt mondta a Telegraphnak: “Nem értem a gúnyt, amivel illetik. Megértem a vita hevességét, de irracionálisnak találom ezt a vádaskodó kort és az ítélkezés igényét.
Felkavaró a gyűlöletnek az a szintje, amit az emberekből kivált egy övéktől különböző vélemény,
és a nyelv erőszakossága mások irányában.”
Mint arról mi is írtunk, az írótól a stáb zöme elhatárolódott, a jubileumi Harry Potter-adás készítői személyesen nem szerepeltették az “osztálytalálkozón”, csupán archív felvételeket, interjúkat vágtak be tőle.
Interjúnkban legutóbb Kovárts Eszter beszélt arról, miért problémás a nyelvezet, ami megjelenik ezekben a vitákban:
A gender kifejezés jelentése is gyors és radikális változásokon megy át. Kováts Eszter szerint a társadalom megérdemelné, hogy érdemi vitát lehessen lebonyolítani róla az ellenségkép-gyártás és a tabuk helyett. Ehhez a párbeszédhez szeretne Genderőrületek Németországban és Magyarországon című, nemrég megjelent könyvével hozzájárulni. Interjúnk.
(EW)