Rowling visszaadott egy díjat az őt ért kritikák miatt

J. K. Rowling visszaadja az egyik díját, amely a Kennedy-családhoz kötődik, miután Kerry Kennedy is kritikákkal illette a transzneműekkel kapcsolatos nézeteit.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 31. |

A Harry Potter írója tavaly nyerte el a Ripple of Hope elismerést, amely a Robert F Kennedy Human Rights nevű szervezethez kötődik. Rowling azonban most úgy döntött, utólag lemond erről a díjról, miután Kerry Kennedy azt nyilatkozta, az író az által kifejtett nézetek lekicsinylik a transz emberek identitását. Rowling szerint nem igaz az állítás, miszerint ő transzfób lenne, a vád miatt azonban úgy döntött, inkább lemond a tavaly neki ítélt díjról.

A Rowling személye körül kialakult botrány még júniusban kezdődött, a kiváltó oka pedig egy Twitter-poszt volt: Rowling egy cikkre reagált, amelyben „az emberek, akik menstruálnak" szófordulat szerepelt, mire ő azt írta, hogy egyszerűbb lenne azt a szót használni, hogy „nők". Azt is írta, hogy ha a biológiai nem (sex) nem valóságos, akkor azzal eltörölnék a nők által megélt valóságot is. Mint írta: ismer és kedvel trasznemű embereket, de a biológiai nem fogalmának eltörlése sokak számára lehetetlenné teszi, hogy értelmes vitát folytassanak az életükről. Rowling megjegyzései ellen sokan tiltakoztak, a Harry Potter-sorozat több színésze pedig nyilvánosan elhatárolódott a kijelentéseitől. Rowling pár nappal később egy esszében próbálta tisztázni, miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban - az írásból egyebek mellett az derült ki, hogy évekkel ezelőtt szexuális bántalmazás áldozata lett.

A hullámok azonban ezután sem csitultak az író körül. Először brit kiadójának alkalmazottai lázadtak fel: a Hachette dolgozói azzal fenyegetőznek, hogy nem fognak az új meséjén, Az Ickabogon dolgozni. Aztán pedig Rowling irodalmi ügynökségének négy tagja bontott szerződést a céggel, miután úgy ítélték meg, hogy az nem állt ki eléggé a transzjogok mellett. A támadásoknak eddig nem volt nagyobb következménye, bár a nyáron valamelyest lassult Rowling könyveinek eladási üteme. Júliusban pedig a Harry Potter írója is alírta azt a nyílt levelet, amely az elnémítás kultúrája, azaz a cancel culture ellen szólalt fel.

Családon belüli erőszak áldozata volt Rowling - Könyves magazin

A transzneműekre tett megjegyzéseit sokan felháborodással fogadták, J.K. Rowling ezért egy esszében akarta tisztázni, miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban. Az írásból egyebek mellett az derült ki, hogy évekkel ezelőtt szexuális bántalmazás áldozata lett. Az egész úgy kezdődött, hogy J.K.

Rowling most azonban még egy díjat is visszaadott, ami elég jelzésértékű. Az ügy előzménye az volt, hogy Kerry Kennedy kritizálta a kijelentéseit, többek közt azt mondta, csalódott az íróban, aki szerinte véleményével aláásta a transzközösség érvényét és integritását. Egy olyan közösséget, amely aránytalanul szenved az erőszaktól, a diszkriminációtól, a zaklatástól és a kirekesztéstől, és ahol ezek miatt magas az öngyilkosságok aránya és több a fizikai és lelki sérülés is. Kerry Kennedy emellett azt is kijelentette, hogy a szervezetük elutasítja Rowling azon véleményét is, miszerint az ember neme az, amit a születésekor kijelöltek számára.

Rowling a felhozott vádakra a weboldalán reagált. Azt írta, nők ezrei keresték fel azzal az utóbbi időben, – orvosok, akadémikusok, terapeuták, tanárok és szociális munkások is voltak közöttük – hogy biztosítsák őt a támogatásukról, és hogy aggodalmukat fejezzék ki a genderelmélet hatásai miatt. (Azóta még egy hashtag is született, a közösségi médiában #StandWithJKRowling jeligével lehet kiállni az író mellett.) A Robert F Kennedy Human Rights díját Rowling most részben az ezen nők iránti szolidaritásból adja inkább vissza. Részben pedig, mert bár a szervezet szerint nem áll fenn konfliktus a radikális transzjogi mozgalom és a női jogok között, a nők ezrei, akik felkeresték, nem így érzik, ahogyan ő sem, ezért szerinte érdemes lenne árnyalni ezt a vitát.

Forrás: BBC

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Már magyarul is olvasható Rowling meseregénye, Az Ickabog!

Mától magyarul is olvasható J.K. Rowling meseregénye, Az Ickabog. A régi-új történet egyelőre folytatásokban jelenik meg online, és egy rajzverseny is kapcsolódik hozzá, amelynek tétje elég nagy, hiszen ősszel a nyertes rajzokkal illusztrálják majd a magyarországi kiadást.

...

Júniusban lassult J. K. Rowling könyveinek eladási üteme

A nyár eleji botrányok után júniusban a vártnál kevesebbet adtak el J. K. Rowling könyveiből – számolt be a Variety. A csökkenő tendenciának lehet köze Rowling vitatott kijelentéseinek, de az általános gazdasági helyzetnek is.

...

Nyílt levélben tiltakozik Rowling, Atwood és Rushide az elnémítás kultúrája ellen

Többek közt J. K. Rowling, Margaret Atwood és Salman Rushide is aláírták azt a nyílt levelet, amely kedden jelent meg a Harper’s magazinban, és amely a cenzúra terjedésére hívja fel a figyelmet. A tiltakozás célja a cancel culture elleni felszólalás, az aláírók szerint ugyanis az elnémítás csak az ellentétes véleményekkel szembeni intoleranciához és nyilvános megszégyenítéshez vezet.

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

Gyerekirodalom
...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet. 

...

A Véletlenül írtam egy könyvet elhozta a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját

Fődíjat nyert Montréalban Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című filmje. 

...

Ezek az év legjobb gyerekkönyvei: taroltak az állatos és az erdei történetek

10. alkalommal adta át a HUBBY - Magyar Gyerekkönyv Fórum az év legjobb gyerekkönyveinek járó díjakat. A rekord számú nevezés sok izgalmas kötetet hozott, mutatjuk a részleteket.

Olvass!
...

„Ébredj, aknagránát!” – egy túlélő megrázó beszámolója a Hamász október 7-i támadásáról

A Gáza kapujában egy család meneküléstörténetén keresztül értheted meg az izraeli-palesztin konfliktust.

...

Az író bizarrabb vagy a története? Megérkezett a japán horror formabontó regénye, olvass bele!

Strange Pictures - Különös képek egy gyilkosság történetét meséli el, de nem akárhogy, hanem gyerekrajzokon keresztül. Olvass bele!

...

Olvass bele az alakváltó kamaszról szóló sziporkázó ifjúsági fantasy regénybe, ami meghódította a világot!

A Woodwalkers fantasy sorozatot már tíz nyelvre lefordították, és film is készült belőle. 

A hét könyve
Kritika
A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik
5 József Attila-verset ajánlunk 5 új nézőpontból – Ünnepeld velünk a magyar költészet napját!

5 József Attila-verset ajánlunk 5 új nézőpontból – Ünnepeld velünk a magyar költészet napját!

120 éve született József Attila. Neked melyik a kedvenc versed tőle?