A kitüntetést Mészöly Miklós 101. születésnapján, január 19-én Szekszárdon vehette át Bartók Imre, írja a Litera.
A díjat Ódor János, a Wosinsky Mór Megyei Múzeum igazgatója és Szörényi László irodalomtörténész, a Mészöly Miklós Egyesület elnöke adta át a Lovak a folyóban című regényért. A kötetet a 2021-es év könyv listánkon mi is a legjobb magyar megjelenésnek választottuk, kritikánkat itt olvashatod róla:
Bartók Imre új regényében világok mosódnak egybe, miközben hőse az alkotás, pontosabban az arra való képtelenség, a társasjátékok, a társadalmi elvárások és az abszurd hétköznapok labirintusában bolyong. A Lovak a folyóban a hét könyve.
Tovább olvasok„Bartók Imre regénye nyugtalanító (Mészöly szófordulata szerint) inzultáló olvasmány, mely a sematizmust elutasító szerzői attitűdöt ismételten igazolja, rendkívüli mesterségbeli tudásról tanúskodik, az életmű korábbi köteteinek egyes problémáit pedig finoman hangolja újra. A Lovak a folyóban a meglepően letisztult történetalap alatt húzódó mélyszerkezetében az írói–emberi egzisztenciát megrengető problémákat feszeget, többszöri olvasás után újabb összefüggéseket mutat, befogadóját pedig egyre kevésbé hagyja nyugodni” – mondta a laudációban Horváth-Márjánovics Diána, az Egyesület elnökségi tagja.
A Mészöly Miklós irodalmi hagyatékát gondozó egyesület 2004-ben alapított elismerést; 2005-től Márton László, Darvasi László, Macsovszky Péter, Cserna-Szabó András, posztumusz Baka István (1948-1995), Péterfy Gergely, Zalán Tibor, Szkárosi Endre, Győrffy Ákos és Borbély Szilárd (1963-2014), Danyi Zoltán, Szabó Róbert Csaba és Lábass Endre, Szvoren Edina, Csabai László és Szolláth Dávid kapta meg a díjat.