Nick Hornby 2017-ben ünnepelte hatvanadik születésnapját, de mielőtt elérte a jelentős mérföldkövet, azt vallotta: „A nyugdíjkorhatár közelében rossz regényt olvasni olyan, mintha az időt kidobnánk az ablakon.” Aztán rájött, nem vesztegetheti tovább az idejét, ezért megfogadta, hogy nem olvas több rossz könyvet.
A (helytelenül) mellőzött irodalom
A szerző néhány hónapja egy németországi irodalmi fesztiválon járt, ahol részt vett a francia író, Virginie Despentes Vernon Subotex című regényről szóló beszélgetésen.
Hornby bevallása szerint, korábban nem ismerte Despentes regényeit,
majd azzal mentegetőzött, hogy az Egyesült Királyságban kevés figyelmet fordítanak a fordításban megjelent szépirodalmi művekre. Hornby szerint Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban élők, még azok is, akik olvasnak, hajlamosak a külföldi irodalmat teljesen dicséretesnek tekinteni.
„Kötelességtudóan átrágjuk magunkat a hatszáz oldalas, díjnyertes regényeken, amelyeket saját nyelvünkön írtak, de valójában nem élvezzük, és ami valószínűleg hamarosan feledésbe merül, miközben
fogalmunk sincs róla, hogy mi zajlik a német, az olasz, vagy a francia irodalmi életben”
– mondta a szerző, majd megjegyezte, hogy úgy látja, az utóbbi időben a fiatal írók kedvenc témája a szeszexuális visszaélések feldolgozása. Hornby szerint a Vernon Subutex nagyobb figyelmet érdemel és megígéri magának, hogy el fogja olvasni Despentes újabb köteteit is.
Lássuk, mit érdemes olvasni Hornby szerint!
Virginie Despentes: Vernon Subutex
A francia irodalom provokátora a #MeToo mozgalmat, az internetes zaklatást és a francia társadalom viszonyát boncolgatja a könyvben. A Vernon Subutex-trilógia a hét könyve volt nálunk és 2022-ben az év legjobb olvasmányai között is szerepelt. A trilógiában amelyben egy totálisan csődbe ment lemezboltos és az egykori vásárlói felszántják Párizst. Miközben ide-oda csapódnak, egy szerteágazó korrajz bontakozik ki a mai Franciaországról, amiben ugyanúgy szerepelnek az elesettek, mint a kiváltságosok, valamint sok drog, erőszak és zene.
Nathan Hill: Nix
Nathan Hill regénye egy fiatal férfi, Samuel életének meghatározó eseményein keresztül mutatja be a múlt és a jelen összefonódását. A történet középpontjában Samuel áll, akit 11 éves korában elhagy az anyja, és ez a trauma egész életére kihat. Felnőttként íróként próbál boldogulni, ám tíz év alatt sem képes befejezni első regényét, így egyetemi tanárként dolgozik. Az élete váratlan fordulatot vesz, amikor édesanyja, akiről régóta semmit sem tudott, visszatér, egy botrány közepette: a média radikális hippiként ábrázolja, miután letartóztatták, mert kövekkel dobálta meg a republikánus elnökjelöltet. Samuel nyomozni kezd az anyja múltjában, hogy megértse, ki is valójában ez a nő, akiről eddig azt hitte, egyszerű középiskolai szerelmének története. A regény humorral és éleslátással mutatja be, hogyan kapcsolódnak össze személyes és társadalmi történetek, miközben a ’68-as diáklázadásoktól az Occupy Wall Streetig számos politikai mozgalom is feltárul.
Ryan H. Walsh: Astral Weeks - A Secret History of 1968
A kötet betekintést nyújt a 60’-as évek Bostonjába, ahol a kultúra, a politika és a zene egymásba fonódott. A szerző részletesen bemutatja, hogyan született meg Van Morrison ikonikus albuma, az Astral Weeks, miközben a háttérben zajló társadalmi változások és botrányok is előtérbe kerülnek. Walsh különleges figyelmet fordít az underground művészeti mozgalmakra, spirituális keresésekre és politikai feszültségekre, amelyek meghatározták az időszakot.
Nick Coleman: Voices: How a Great Singer Can Change Your Life
Van Morrison Astral Weeks című albuma a rocktörténelem ikonikus mesterműve, amely generációk hallgatóit érintette meg, és olyan művészekre volt hatással, mint Bruce Springsteen és Martin Scorsese. Ryan H. Walsh könyve feltárja az album lenyűgöző háttértörténetét és az 1968-as Boston eddig el nem mesélt titkait. A könyv különleges szereplőket mutat be, mint a WBCN rádióállomás misztikus tulajdonosa vagy Mel Lyman, a népi zenészből önjelölt istenné vált vezető. Megelevenednek a korszak emlékezetes pillanatai: James Brown a faji feszültségeket csillapítja Martin Luther King, Jr. meggyilkolása után, és Howard Zinn tanúskodik egy földalatti újság érdekében. Walsh történetei életre szóló koncerteket, bűncselekményeket, LSD-kísérleteket és filmforgatásokat idéznek meg. Az Astral Weeks titkos, vad történelemként mutatja be az 1968-as Boston vibráló világát.
Francisco Cantú: The Line Becomes a River: Dispatches from the Border
Francisco Cantú számára a határ kérdése a vérében van: édesanyja, egy mexikói bevándorló lánya, parkőrként nevelte őt fel az amerikai Délnyugat bozótos vidékén. A táj iránti szeretete és a kemény valóságok megértése iránti vágy vezérelte, amikor belépett a Határőrség kötelékébe. Ott társaival együtt megtanulta, hogyan kövessék emberek nyomait perzselő nappalok és fagyos éjszakák közepette. Halottakat cipeltek ki a vadonból, az élőket pedig őrizetbe vették és fogdába szállították. Ahogy azonban egyre inkább tudatosult benne, hogy résztvevője egy embertelen rendszernek, Cantú úgy döntött, otthagyja a Határőrséget, és visszatér civil életbe. Ám amikor egy bevándorló barátja Mexikóba utazik haldokló édesanyját meglátogatni, és többé nem tér vissza, Cantú rádöbben, hogy a határ az életének része maradt. Ekkor szembesül igazán azzal az erőszakkal, amelyet a határ mindkét oldalán újra és újra elkövetnek.
Michael Wolff: Fire and Fury
Michael Wolff Fire and Fury: Inside the Trump White House című könyve példátlan betekintést nyújt a Fehér Ház kulisszái mögé, feltárva az elmúlt idők legvitatottabb elnökségének első kilenc hónapjának eseményeit. Amióta Donald Trumpot az Egyesült Államok 45. elnökeként beiktatták, az ország – és a világ – tanúja lehetett egy viharos, botrányokkal teli és lenyűgözően kiszámíthatatlan elnöki ciklusnak, amely hűen tükrözi az őt megválasztó ember nyers erejét és kiszámíthatatlanságát. Ez a lebilincselő és megrázó beszámoló számos új részletet tár fel az Ovális Irodában uralkodó káoszról. Megtudhatjuk, hogy mit gondolnak valójában Trump stábtagjai az elnökről, mi ösztönözte Trumpot arra, hogy azt állítsa, Barack Obama lehallgatta őt, miért bocsátották el valójában az FBI igazgatóját, James Comey-t, mi a titka Trump hatékony kommunikációjának, egyszóval Wolff feltárja, hogyan és miért vált Donald Trump a megosztottság és viszály jelképévé.
Olivia Laing: To the River: A Journey Beneath the Surface
Olivia Laing To the River című könyve az Ouse folyó történetét meséli el, amely Sussex területén kanyarog, és ahol Virginia Woolf 1941-ben vízbe fojtotta magát. Több mint hatvan évvel később Laing végigjárta a folyót a forrástól a torkolatig, felfedezte, hogyan őrzi a táj a történelem nyomait. Az út során különféle történetek bontakoznak ki, a 13. századi Barons' War-tól a 19. századi dinoszauruszvadászokig. A könyv középpontjában Woolf szelleme áll, akinek élete és munkássága Laing állandó útitársa. A To the River egyszerre természetleírás, irodalmi elmélkedés és egy egyedi Woolf életrajz.
Bob Mehr: Trouble Boys - The True Story of the Replacements
Bob Mehr könyve a legendás amerikai punk-rock zenekar, a The Replacements felemelkedését és káoszos működését tárja fel. A zenekar tagjainak közreműködésével, Mehr személyes és árnyalt portrét rajzol, bemutatva a függőség, bántalmazás és félelem hatását, miközben a zenekar zenéje briliáns és időtálló maradt. A könyv betekintést nyújt az alkohol és drogok által átitatott turnék világába, a zeneipar kegyetlenségébe és a zenekaron belüli bonyolult kapcsolatokba. Mehr több mint egy évtizednyi kutatás és interjúk során szerzett anyagból dolgozott, amelyek különleges mélységet adnak a történetnek.
Reni Eddo-Lodge: Why I’m No Longer Talking to White People About Race
A díjnyertes újságíró könyvében arra reflektál, miért éppen azok irányítják a rasszizmusról szóló párbeszédeket, akik figyelmen kívül hagyják annak létezését. A kötetben a rasszizmus mélyen gyökerező hatásait és a strukturális egyenlőtlenségeket tárja fel és világossá teszi, miért olyan kimerítő ez a párbeszéd a feketék számára. A könyv fontos kérdéseket vet fel a felelősségről, a privilégiumokról és a változás lehetőségéről.
Elisabeth Åsbrink: 1947 - When Now Begins
A svéd szerző mesterien kapcsolja össze a világ történelmi eseményeit saját személyes múltjának sorsfordító pillanataival. A történet központjában az 1947-es év áll, amikor a Németországgal kötött békeszerződések a hidegháború árnyékában a Nyugat megerősítésének eszközévé váltak. Megalakul a CIA, Izrael megszületése küszöbön áll, George Orwell utolsó könyvén dolgozik, míg Christian Dior új, hiperfeminin divatirányzata, a New Look, visszatereli a nőket a háborús munkákból az otthoni szerepekbe. Mindeközben egy tízéves magyar zsidó kisfiú egy menekülttáborban él, olyan gyermekek között, akiknek szüleit a nácik elpusztították. Ebben az évben hozza meg élete legfontosabb döntését, ami nemcsak saját sorsát formálja, hanem a még meg sem született lányáét, Elisabethét is örökre meghatározza.
Elif Shafak: Three Daughters of Eve
Elif Shafak regénye két idősíkon játszódik: a jelenben Isztambulban és a múltban az Oxfordi Egyetemen. A történet az identitás, a hit, valamint a barátság kérdéseit járja körül. A főszereplő Peri, egy tehetős török háziasszony, akinek életét egy váratlan esemény forgatja fel: egy koldus ellopja a táskáját, és egy régi fénykép kerül elő. A kép visszarepíti Perit az oxfordi éveibe, amikor két legjobb barátnőjével, Shirinnel és Monával osztozott egy otthonon. Heves vitákat folytattak az iszlámról és a nőiességről, miközben egy botrány véglegesen szétzilálta kapcsolatukat. Shafak regénye érzékenyen ábrázolja a modern Törökország és az európai egyetemi élet közötti kulturális különbségeket. Gazdag prózája az olvasót a hit, a hovatartozás és az emberi kapcsolatok mélyére vezeti.
Robert Forster: Grant & I: Inside and Outside the Go-Betweens
1977-ben Robert Forster megkérte Grant McLennant, hogy alapítsanak közösen egy zenekart. Grant eleinte visszautasította az ajánlatot, de később mégis csatlakozott, amikor Forster irodalmi ihletésű dalszövegei lenyűgözték. Így született meg a The Go-Betweens, amely az 1980-as évek indie zenei szcénájának kiemelkedő szenzációjává vált. A két barát közel harminc évig dolgozott együtt, egészen Grant 2006-ban bekövetkezett, korai haláláig. Robert Forster könyve, egy humorral és éleslátással megírt rock-memoár, betekintést nyújt a zeneipar kulisszatitkaiba, miközben a barátság és az alkotás erejét ünnepli. Az írás érzékenyen és tisztelettel emlékezik meg a zenekarról és annak különleges történetéről.
Forrás: Lithub