A kitüntetést Mészöly Miklós 101. születésnapján, január 19-én Szekszárdon vehette át Bartók Imre, írja a Litera.
A díjat Ódor János, a Wosinsky Mór Megyei Múzeum igazgatója és Szörényi László irodalomtörténész, a Mészöly Miklós Egyesület elnöke adta át a Lovak a folyóban című regényért. A kötetet a 2021-es év könyv listánkon mi is a legjobb magyar megjelenésnek választottuk, kritikánkat itt olvashatod róla:

Mit tehet egy író, ha élete fő művét, az általa csak magnum opusként emlegetett regényét, a Jerikót, az ismeretlenség mocsarába süllyeszti az olvasói és kritikai közöny? Mit tehet, ha a szakmai után a magánélete is szilánkokra törik, és klausztrofób, málló falú szuterénjében legfeljebb a város számkivetettjei meg egy rendőrnyomozó teszi tiszteletét? Bartók Imre új regényében világok mosódnak egybe, miközben hőse az alkotás, pontosabban az arra való képtelenség, a társasjátékok, a társadalmi elvárások és az abszurd hétköznapok labirintusában bolyong. Bartóknak legutóbb 2018-ban jelent meg regénye, ez volt a Jerikó épül, és bár olvasóként lehetetlen megítélni, hogy saját tapasztalataiból és indulataiból mennyi került az új regénybe, mindenesetre az irodalmi és popkulturális utalásokban tobzódó, hol szürreális, máshol horrorisztikus vonásokat mutató Lovak a folyóban szarkasztikusan és ritka öniróniával ránt magával a lélek legmélyebb bugyraiba. Ez a hét könyve.
Tovább olvasok„Bartók Imre regénye nyugtalanító (Mészöly szófordulata szerint) inzultáló olvasmány, mely a sematizmust elutasító szerzői attitűdöt ismételten igazolja, rendkívüli mesterségbeli tudásról tanúskodik, az életmű korábbi köteteinek egyes problémáit pedig finoman hangolja újra. A Lovak a folyóban a meglepően letisztult történetalap alatt húzódó mélyszerkezetében az írói–emberi egzisztenciát megrengető problémákat feszeget, többszöri olvasás után újabb összefüggéseket mutat, befogadóját pedig egyre kevésbé hagyja nyugodni” – mondta a laudációban Horváth-Márjánovics Diána, az Egyesület elnökségi tagja.
A Mészöly Miklós irodalmi hagyatékát gondozó egyesület 2004-ben alapított elismerést; 2005-től Márton László, Darvasi László, Macsovszky Péter, Cserna-Szabó András, posztumusz Baka István (1948-1995), Péterfy Gergely, Zalán Tibor, Szkárosi Endre, Győrffy Ákos és Borbély Szilárd (1963-2014), Danyi Zoltán, Szabó Róbert Csaba és Lábass Endre, Szvoren Edina, Csabai László és Szolláth Dávid kapta meg a díjat.