J.K. Rowling attól félt, hogy az első férje elégeti a Harry Potter kéziratát

Az író első férje erőszakos és kontrollmániás volt, neki pedig úgy kellett kicsempésznie oldalanként az első HP kéziratát, hogy lefénymásolhassa őket, mert attól tartott, hogy a férfi elégetheti az eredeti lapokat.

ro | 2023. február 23. |

J.K. Rowling már korábban is utalt rá, hogy első házassága egy bántalmazó kapcsolat volt, most pedig egy podcast-beszélgetésben azt is elárulta, hogy volt férje, Jorge Arantes annak idején megpróbálta elzárni előle az első Harry Potter-kötet még megjelenés előtt kéziratát – így akarta megakadályozni, hogy a nő ismét elhagyja. Amikor például hazaért, a férje minden egyes alkalommal átkutatta a kézitáskáját. Nem is volt kulcsa a bejárati ajtóhoz, a férje örökké ellenőrizte.

Borzalmas feszültségben élt abban az időben, titkolnia kellett, hogy végleg el akarja hagyni a férjét. Közben a kézirat egyre nőtt, az írással ugyanis nem hagyott fel. A férje ráadásul tudta, milyen sokat jelent számára a kézirat, mert arra is volt példa, hogy Arantes fogta és eldugta előle. Amikor Rowlingban megérett az elhatározás, hogy végleg elhagyja a férjét, akkor titokban minden egyes nap magával vitt pár oldalt a kéziratból a munkahelyére. Azért csak annyit, hogy ne tűnjön fel a férjének a hiányuk, a munkahelyén azután lefénymásolta a lapokat.

A tanári szoba egyik szekrényében egyre nagyobbra nőtt a fénymásolt papírhalom, ami azért is volt fontos Rowlingnak, mert gyanította, hogy ha nem tudja kijuttatni a lakásból az eredeti kéziratot, akkor a férje azt akár el is égetheti. Az író mindezt a J.K. Rowling boszorkányperei (Witch Trials of JK Rowling) elnevezésű podcast-sorozatban elevenítette fel; beszélgetőtársa Megan Phelps-Roper volt, aki a gyűlölködő nézeteiről ismert és homofób Westboro Babtist Church tagja volt egykor, majd jó tíz éve hátat fordított a szélsőséges kisegyháznak és Unfollow címmel memoárban írta meg tapasztalatait.

Ugyanebben a beszélgetésben Rowling kitért a genderkérdésekben vallott nézeteire is (korábban ITT írtunk erről), és azt mondta, hogy senkit nem akart felbosszantani. Szerinte mélységesen félreértik, akik azt gondolják, hogy a véleménynyilvánítással tönkretette a szellemi örökségét. „Nem sétafikálok a házamban azon morfondírozva, hogy mi lesz majd az örökségemmel. (…) Tökmindegy. Akkor már halott leszek. Engem a jelen érdekel. Engem az élők érdekelnek”.

Forrás: Guardian

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Már csak J. K. Rowlingon múlik, hogy lesz-e folytatása a Harry Potter-filmeknek

J. K. Rowlingnak csak rá kellene bólintania a Harry Potter-filmek folytatására, mert a Warner Bros. már nyitott lenne az újbóli közös munkára.

...
Hírek

Ralph Fiennes undorítónak tartja, ahogy Rowlingot gyalázzák

A színész már 2021-ben Rowling védelmére kelt és kifejtette, felzaklatónak találja a gyűlöletet, amit kivált az emberekből, ha az övéktől különböző véleménnyel találkoznak.

...
Hírek

Alan Rickman felhívta Rowlingot a forgatás előtt, hogy többet tudjon meg Pitonról

Részletet közölt Alan Rickman naplójából a The Guardian. A feljegyzésekből kiderül, hogyan élte meg a legendás színész a 2000-es években a Harry Potter-filmek forgatását, hogy mit gondolt a politikáról, illetve a színésztársairól, például Daniel Radcliffe-ről.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

...
Nagy

Karinthy a Micimackót akkora szenzációnak érezte, mint „Mikimauz” megjelenését

Magyarországon a Micimackó Karinthy Frigyes fordításában lett borzasztóan népszerű. De hogyan bukkant az író Milne gyerekkönyvére, ő maga mit gondolt a kötetről, és milyenek voltak a korabeli kritikák? Cikkünkben ennek járunk utána.

...
Nagy

Nem kell mindent megbocsátani, de ha képesek vagyunk rá, az egyfajta szupererő

Carley Fortune a pandémia alatt írta meg első, Minden elmúlt nyár című regényét, amiben arra a kérdésre keresi a választ, hogy meddig tart a kamaszkori szerelem varázsa. A szerzővel a kanadai tájról, a kamaszkori naplóírásról is beszélgettünk. Interjú.

A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

A kuflik jöttek, láttak - és immáron tíz éve, hogy velünk vannak. A kis kukacszerű lények népszerűsége töretlen, amit jól mutat, hogy a szülinapra megjelent a 20. könyv, és még egy új tematikus játszótér is nyílt Budapesten.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

A kuflik jöttek, láttak - és immáron tíz éve, hogy velünk vannak. A kis kukacszerű lények népszerűsége töretlen, amit jól mutat, hogy a szülinapra megjelent a 20. könyv, és még egy új tematikus játszótér is nyílt Budapesten.

...
Gyerekirodalom

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.

...
Gyerekirodalom

A titokzatos gombáktól a krillekig [Könyvesblokk]

Szeptemberi Könyvesblokkunkban ezúttal a gyerekeknek (és szüleiknek) kedvezünk: válogatásunkban ismeretterjesztő kötetet, akciódús meseregényt és zseblámpás könyvet ajánlunk.