J.K. Rowling már korábban is utalt rá, hogy első házassága egy bántalmazó kapcsolat volt, most pedig egy podcast-beszélgetésben azt is elárulta, hogy volt férje, Jorge Arantes annak idején megpróbálta elzárni előle az első Harry Potter-kötet még megjelenés előtt kéziratát – így akarta megakadályozni, hogy a nő ismét elhagyja. Amikor például hazaért, a férje minden egyes alkalommal átkutatta a kézitáskáját. Nem is volt kulcsa a bejárati ajtóhoz, a férje örökké ellenőrizte.
Borzalmas feszültségben élt abban az időben, titkolnia kellett, hogy végleg el akarja hagyni a férjét. Közben a kézirat egyre nőtt, az írással ugyanis nem hagyott fel. A férje ráadásul tudta, milyen sokat jelent számára a kézirat, mert arra is volt példa, hogy Arantes fogta és eldugta előle. Amikor Rowlingban megérett az elhatározás, hogy végleg elhagyja a férjét, akkor titokban minden egyes nap magával vitt pár oldalt a kéziratból a munkahelyére. Azért csak annyit, hogy ne tűnjön fel a férjének a hiányuk, a munkahelyén azután lefénymásolta a lapokat.
A tanári szoba egyik szekrényében egyre nagyobbra nőtt a fénymásolt papírhalom, ami azért is volt fontos Rowlingnak, mert gyanította, hogy ha nem tudja kijuttatni a lakásból az eredeti kéziratot, akkor a férje azt akár el is égetheti. Az író mindezt a J.K. Rowling boszorkányperei (Witch Trials of JK Rowling) elnevezésű podcast-sorozatban elevenítette fel; beszélgetőtársa Megan Phelps-Roper volt, aki a gyűlölködő nézeteiről ismert és homofób Westboro Babtist Church tagja volt egykor, majd jó tíz éve hátat fordított a szélsőséges kisegyháznak és Unfollow címmel memoárban írta meg tapasztalatait.
Ugyanebben a beszélgetésben Rowling kitért a genderkérdésekben vallott nézeteire is (korábban ITT írtunk erről), és azt mondta, hogy senkit nem akart felbosszantani. Szerinte mélységesen félreértik, akik azt gondolják, hogy a véleménynyilvánítással tönkretette a szellemi örökségét. „Nem sétafikálok a házamban azon morfondírozva, hogy mi lesz majd az örökségemmel. (…) Tökmindegy. Akkor már halott leszek. Engem a jelen érdekel. Engem az élők érdekelnek”.
Forrás: Guardian