Talán senki nem lepődik meg, ha kiderül, hogy a Trainspotting írója pont olyan kaotikus, kicsapongó és kalandokkal teli életet él (vagy élt fiatalkorában), mint híres karakterei. Nemrég dokumentumfilm készül Irvine Welshről, amit augusztusban az Edinburgh-i Nemzetközi Filmfesztiválon mutattak be.
Ebben átfogóan megismerhetjük az író korai éveit, gyorsan kialakuló népszerűségének titkát, ír a barátairól és egykori londoni emlékeiről, kicsapongásról és szerhasználatról. A film pont időben érkezett, ugyanis hamarosan megjelenik angolul a Trainspotting új része, a Men in Love, amiről már több interjúban is mesélt Welsh.
A Reality is Not Enough (kb. A valóság nem elég) kronologikus sorrendben követi végig az író életét a korai évektől egészen a napjainkig, miközben menő és lepukkant helyszínekre leshetünk be. Így például megismerhetjük, hogy a Trainspotting megírásának egyik legnagyobb motivációja az apjával kialakult rossz kapcsolata volt, de a Skóciához fűződő ambivalens érzései és a sportolási szokásai is előkerülnek.
A film érdekessége, hogy az egyik jelenetben Welsh DMT-t (dimetiltriptamin) fogyaszt, ami egy pszichoaktív szer, nagy dózisban hallucinogén szer, az ayahuasca egyik fő hatóanyaga.
És akárcsak Renton vagy más karaktere, egy másik tudatállapotba kerül. Ez a kísérlet adja a film alapját és címét. Ezt a részt már a trailerben is látni lehet.
De ami fontosabb, hogy Welsh írásai végig a film fókuszában maradnak.
Egy tucat sztár hangján hallhatjuk az írásait, amit olyanok olvasnak fel, mint: Ruth Negga, Maxine Peake, Liam Neeson, Nick Cave, Stephen Graham és még sokan mások.
A filmet Paul Sng rendezte, aki korábban az angol punkzenészről, Poly Styrene-ről és a munkásosztály nehézségeit részletesen dokumentáló fényképészről, Tish Murtháról készített dokumentumfilmet.
Arról még nincs hír, hogy a film mikor lesz elérhető mozikban vagy bármilyen streamingplatformon.
Fotó: Youtube