J.K. Rowling attól félt, hogy az első férje elégeti a Harry Potter kéziratát

Az író első férje erőszakos és kontrollmániás volt, neki pedig úgy kellett kicsempésznie oldalanként az első HP kéziratát, hogy lefénymásolhassa őket, mert attól tartott, hogy a férfi elégetheti az eredeti lapokat.

ro | 2023. február 23. |

J.K. Rowling már korábban is utalt rá, hogy első házassága egy bántalmazó kapcsolat volt, most pedig egy podcast-beszélgetésben azt is elárulta, hogy volt férje, Jorge Arantes annak idején megpróbálta elzárni előle az első Harry Potter-kötet még megjelenés előtt kéziratát – így akarta megakadályozni, hogy a nő ismét elhagyja. Amikor például hazaért, a férje minden egyes alkalommal átkutatta a kézitáskáját. Nem is volt kulcsa a bejárati ajtóhoz, a férje örökké ellenőrizte.

Borzalmas feszültségben élt abban az időben, titkolnia kellett, hogy végleg el akarja hagyni a férjét. Közben a kézirat egyre nőtt, az írással ugyanis nem hagyott fel. A férje ráadásul tudta, milyen sokat jelent számára a kézirat, mert arra is volt példa, hogy Arantes fogta és eldugta előle. Amikor Rowlingban megérett az elhatározás, hogy végleg elhagyja a férjét, akkor titokban minden egyes nap magával vitt pár oldalt a kéziratból a munkahelyére. Azért csak annyit, hogy ne tűnjön fel a férjének a hiányuk, a munkahelyén azután lefénymásolta a lapokat.

A tanári szoba egyik szekrényében egyre nagyobbra nőtt a fénymásolt papírhalom, ami azért is volt fontos Rowlingnak, mert gyanította, hogy ha nem tudja kijuttatni a lakásból az eredeti kéziratot, akkor a férje azt akár el is égetheti. Az író mindezt a J.K. Rowling boszorkányperei (Witch Trials of JK Rowling) elnevezésű podcast-sorozatban elevenítette fel; beszélgetőtársa Megan Phelps-Roper volt, aki a gyűlölködő nézeteiről ismert és homofób Westboro Babtist Church tagja volt egykor, majd jó tíz éve hátat fordított a szélsőséges kisegyháznak és Unfollow címmel memoárban írta meg tapasztalatait.

Ugyanebben a beszélgetésben Rowling kitért a genderkérdésekben vallott nézeteire is (korábban ITT írtunk erről), és azt mondta, hogy senkit nem akart felbosszantani. Szerinte mélységesen félreértik, akik azt gondolják, hogy a véleménynyilvánítással tönkretette a szellemi örökségét. „Nem sétafikálok a házamban azon morfondírozva, hogy mi lesz majd az örökségemmel. (…) Tökmindegy. Akkor már halott leszek. Engem a jelen érdekel. Engem az élők érdekelnek”.

Forrás: Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Már csak J. K. Rowlingon múlik, hogy lesz-e folytatása a Harry Potter-filmeknek

J. K. Rowlingnak csak rá kellene bólintania a Harry Potter-filmek folytatására, mert a Warner Bros. már nyitott lenne az újbóli közös munkára.

...

Ralph Fiennes undorítónak tartja, ahogy Rowlingot gyalázzák

A színész már 2021-ben Rowling védelmére kelt és kifejtette, felzaklatónak találja a gyűlöletet, amit kivált az emberekből, ha az övéktől különböző véleménnyel találkoznak.

...

Alan Rickman felhívta Rowlingot a forgatás előtt, hogy többet tudjon meg Pitonról

Részletet közölt Alan Rickman naplójából a The Guardian. A feljegyzésekből kiderül, hogyan élte meg a legendás színész a 2000-es években a Harry Potter-filmek forgatását, hogy mit gondolt a politikáról, illetve a színésztársairól, például Daniel Radcliffe-ről.

Kiemeltek
...

Esterházy Péter: A szabadság a börtönben van, kint pedig, ahol szabadság volna, a börtön

Ebben a cikkben a Collegium Hungaricum jóvoltából Esterházy-részleteket közlünk az eddig kiadatlan interjúból.

...

Döntsd a tőkét, olvass könyvet! – 7 könyv a munka világáról

Minden amit tudni akartál a munkáról: a felesleges szakmáktól egészen a nőcsábász postásokig. Május elsejei könyvajánló!

...

„Anyámtól távol állt az igazságosság; ő vagy utált, vagy szeretett” – rendhagyó felnövéstörténet Jeanette Winterson első regénye

Az önéletrajzi ihletésű Nem a narancs az egyetlen gyümölcs akkor született, amikor még leszbikus irodalom se nagyon volt. 

A hét könyve
Kritika
Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát
„Puszta mechanika vagyok, egy síró-, baszó-, emésztőgép” – Olvass bele Závada Péter új verseskönyvébe!

„Puszta mechanika vagyok, egy síró-, baszó-, emésztőgép” – Olvass bele Závada Péter új verseskönyvébe!

Ki vagy mi az Éngép, aki vagy ami Závada Péter verseit írja? 

Gyerekirodalom
...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

...

Furcsa rémálmok gyötrik a budapesti kamaszokat Fiala Borcsa új könyvében – Olvass bele! 

Egy diákcsapat bejárja Budapest titokzatos, föld alatti helyszíneit, hogy megküzdjenek egy gonosz Lénnyel.