Pion István: Koplárovics meg én

Pion István: Koplárovics meg én

2002. augusztus 14., Népstadion, 90. perc, Zalaegerszeg-Manchester United: 0-0. A Bajnokok Ligája selejtezőjében találkozott a magyar és az angol bajnokság legjobbja. Bozsik Péter csapata Sir Alex Ferguson David Beckham vezette legendás csapatával találkozott. A magyar futball varázslatos estéjét elevenítjük fel a zalai Margófeszten, a mérkőzést, amelyet tényleg senki nem felejt el: Szamosi Tamás bal oldali beadását a 83. percben pályára lépő Koplárovics Béla fejezte be.
A zalai Margón pályára lépett Czinki Ferenc, Kiss Tibor Noé, Pető Péter, Pion István és Szálinger Balázs. Másodikként Pion István írását olvashatod.

Pion István | 2022. augusztus 14. |

Van rosszabb is, Béla!

De kezdjük onnan, hogy a régivágású stadionok sokkal szellősebbek voltak, mint a mostaniak. És amikor tizenegy-két éves koromban a gombafrizuráról rövid hajra váltottam, a váci stadion gyepének szélén állva éreztem meg igazán a légmozgás gyönyörét. Mi tagadás, boldog voltam, hogy bizsereg a fejbőröm, előtte sosem tapasztaltam ilyet, és azt gondoltam, ehhez hasonló lehet majd az is, amikor nem labdaszedő leszek, hanem felnőtt játékosként lövök gólt egy ilyen csodálatosan szellős stadionban, és üvölt a közönség. Pedig csak kapus voltam a serdülőben.

Béla, várnod kell!

Aztán nem sokkal később elsodort az élet a váci csapattól, és bár alsóbb osztályba kerültem, de legalább ráléptem a lehetőségek útjára: hamisan játszottam csatárként néhány meccset az esztergomi csapatban, és a stadionban, amiben ismét csak labdaszedő lehettem, szintén bizsergetőn fújt a szél. Az edzőpályán játszott meccseinken lőttem pár gólt is, de a zárt iskolai és kollégiumi rendszer nem engedte a rendszeres edzést, úgyhogy visszaestem hétvégi hobbifocistának a szülőfalum csapatába. 

És ott nincs stadion, hát elég furcsán éreztem a szelet.

Melegíts, Béla!

A Népstadion volt a régivágású stadionok közül a legszellősebb, legalábbis amikor életemben először eljutottam egy válogatott meccsre, amit ott rendeztek, akkor már nem csak a fejbőröm bizsergett, hanem az egész testem remegett az izgalomtól, amit körém fújt a szél. Olyan szél, amilyet csak abban a stadionban lehetett érezni. A lelátón álltam, valamelyik fölső karéjban, messze a pályától, és a szó igazi értelmében vett labdarúgáshoz nem volt már közöm. A válogatott kikapott, mégis akkor határoztam el, hogy egyszer, gőzöm sincs, hogyan, de én ebben a stadionban lövök egy gólt. 

Béla, te jössz!

Akkor is ott voltam, amikor a ZTE játszott BL-selejtezőt a Manchesterrel. Szinte semmire sem emlékszem, csak arra, hogy fújt a szél. Beckham nem érdekelt, Giggs nem érdekelt, és Nistelroy sem érdekelt. Csak a szél. És az első perctől éreztem a szelet. Aztán beállt Koplárovics, és már nem csak én éreztem.

„Föltámad a szél, és vele együtt a ZTE is”

– mondta a mérkőzés kommentátora, Hajdú B. István a 89. percben, pontosan 18 másodperccel a gól előtt, amit ott én akkor természetesen nem hallottam, utólag tudom a meccs összefoglalójából.

Mondtam, hogy van rosszabb is: csere van, Béla!

Úgy hozta az élet, hogy felnőtt fejjel fociztam egy ideig az íróválogatottban. Voltunk pár jó helyen, vicces-szomorú meccseket játszottunk, és egyik pályán sem éreztem a szelet, amíg el nem érkeztünk időben oda, hogy lebontják a Népstadiont, és egy újat építenek a helyére. Már lement a hivatalos zárómeccs is, és ez után, de még a bontás előtt szerveztek néhány amatőr kupát, így kerültünk oda mi is. Utolsók közt az utolsók közé. Természetesen lesz olyan focista is, író is, aki úgy emlékezik, hogy ezután is játszottak még meccseket a stadionban, vagy akkor velem együtt a pályán volt, és másként rendeződtek el benne az események. Nekik üzenem innen is: ez a történet nem biztos, hogy igaz, tehát szép, ellenben biztos, hogy szép, tehát igaz. Mert egészen a döntőig meneteltünk, vagyis adott volt a lehetőség, hogy lejátsszuk azt a bizonyos utolsót. A meccsből szinte semmire sem emlékszem, csak arra, hogy végig döntetlenre álltunk, és hogy fújt a szél. Aztán a 89. percben, pontosan 18 másodperccel a gól előtt, meghallottam valahonnan a semmiből Hajdú B. István hangját: „Föltámad a szél…” És 18 másodperccel később belőttem. A szél örökre elállt, az üres lelátóról pedig síri csend tisztelte meg a régi Népstadion utolsó hálózördülését.

Béla, öngól volt.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Pető Péter: Csak a gól

A magyar futball varázslatos estéjét elevenítettük fel a zalai Margófeszten, a mérkőzést, amelyet tényleg senki nem felejt el: Szamosi Tamás bal oldali beadását a 83. percben pályára lépő Koplárovics Béla fejezte be a Manchester United ellen.

...

10 pont, ahol a magyar foci találkozott a történelemmel

A sport irodalmi vetületeit vizsgáló Ady stoplisban után Csillag Péter a Kapufák és kényszerítők című könyvében olyan eseteket vizsgált meg, amikor a magyar történelem fontos alakjai és a politika erőteljesebb kölcsönhatásba léptek egymással. 

...

Szél Dávid: Egy apa nem csak akkor tud bánni a gyerekkel, ha az már tud focizni

„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról

„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról

Meg lehet-e egyáltalán őrizni az érzelmeket, vagy a háború végleg elpusztítja a humanitást? Az Őrülten és halálosan a hét könyve.

Szerzőink

vl
vl

Esterházy Péterrel készült interjú került elő Berlinben: szabadon csapongó beszélgetés Kertész Imréről, Márai Sándorról és a városról

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát

A hét könyve
Kritika
„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról
Elena Ferrante, Roberto Bolano, Kazuo Ishiguro: íme, az elmúlt 30 év legjobb könyvei a Los Angeles Times szerint– 2. rész

Elena Ferrante, Roberto Bolano, Kazuo Ishiguro: íme, az elmúlt 30 év legjobb könyvei a Los Angeles Times szerint– 2. rész

A Los Angeles Times összegyűjtötte az elmúlt 30 év legjobb 30 regényét. Neked melyik a kedvenced?

Kiemeltek
...

Litkai Gergely podcastjának könyvajánlója: 2 könyv a fák erejéről

Ezeket olvasd, ha többet megtudnál a fákról.

...

Karin Smirnoff, Christoph Ransmayr, Clare Leslie Hall: mutatjuk, mit olvass az idei PesTextre

A PesText idén immár hetedik alkalommal hozza el Budapestre a világirodalom népszerű szerzőit. Könyveket ajánlunk a programokhoz.

...

Suzanne Collins, Jonathan Franzen, Philip Roth: íme, az elmúlt 30 év legjobb könyvei a Los Angeles Times szerint

Íme, az elmúlt 30 év legjobb 30 regénye az amerikaik szerint. Neked melyik a kedvenced?

SZÓRAKOZÁS
...

Van egy érdekesség Ivanka Trump olvasmánylistájában

Donald Trump lánya megmutatta, miket olvas.

...

Megvan a Narniából készülő Netflix-film főgonosza

A Fehér Boszorkány ikonikus karakterét a Szexoktatás című Netflix-sorozat sztárja alakítja majd.

...

Így készül a Büszkeség és balítélet Netflix-sorozatra a „vörös hajú Mr. Darcy”

Jack Lowden fogja játszani Jane Austen ikonikus hősszerelmesét a Netflix készülő sorozatában.

Természetesen olvasok
...

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

...

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

...

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

...

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

...

Ez a könyv bebizonyítja, hogy a szívből jövő nevetéstől leszünk igazán boldogok

...

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!