- Vay Blanka 2013 környékén - akkor még Mártonként - kezdte érezni, hogy már nem tud védekezni a romlás ellen, ami a hazai életet jellemzi, ezért 2014 tavaszán a feleségével kiköltöztek Berlinbe. Vay korábban az LMP egyik alapítója volt, azóta is zöld aktivista, illetve vezeti a Szabadnem blogot.
- Bolba Mártával akkor találkoztak először, amikor egy polgári engedetlenségi akció keretén belül tiltakoztak, hogy a fővárosi közgyűlés hatályba helyezze azt a rendelkezést, ami tiltja az életvitelszerű utcán lakhatást. Vay szerint a kapcsolatukat a tranzíciója nem befolyásolja, hiszen a barátság nem szexuális vonzalmon alapul, őket inkább elvek és szolidaritás köti össze.
- Vay több barátját elvesztette az előbújását követően, ami nagyon fájdalmas volt számára és meg is lepte, mert úgy érezte, hogy sok barátságában nincs relevanciája, hogy ő fiú-e vagy lány, többen viszont úgy élték meg, mintha becsapta volna őket.
- A homofób pedofiltörvény kapcsán szóba került, hogy vajon hatott-e a könyv szerkesztésére vagy a kiadói hozzáállásra, hiszen a Saját ketrec oda fut ki, hogy egy ember boldog lett így. A könyv története viszont már jóval korábban elkezdődött, mint hogy a magyar közéletben és társadalomban ennyire felpörgött volna a téma és a támadások. Gaborják és Vay úgy érezték, nem lehet minden új lépésre reagálva újraírni a könyvet. A kötet készülése közben nagyot fordult a világ, és ahhoz képest, hogy először beszéltek róla, majd Vay megérkezett a kész kézirattal és benne a kerek történettel, most ott tartanak, hogy nem egyértelmű, hova kerülhet a kötet a könyvespolcon.
- A kötetet nyitó szótárban Vay tisztázni akart fogalmakat és egyfajta használati utasítást adni, valamint exkuzálni magát általánosításokért, amik szükségesek ahhoz, hogy a könyv ne legyen még hosszabb.
- Vay szereti írásban rendszerezni a gondolatait a nehezebb kérdésekről. A tranzíció során már egészen korán elkezdett írni ezekről a témákról, és gondolt arra, akkor még házas emberként, hogy esetleg álnéven kiadja majd. Tudta magáról, hogy “ütésálló”, és így felelősséget is érzett, hogy megossza azokat a közhasznú gondolatokat, amiket “lepárolt”. Ugyanakkor azt is tudta, hogy a nyilvánosság elé lépése a hozzátartozóinak nehezebb lesz majd, mint neki - ezt, úgy látja, hogy elfogadták.
- Vay nagyon szívesen menne vidékre is író-olvasó találkozókra, az jobban érdekli, mint a fővárosi. A párbeszédet viszont nem úgy képzeli el, hogy őt hallgassák meg, hanem ő szívesen meghallgatná a helyieket. Számára azok az érdekesek, akik közvetetten érintettek vagy bátorítást igényelnek.
- Vay számára, miután rájött, hogy mi a gond a korábbi életével, már elméleti szinten sem volt kérdés, hogy belevágjon-e a változásba. A könyvben pedig azért is foglalkozik nagyon sokat a nemi szerepek kérdésével, mert ez az a társadalmi szerep, ami majdnem mindegyikünknek nagyon fontos. Eszerint kezel minket a társadalom, ezért muszáj róluk gondolkodni, képesnek kell lennünk megkérdőjelezni akár a saját magunkkal kapcsolatos elvárásainkat is. Vay szerint például nőként tekintsük legitim partnernek egy férfit akkor is, ha nem erős, cserébe jó fej.