Rowling visszaadott egy díjat az őt ért kritikák miatt

J. K. Rowling visszaadja az egyik díját, amely a Kennedy-családhoz kötődik, miután Kerry Kennedy is kritikákkal illette a transzneműekkel kapcsolatos nézeteit.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 31. |

A Harry Potter írója tavaly nyerte el a Ripple of Hope elismerést, amely a Robert F Kennedy Human Rights nevű szervezethez kötődik. Rowling azonban most úgy döntött, utólag lemond erről a díjról, miután Kerry Kennedy azt nyilatkozta, az író az által kifejtett nézetek lekicsinylik a transz emberek identitását. Rowling szerint nem igaz az állítás, miszerint ő transzfób lenne, a vád miatt azonban úgy döntött, inkább lemond a tavaly neki ítélt díjról.

A Rowling személye körül kialakult botrány még júniusban kezdődött, a kiváltó oka pedig egy Twitter-poszt volt: Rowling egy cikkre reagált, amelyben „az emberek, akik menstruálnak" szófordulat szerepelt, mire ő azt írta, hogy egyszerűbb lenne azt a szót használni, hogy „nők". Azt is írta, hogy ha a biológiai nem (sex) nem valóságos, akkor azzal eltörölnék a nők által megélt valóságot is. Mint írta: ismer és kedvel trasznemű embereket, de a biológiai nem fogalmának eltörlése sokak számára lehetetlenné teszi, hogy értelmes vitát folytassanak az életükről. Rowling megjegyzései ellen sokan tiltakoztak, a Harry Potter-sorozat több színésze pedig nyilvánosan elhatárolódott a kijelentéseitől. Rowling pár nappal később egy esszében próbálta tisztázni, miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban - az írásból egyebek mellett az derült ki, hogy évekkel ezelőtt szexuális bántalmazás áldozata lett.

A hullámok azonban ezután sem csitultak az író körül. Először brit kiadójának alkalmazottai lázadtak fel: a Hachette dolgozói azzal fenyegetőznek, hogy nem fognak az új meséjén, Az Ickabogon dolgozni. Aztán pedig Rowling irodalmi ügynökségének négy tagja bontott szerződést a céggel, miután úgy ítélték meg, hogy az nem állt ki eléggé a transzjogok mellett. A támadásoknak eddig nem volt nagyobb következménye, bár a nyáron valamelyest lassult Rowling könyveinek eladási üteme. Júliusban pedig a Harry Potter írója is alírta azt a nyílt levelet, amely az elnémítás kultúrája, azaz a cancel culture ellen szólalt fel.

Családon belüli erőszak áldozata volt Rowling - Könyves magazin

A transzneműekre tett megjegyzéseit sokan felháborodással fogadták, J.K. Rowling ezért egy esszében akarta tisztázni, miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban. Az írásból egyebek mellett az derült ki, hogy évekkel ezelőtt szexuális bántalmazás áldozata lett. Az egész úgy kezdődött, hogy J.K.

Rowling most azonban még egy díjat is visszaadott, ami elég jelzésértékű. Az ügy előzménye az volt, hogy Kerry Kennedy kritizálta a kijelentéseit, többek közt azt mondta, csalódott az íróban, aki szerinte véleményével aláásta a transzközösség érvényét és integritását. Egy olyan közösséget, amely aránytalanul szenved az erőszaktól, a diszkriminációtól, a zaklatástól és a kirekesztéstől, és ahol ezek miatt magas az öngyilkosságok aránya és több a fizikai és lelki sérülés is. Kerry Kennedy emellett azt is kijelentette, hogy a szervezetük elutasítja Rowling azon véleményét is, miszerint az ember neme az, amit a születésekor kijelöltek számára.

Rowling a felhozott vádakra a weboldalán reagált. Azt írta, nők ezrei keresték fel azzal az utóbbi időben, – orvosok, akadémikusok, terapeuták, tanárok és szociális munkások is voltak közöttük – hogy biztosítsák őt a támogatásukról, és hogy aggodalmukat fejezzék ki a genderelmélet hatásai miatt. (Azóta még egy hashtag is született, a közösségi médiában #StandWithJKRowling jeligével lehet kiállni az író mellett.) A Robert F Kennedy Human Rights díját Rowling most részben az ezen nők iránti szolidaritásból adja inkább vissza. Részben pedig, mert bár a szervezet szerint nem áll fenn konfliktus a radikális transzjogi mozgalom és a női jogok között, a nők ezrei, akik felkeresték, nem így érzik, ahogyan ő sem, ezért szerinte érdemes lenne árnyalni ezt a vitát.

Forrás: BBC

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Már magyarul is olvasható Rowling meseregénye, Az Ickabog!

Mától magyarul is olvasható J.K. Rowling meseregénye, Az Ickabog. A régi-új történet egyelőre folytatásokban jelenik meg online, és egy rajzverseny is kapcsolódik hozzá, amelynek tétje elég nagy, hiszen ősszel a nyertes rajzokkal illusztrálják majd a magyarországi kiadást.

...
Hírek

Júniusban lassult J. K. Rowling könyveinek eladási üteme

A nyár eleji botrányok után júniusban a vártnál kevesebbet adtak el J. K. Rowling könyveiből – számolt be a Variety. A csökkenő tendenciának lehet köze Rowling vitatott kijelentéseinek, de az általános gazdasági helyzetnek is.

...
Hírek

Nyílt levélben tiltakozik Rowling, Atwood és Rushide az elnémítás kultúrája ellen

Többek közt J. K. Rowling, Margaret Atwood és Salman Rushide is aláírták azt a nyílt levelet, amely kedden jelent meg a Harper’s magazinban, és amely a cenzúra terjedésére hívja fel a figyelmet. A tiltakozás célja a cancel culture elleni felszólalás, az aláírók szerint ugyanis az elnémítás csak az ellentétes véleményekkel szembeni intoleranciához és nyilvános megszégyenítéshez vezet.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.

Olvass!
...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

A díjnyertes író, Kimberly Brock titkokkal teli, gyönyörűen megírt történetében magával ragadóan mesél a roanoke-i elveszett kolónia rejtélyéről, és a szeretet, a család, az anyaság és az emberi szív határtalan misztériumairól. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

Hogyan nyílik ki és csukódik be estére a tündérrózsa, mennyire más a mező napfényben, mint naplementében, és merre oson az esti sötétben a róka? Rachel Williams altatóverseiből kiderül - olvass bele!

...
Könyvtavasz

A németalföldi festő megtanít arra, hogy szavak nélkül is lehet beszélni

Johannes, a néma festő a homokdűnék között találkozik egy lánnyal, de milyen esélyük lehet a boldogságra a 17. századi Hollandiában? Olvass bele Mörk Leonóra új regényébe!

Szentjánosfű című regényben

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.