Krusovszkytól Kányádiig - Az irodalom ismét a Müpába költözik

Krusovszkytól Kányádiig - Az irodalom ismét a Müpába költözik

Immáron hagyomány, hogy a Müpa a nagyszabású koncertek, zenés produkciók mellett irodalmi esteknek is otthont ad, és nincs ez másként a 2023/24-as évadban sem. De milyen ősbemutatóra készül Grecsó Krisztián, melyik kötetével érkezik Szabó T. Anna, és kik azok a költőnagyságok, akiknek alakját és művészetét megidézik a Müpa falai között? Összeállításunkból kiderül.

ro | 2023. október 11. |

Az irodalom a 2023/24-as évadban is otthon van a Müpában. Ugyanakkor nemcsak egyszerűen beveszi magát az intézmény falai közé; az új évad irodalmi programjai ugyanis ismét azt bizonyítják, hogy az olvasás nem feltétlenül magányos tevékenység, hiszen olvasmányaink, az olvasás közben szerzett benyomásaink, érzeteink amennyire egyediek, olyan univerzálisak is lehetnek. Az olvasás ugyanis összeköt, az alkotó személye pedig minden esetben egy-egy újabb réteggel gazdagítja az adott mű vagy művek befogadását. 

Ezt bizonyítják a nagy sikerű Literárium-estek, amelyek során a kortárs magyar irodalom egy-egy izgalmas alakja vall alkotásról, irodalomról, vagy épp aktuális művéről. 2024-ben a Müpa látogatói találkozhatnak Tompa Andreával, akinek 

ötödik regénye, a Sokszor nem halunk meg, ismét Erdély történetének egy megrázó időszakát villantja fel.

Főhőse egy Matyinak, később Tildának, majd pedig Matildnak nevezett lány, egy zsidó doktornő gyereke, akit a háború iszonyatában egy házaspár rejteget, majd nevel sajátjaként, olvasóként pedig végigkövetjük harcait, belső vívódásait, elveszettségét és magára találását – ahogyan azt is, miként lesz az útkereső fiatal lányból sikeres színésznő a maga erejéből. A regény korábban a hét könyve is volt nálunk, interjúnkat a szerzővel ITT olvashatod. Tompa Andrea február 5-én lesz a Literárium vendége, a szerzőt Greff András kérdezi majd.

Márciusban Szabó T. Annával találkozhatnak az olvasók, akit prózaíróként és műfordítóként is ismerünk, életét és pályáját ugyanakkor végigkísérte a vers, és a Literárium-estre is egy vaskos kötettel érkezik. Utóbbi nem más, mint

a Vagyok című gyűjteményes verseskötet

(olvass bele), amellyel arra törekedett – miként azt a kötetbemutatón is elmondta –, hogy „helyet foglaljon a levegőből”, amire egyébként már a cím is utal. Múlt és jelen villan elő a Vagyok lapjai közül, fény és árnyék játéka, a jelenlété és a hiányé, miközben érdekes végigkísérni azt is, ahogy az egyes művek párbeszédbe lépnek egymással – vagy akár klasszikus és kortárs alkotók verseivel. A Müpában Ott Anna beszélget a költővel.

Júniusban Krusovszky Dénest látja vendégül a Literárium, aki költőként kezdte a pályáját, viszont az elmúlt években prózaíróként aratott kritikai és közönségsikert.

A Müpába a Levelek nélkül című regényével érkezik:

utóbbi hőse egy magyartanár, aki egy bizarr jelenségnek lesz szemtanúja a cselekmény helyszínéül szolgáló kisvárosban. De nem ez a Koroknai nevű főhős életének legnagyobb dilemmája, hanem egy ennél sokkal zsigeribb kérdés: vajon jól döntött-e, amikor hazaköltözött. „Az elmenni vagy maradni kérdéskör teljesen új aspektusát világítja meg ezzel Krusovszky” – írtuk kritikánkban (az íróval podcastoltunk is, ITT tudod visszahallgatni a beszélgetést). A Müpában Szegő János kérdezi majd a szerzőt.

A Literárium-sorozatnak lesz egy Extra programja is, mégpedig januárban, amikor is

a Grecsó-Hrutka Tandem lép színpadra.

A különleges formáció nem a formát feszíti szét, hiszen az előadás továbbra is egy koncert és egy felolvasószínház keveréke, hanem a tartalom lesz új – zenekari versmontázsokkal, az új Grecsó-prózák és a hangszeres zene találkozásával, meg persze az új dalokkal, énekelt versekkel. Az Időkirakó egy önismereti barangolás, az ifjúság keserédes méltatása, önironikus nosztalgia. Egy tematikus, mégis önálló írásokból, dalokból álló, az összművészet felé nyitó előadás. Az ősbemutatón közreműködik még Fehérvári Attila (bőgő), Nádor Dávid (dobok, ének) és Szabó Árpád (hegedű). Vendég: Schmidt Vera (ének).

A kortárs alkotók mellett

az idei évadban sem hiányozhatnak a repertoárból a klasszikusok.

Februárban Mácsai Pál idézi meg Szabó Lőrinc alakját és költészetét (a műsort összeállította és bevezeti: Schein Gábor). Szabó Lőrinc alkotói pályája bő három évtizedet fog át, első verseskötete 1922-ben jelent meg Föld, Erdő, Isten címmel. Az általa létrehozott költői nyelv gyökeresen formálta át az Adytól, Babitstól, Kosztolányitól és Füsttől örökölt koncepciókat. Az est folyamán elhangzó versek és prózarészletek betekintést nyújtanak e páratlan életmű ismert és kevésbé ismert részleteibe, és párbeszédbe is vonják vele az olvasót, a hallgatót.

Áprilisban Kányádi Sándor olvasói merülhetnek ismét alá a 2018-ban elhunyt költőnagyság rendkívül gazdag és sokszínű lírájában. Kányádi életművén nem fogott az idő, és habár személyes jelenlétét már nem lehet megidézni, költészetét annál inkább: „Vannak vidékek / ahol az ének / kiment szokásból / ha van is élet / azt hihetnétek / mindenki gyászol // pedig csak védett / helyen az ének / valahol mélyen / szunnyad a lélek / legjobban féltett / gyönge csücskében // vannak vidékek / ahol a népek / csöndben az ágak / jelekkel élnek / beszélni félnek / viharra várnak.”  A műsort összeállította és bevezeti: Fekete Vince, közreműködik: Darvas Ferenc (zongora) és a Nemzeti Színház művészei. Rendező: Rubold Ödön.

Részletek a Müpa oldalán>>

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Tompa Andrea: A nők jobban ki tudják fejezni a fájdalmukat, amikor az életükről mesélnek

Az augusztusban megrendezett zalai Margófeszt második napjának vendége volt Tompa Andrea, aki Valuska Lászlóval beszélgetett az idén megjelent, Sokszor nem halunk meg című regényéről.

...
Hírek

Szabó T. Anna és Egri Kati kapják az első Szabó Magda-díjat

Szabó T. Anna kapta a 2023-ban alapított Szabó Magda-díjat. 

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Az apró finomságok néha izgalmasabbak a nagy műveknél

Miért jó, hogy létezik határidő? Ki az a szerző, aki tiltólistán van nála regényírás alatt és miről diskurálna jóllakottan Móricz Zsiga bácsival? Grecsó Krisztiánnal interjúztunk a margófesztes beck@grecsó-koncert előtt.

Kiemeltek
...
Nagy

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

A hét könyve
Kritika
Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen
...
Kritika

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

Gyilkosokra utazunk folytatja a nyugdíjas detektívek hagyományt, ugyanakkor új fejezetet is kezd egy testőr-exrendőr nyomozópárossal. Ez a hét könyve. 

Hírek
...
Szórakozás

József Attila késsel támad kezelőorvosára a költőről szóló film új előzetesében

...
Hírek

50 év után került vissza a könyvtárba George Orwell egyik könyve

...
Hírek

Trump embert küldene a Marsra: 3 sci-fi könyv arról, hogy mi várhat a bolygón

...
Hírek

Mary Shelley testvérének öngyilkossága ihlette Frankensteint?

...
Hírek

Virgina Woolf, ahogy még sosem láttuk: vicces és laza nagynéni lehetett

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában