Szeptember 26. és 29. között rendezik idén a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált. Arról már beszámoltunk, hogy a rendezvény díszvendége Jón Kalmán Stefánsson lesz: a népszerű izlandi író Budapest Nagydíjat kap és Tompa Andrea mond köszöntőt a tiszteletére. A díszvendégségre meghívott nemzet pedig Franciaország, a francia irodalomnak külön standja lesz. Most azonban szubjektív válogatás következik a fesztivál egyéb programjaiból, könyvbemutatókkal, gyerekeknek szóló kalanddal és beszélgetésekkel.
Múltfeldolgozás a mai közép-európai irodalomban
Az Európai Írótalálkozó részeként beszélget a témáról a lengyel Mikołaj Łozinski, a horvát Slobodan Šnajder, Zoltán Gábor (legutóbbi, a holokauszt alatt játszódó könyvéről itt írtunk), a szlovák Silvester Lavrík (Czóbel Margit bárónőről szóló regénye nagyon tetszett nekünk) és a cseh Josef Pánek. A kerekasztalt Király Edit vezeti.
Hol, mikor: Európa Pont Társalgó, szeptember 26. 11:30
Artbook Cryones
Számos program foglalkozik a háborút feldolgozó ukrán történetekkel, versekkel. A Cryones című művészkönyv a Gen.Сamp pszichopedagógiai rehabilitációs táborokban részt vevő 15 gyermek történetét dokumentálja, de közel sem gyerekes történetek gyűjteménye. A könyvet a táborokat is szervező Gen.Ukranian nevű civil szervezet adja ki, viszont a program és a kiadvány felnőtteknek szól.
Hol, mikor: Irodalmi Bázis, Millenáris B. épület, szeptember 27. 11:00
Tabuk és gyermekirodalom
A gyermekkönyvek lehetnek az emancipáció eszközei? Francia és magyar gyermekirodalmi szerzők, műfordítók és illusztrátorok (a Margó Könyves Arnaud Dudek, Marie-Aude Murail, Zanzim és Pacskovszky Zsolt) elárulják, hogyan kezelik könyveikben az olyan tabunak számító témákat, mint a vágy, szexualitás, erőszak vagy a trauma. A beszélgetést Vojnics-Rogics Réka gyermekirodalom-kutató vezeti.
Hol, mikor: Szabó Magda terem, Millenáris B épület, szeptember 27. 14:00
Mihail Zigar és Iulian Ciocan könyvbemutatója
Mihail Zigar orosz független újságíró, aki a háború kezdetén a hataloméval ellentétes véleménye miatt kénytelen volt külföldre menekülni. A napokban jelent meg új könyve, Az Ukrajna lerohanásáig vezető út (itt beleolvashatsz), mely annak a krónikája, hogy Oroszország miként nyomta el Ukrajnát az elmúlt ötszáz év során, miképp próbált kinevelni egy hozzá lojális elitet, és arról, hogy végül mégsem tudta leigázni az ukrán társadalmat.
A moldovai Iulian Ciocan groteszk regénye (És reggel jönnek az oroszok) szintén friss kötet, őszi világirodalmi válogatásunkban is szerepelt. Kiindulópontja a moldovaiak egyik nagy félelme, hogy Oroszország megszállja az országukat. A két szerző közül az utóbbi lesz itt, közreműködik Sz. Bíró Zoltán és Nyáry Krisztián.
Hol, mikor: Európa Pont Előadóterem, szeptember 27. 15:00
Timothy Garton Ash könyvbemutatója
A nagyszerű történész legújabb könyve nemrég jelent meg magyarul, a címe Európa – A személyes tapasztalatok kontinense (olvass bele). A kötetben Ash sorra veszi a 20. század második felének és a 21. század elejének legnagyobb fordulópontjait, és azt állítja, hiába mutatja a válság jeleit a kontinens, közös otthonunk újbóli felépítése még korántsem veszett ügy. Közreműködik: Bialkó László Gergő.
Hol, mikor: Európa Pont Előadóterem, szeptember 27. 17:00
A színszörny és az érzelmek labirintusa
A program Anna Llenas katalán művészetterapeuta és illusztrátor különleges könyvéhez kapcsolódik. A foglalkozáson Barnabás Helga pszichológus, Schäfer Katalin táncterapeuta és Szendrőy Vivien gyógypedagógus segítségével a kisebb gyerekek egy kincskereséssel teli kalandra indulhatnak egy igazi, bejárható labirintusban, ahol a könyv alapján ismerkedhetnek meg az érzelmeikkel. Ki milyen érzéseket ismer? Milyen helyzetben találkozott már velük? Mozgással és meséléssel varázsol a sokszínű Szörny és az érzelemszörnyik.
Hol, mikor: Zsibongó, Millenáris D épület, szeptember 28. 11:00
Történetek Északról 1.: Minna Rytisalo könyvbemutatója
A II. világháború ellentmondásos finnországi eseményei adják Minna Rytisalo különös szerelmi háromszögekkel leírható regényének komor hátterét. A történet középpontjában Lempi, egy eldugott tanyára férjhez menő szép és tanult városi lány személye áll. Férjének lírai szépségű szerelmes emlékezéséből, szolgálólányának elfogult, torz gondolataiból és ikertestvérének kései múltidézéséből elevenedik meg személye, rajzolódik ki tragikus életpályája. A szerző mellett Patat Bence műfordító és Farkas Fanni színész működik közre a bemutatón.
Hol, mikor: Európa Pont Társalgó, szeptember 28. 11:00
Fókuszban a képregény – találkozás Zanzimmal
Zanzim a kortárs francia képregényművészet egyik kiemelkedő alkotója. Első képregénye az Hubert-rel közös Les Yeux Vertes volt, amelyet a két művész több kollaborációja követett. Ilyen a számos díjat nyert Férfibőrben is, mely magyarul most jelent meg: a történetben egy reneszánsz-kori lány kipróbálhatja, milyen lenne férfiként élni. Zanzim műveiben gyakran és szívesen foglalkozik a szexualitás és a szabadság kérdéseivel, és fontos kérdéseket tesz fel a nők és férfiak társadalmi helyzetéről, a szexről és a vallásról, és az erkölcsöt az elnyomás eszközeként használó hatalomról. Az illusztrátort Szekeres Nikoletta szerkesztő, kritikus kérdezi.
Hol, mikor: Franciaország Díszvendégség-stand, Millenáris B épület, szeptember 28. 15:00
Holokauszt és az emlékezet
A témához kapcsolódva három könyvet mutatnak be, illetve a Minden vilángol című filmet vetítik le. Az egyik könyv, a Még itt vagyunk Esther Safran Foer, Jonathan Safran Foer író édesanyjának memoárja. Esther a családjából egyedüliként élte túl a holokausztot, édesapját pedig még korábban elveszítette. Amikor azonban felbukkan egy mozaikdarab az apja életéből, elhatározza, hogy követi a nyomokat, bárhová is vezetnek. Hihetetlen utazásra indult Ukrajnába, hogy felderítse, mit éltek át felmenői a múltban. Feloldva a több évtizedes némaságot, fontos kérdéseket tesz fel, és addig meg sem áll, míg meg nem találja a válaszokat – és családjának eddig ismeretlen részét, akikkel folytatódhat a története most és a jövőben. A szerzővel Gyárfás Dorka újságíró beszélget.
Hol, mikor: Európa Pont Előadóterem, szeptember 29. 11:00
A gyaloglás és az ellenállás filozófiája
Frédéric Gros filozófus gyaloglásról szóló könyve a megjelenésekor nekünk is nagy kedvencünk volt. Új könyve az Engedetlenség – Az ellenállás filozófiája, melyben a politikai passzivitás gyökereit vizsgálja, és arra keresi a választ, hogy miért nehéz engedetlennek lenni még olyankor is, amikor a világ tűrhetetlen életfeltételeket szab számunkra. A könyv felhívás a demokrácia kritikai szemléletére és az etikus ellenállásra. Gros munkásságáról az új kötet kapcsán Fáber Ágoston szociológus beszélget Csordás Gábor fordítóval.
Hol, mikor: Franciaország Díszvendégség-stand, Millenáris B épület, szeptember 29. 13:00
További információ a programokról a Könyfesztivál honlapján.