Versei mellett Smith talán legszebb irodalmi munkája a National Book Award-díjas Kölykök című, 2012-es önéletrajzi könyve, amiben lírai szépséggel mesélt a kultikus fotóssal, Robert Mapplethorpe-pal való szerelmi, majd baráti kapcsolatáról. Ugyanez a könyv érzékeny beszámolója két művész születésének a hetvenes évek első felében, amikor a hatvanas évek virággyermekeinek álmai elkezdtek széttörni, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison már halott volt, Bob Dylan pedig megírta legismertebb dalát, a Knockin' on Heaven's Doort Sam Peckinpah melankolikus westernjéhez. New Yorkban mindeközben a Stonewall Inn-zavargások után az LMBTQ-közösségek egyre látványosabban álltak ki a hatósági zaklatások ellen és a jogaikért.
"Akkori közös életük nem a nyilvánosság előtt zajlott, mindketten még csak áhították a sikert és az elismertséget, miközben szegények voltak, sokszor egyik napról a másikra éltek. A könyvben Patti Smith felidézi, miként lökdöste Mapplethorpe-ot a fényképezés felé, szinte előbb, mint ahogy a férfi sejthette volna, hogy ezzel fog foglalkozni, nem pedig kollázsokkal. És ugyanúgy látta Mapplethorpe is jó előre, hogy Patti Smith-nek énekelnie kell, nem pedig festenie vagy rajzolnia" - mondta Turi Tímea a Magvető kiadótól a Kölykök kapcsán, amit mi az évtized könyvei közé soroltunk.
Mapplethorpe is nyíltan vállalta homoszexualitását, de Smith-szel ekkor is lakó- és alkotótársak maradtak. Mapplethorpe készítette például Smith debütáló lemeze, a Horses borítóját, ami egyébként szándékosan Arthur Rimbaud halálának évfordulóján jelent meg 1975-ben.
A Horses minden idők 100 legfontosabb lemeze közé tartozik, és emblematikus példája annak, ahogy Smith folyamatosan keresi a könnyűzene és a költészet találkozási pontjait.
A Horses jelentőségéről számos kritikus emelte ki, hogy Smith a punk addigi alapvetésének számító három perc/három akkordos hozzáállást elhagyta, az akár önálló versként is helytálló dalszövegeket pedig zsigeri tehetséggel ötvözte a minimalistán egyszerű hangszereléssel.
Az eredetileg is költőnek induló Smith az énekesi/dalszövegírói pálya mellett nem hagyott fel a verseléssel, a hetvenes évektől kezdve folyamatosan jelennek meg kötetei, a legutóbbi 2005-ben, ami a William Blake előtti tisztelgésként Az ártatlanság jövendölései címet viseli. Több interjúban is utalt rá, mekkora hatással volt életére Arthur Rimbaud költészete, akinek gyerekkori otthonát néhány évvel ezelőtt meg is vásárolta Franciaországban.
Íróként Smith a Kölykök után sem engedte el a személyességet, a 2015-ös M Trainben Patti Smith térképet rajzol az életéhez, és megmutatja kedvenc kávézóit. A kötet 18 megállójában szó esik például az elkerülhetetlen veszteségekről, amikkel az életünk során szembesülünk, a vigaszról és az irodalmi megszállottságról.
"Patti Smith megmutatta, mennyi rock and roll van a költészetben, és mennyi költészet van a rock and rollban. Patti Smith egy Rimbaud, Marshall erősítővel"
mondta XVI. Károly Gusztáv svéd király, amikor 2011 augusztusában átadta neki a svéd Polar Zenei Díjat. 2016-ban Smith ismét Svédországban járt: Bob Dylan helyett ment el az irodalmi Nobel-díj átadójára. Itt azt szokták kiemelni, hogy kétszer is belebakizott az előadott Dylan-számba, pedig tulajdonképpen megejtő látni, hogy egy ekkora művész, mint Smith, is tud ennyire izgulni, és az is példaértékű, ahogy elnézést kér és végigcsinálja a fellépését.
A punk keresztanyjaként is emlegetett legendás amerikai előadó első magyarországi koncertjét 1998-ban adta a Sziget fesztiválon.
A Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál programjáról és eseményeiről a www.lisztunnep.hu oldalon találhatók további információk.