Szöllősi Mátyás az idei Margó-díjas!

Szöllősi Mátyás az idei Margó-díjas!

.konyvesblog. | 2017. október 22. |

Fotó: Valuska Gábor

Szöllősi Mátyás kapta az idei Margó-díjat: a legjobb első prózakötetért járó elismerést a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár záróestjén vehette át a szerző Váltóáram című könyvéért, amely az Európa Könyvkiadónál jelent meg 2016-ban. Szöllősi költőként debütált (Aktív kórterem, 2010) , írt már drámát, volt szerkesztő és fotóriporter, illetve nevéhez köthető a város jellegzetes arcait felvillantó Budapest Katalógus is. Első prózakötetében kilenc novella kapott helyet, melyek szervezőeleme az Orion felrobbant csillagának mindent beterítő fénye, ez azonban csak a háttér. A Váltóáram valójában hétköznapi történések láncolata, Szöllősi aprólékos pontossággal rögzíti a hétköznapok minden rezdülését, legyenek bármennyire is fájóak vagy nyugtalanítóak is.

“Ha az ember egyedül van, mint ahogy az az írásban is történik, akkor csak az segíthet, ha azon keresztül is emberekkel foglalkozol, és kapcsolatot tartasz velük. Én erre törekszem”

- nyilatkozta korábban a Könyvesblognak a szerző.

Szöllősi Mátyás: Régóta érdekel, mi mozgolódik az emberek lelkében

Fotó: Valuska GáborSzöllősi Mátyás első prózakötetében, a Váltóáramban felrobban egy szupernóva, ez pedig fehér fénybe vonja az éjszakákat is. Ez a fény azonban nem elfedi, sokkal inkább feltárja azokat a visszásságokat, kínokat és csalódásokat, melyeket hősei nap mint nap át- és megélnek....

A díjat, amellyel félmillió forintos pénzdíj és a fesztivál partnereinek szakmai támogatása is jár, idén harmadik alkalommal adták át. Az elismerés részeként a Bookline a nyertes számára kiemelt kereskedelmi és médiatámogatást nyújt, a Balassi Intézet pedig próbafordítást készíttet a legjobb műből, és eljuttatja külföldi könyvfesztiválokra. A 2015-ös Margó-díjat Totth Benedek nyerte Holtverseny című regényével, amelynek angol kiadása, a szakmai támogatásnak is köszönhetően, nemrégiben jelent meg. Tavaly Milbacher Róbert kötetét, a Szűz Mária jegyesét találta a legjobbnak a zsűri. Az idei pályázatra huszonnégy könyvet neveztek a szerzők és a kiadók, a legjobb háromba Szöllősi mellett Gyurkovics Tamás (Mengele bőröndje - Josef M. két halála, Kalligram, 2017) és Pető Péter (Leshatár, Kalligram, 2017) jutott.

Gaborják Ádám, a József Attila Kör elnöke mellett a zsűri tagjai idén Gács Anna, a Szépírók Társasága elnöke, Antal Nikolett és Korpa Tamás, a Fiatal Írók Szövetsége elnökei, valamint a Balassi Intézet és a Publishing Hungary képviseletében Szabó Zsuzsa, és a Margó Fesztivál főszervezője, Valuska László voltak. A Margó-díj zsűrizése során a nevezett címek között ugyanolyan feltételekkel mérettetett meg ismert és ismeretlen szerző, fiatal vagy kései kezdő, sci-fi, betegségpróza és ifjúsági regény is.

„Nagyon örülünk, hogy immáron harmadszorra is sok elsőkötetet kaptunk, amelyek előzsűrizése során idén sem kész írókat, inkább olyan új hangokat, merész szerzőket kerestünk, akikre érdemes felhívni a figyelmet, a legjobbat közülük pedig támogatni”

- mondta el Valuska László.

A Margó-díj mellett a Fővárosi Önkormányzat és a BVA Budapesti Városarculati Nonprofit Kft. együttműködő támogatásában a Budapest a fiatal tehetségekért program különdíját is kihirdették, egy olyan 35 év alatti elsőkötetes írónak, aki egyéni látásmódjával, friss, izgalmas könyvével érdemelte ki az elismerést. A díjat Holdvilágképűek (Magvető, 2017) című kötetéért, amelyben az immunbetegségekben szenvedőknek ad nyelvet, Tóth Kinga kapta.

Tóth Kinga: A betegség démonizáló hatását meg kell szüntetni

Fotó: Dirk Skiba A Holdvilágképűek margós bemutatóján beszéltél arról, hogy fontosnak tartod a betegség-metaforáktól való elfordulást. Mi a baj a metaforákkal? Első prózakötetében nem távolodik messzire „a gépvilág ritmusaitól" Tóth Kinga, ám az ipari kakofóniába egy több nyelven beszélő, alakváltó élőlény is becsatlakozik.

A program különdíja, amelyet a Főváros olyan fiatalok támogatására hívott életre, akik kreatív gondolkodásukkal és egyedi hangvételükkel hiánypótlóak Budapest kulturális életében, Budapest élménycsomaggal jár. A különdíjat először Papp-Zakor Ilka (Angyalvacsora, PRAE-JAK, 2015) tavaly Morsányi Bernadett (A sehány éves kisfiú és más (unalmas) történetek, Kalligram, 2015) kapta.

A díjátadót követően Závada Péter új könyvének (Roncs szélárnyékban, Jelenkor, 2017) bemutatójával zárult a tizedik Margó. A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében megvalósult négynapos rendezvényen számos magyar kötet és külföldi szerző mutatkozott be, beszélgetéseket, koncerteket és gyerekprogramokat szerveztek. A következő Margó Irodalmi Fesztivált 2018 nyarán rendezik meg.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél