Rowling visszaadott egy díjat az őt ért kritikák miatt

J. K. Rowling visszaadja az egyik díját, amely a Kennedy-családhoz kötődik, miután Kerry Kennedy is kritikákkal illette a transzneműekkel kapcsolatos nézeteit.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 31. |

A Harry Potter írója tavaly nyerte el a Ripple of Hope elismerést, amely a Robert F Kennedy Human Rights nevű szervezethez kötődik. Rowling azonban most úgy döntött, utólag lemond erről a díjról, miután Kerry Kennedy azt nyilatkozta, az író az által kifejtett nézetek lekicsinylik a transz emberek identitását. Rowling szerint nem igaz az állítás, miszerint ő transzfób lenne, a vád miatt azonban úgy döntött, inkább lemond a tavaly neki ítélt díjról.

A Rowling személye körül kialakult botrány még júniusban kezdődött, a kiváltó oka pedig egy Twitter-poszt volt: Rowling egy cikkre reagált, amelyben „az emberek, akik menstruálnak" szófordulat szerepelt, mire ő azt írta, hogy egyszerűbb lenne azt a szót használni, hogy „nők". Azt is írta, hogy ha a biológiai nem (sex) nem valóságos, akkor azzal eltörölnék a nők által megélt valóságot is. Mint írta: ismer és kedvel trasznemű embereket, de a biológiai nem fogalmának eltörlése sokak számára lehetetlenné teszi, hogy értelmes vitát folytassanak az életükről. Rowling megjegyzései ellen sokan tiltakoztak, a Harry Potter-sorozat több színésze pedig nyilvánosan elhatárolódott a kijelentéseitől. Rowling pár nappal később egy esszében próbálta tisztázni, miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban - az írásból egyebek mellett az derült ki, hogy évekkel ezelőtt szexuális bántalmazás áldozata lett.

A hullámok azonban ezután sem csitultak az író körül. Először brit kiadójának alkalmazottai lázadtak fel: a Hachette dolgozói azzal fenyegetőznek, hogy nem fognak az új meséjén, Az Ickabogon dolgozni. Aztán pedig Rowling irodalmi ügynökségének négy tagja bontott szerződést a céggel, miután úgy ítélték meg, hogy az nem állt ki eléggé a transzjogok mellett. A támadásoknak eddig nem volt nagyobb következménye, bár a nyáron valamelyest lassult Rowling könyveinek eladási üteme. Júliusban pedig a Harry Potter írója is alírta azt a nyílt levelet, amely az elnémítás kultúrája, azaz a cancel culture ellen szólalt fel.

Családon belüli erőszak áldozata volt Rowling - Könyves magazin

A transzneműekre tett megjegyzéseit sokan felháborodással fogadták, J.K. Rowling ezért egy esszében akarta tisztázni, miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban. Az írásból egyebek mellett az derült ki, hogy évekkel ezelőtt szexuális bántalmazás áldozata lett. Az egész úgy kezdődött, hogy J.K.

Rowling most azonban még egy díjat is visszaadott, ami elég jelzésértékű. Az ügy előzménye az volt, hogy Kerry Kennedy kritizálta a kijelentéseit, többek közt azt mondta, csalódott az íróban, aki szerinte véleményével aláásta a transzközösség érvényét és integritását. Egy olyan közösséget, amely aránytalanul szenved az erőszaktól, a diszkriminációtól, a zaklatástól és a kirekesztéstől, és ahol ezek miatt magas az öngyilkosságok aránya és több a fizikai és lelki sérülés is. Kerry Kennedy emellett azt is kijelentette, hogy a szervezetük elutasítja Rowling azon véleményét is, miszerint az ember neme az, amit a születésekor kijelöltek számára.

Rowling a felhozott vádakra a weboldalán reagált. Azt írta, nők ezrei keresték fel azzal az utóbbi időben, – orvosok, akadémikusok, terapeuták, tanárok és szociális munkások is voltak közöttük – hogy biztosítsák őt a támogatásukról, és hogy aggodalmukat fejezzék ki a genderelmélet hatásai miatt. (Azóta még egy hashtag is született, a közösségi médiában #StandWithJKRowling jeligével lehet kiállni az író mellett.) A Robert F Kennedy Human Rights díját Rowling most részben az ezen nők iránti szolidaritásból adja inkább vissza. Részben pedig, mert bár a szervezet szerint nem áll fenn konfliktus a radikális transzjogi mozgalom és a női jogok között, a nők ezrei, akik felkeresték, nem így érzik, ahogyan ő sem, ezért szerinte érdemes lenne árnyalni ezt a vitát.

Forrás: BBC

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Már magyarul is olvasható Rowling meseregénye, Az Ickabog!

Mától magyarul is olvasható J.K. Rowling meseregénye, Az Ickabog. A régi-új történet egyelőre folytatásokban jelenik meg online, és egy rajzverseny is kapcsolódik hozzá, amelynek tétje elég nagy, hiszen ősszel a nyertes rajzokkal illusztrálják majd a magyarországi kiadást.

...
Hírek

Júniusban lassult J. K. Rowling könyveinek eladási üteme

A nyár eleji botrányok után júniusban a vártnál kevesebbet adtak el J. K. Rowling könyveiből – számolt be a Variety. A csökkenő tendenciának lehet köze Rowling vitatott kijelentéseinek, de az általános gazdasági helyzetnek is.

...
Hírek

Nyílt levélben tiltakozik Rowling, Atwood és Rushide az elnémítás kultúrája ellen

Többek közt J. K. Rowling, Margaret Atwood és Salman Rushide is aláírták azt a nyílt levelet, amely kedden jelent meg a Harper’s magazinban, és amely a cenzúra terjedésére hívja fel a figyelmet. A tiltakozás célja a cancel culture elleni felszólalás, az aláírók szerint ugyanis az elnémítás csak az ellentétes véleményekkel szembeni intoleranciához és nyilvános megszégyenítéshez vezet.

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

Olvass!
...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.