Három könyv korunk népbetegségéről, a kiégésről

A napokban írtunk Anne Helen Petersen Jöttünk, láttunk, elegünk van című könyvéről, amely a fiatal felnőttek kiégéséről szól (itt bele tudsz olvasni). A kötet azt járta körbe, hogy az iskolarendszer, a munkahelyek megváltozása, az internet és a hamis mítoszok hogyan juttatták örökös túlhajszoltságba és kimerültségbe a milleniálokat. Mivel a téma fontos és sokakat érint, nem csak a fiatalokat, ajánlunk még három könyvet a problémáról.

fk | 2021. november 09. |

Paul Ch. Donders: Reziliencia 

Paul Ch. Donders
Reziliencia
Ford.: Gulyás Melinda, Harmat Kiadó, 2020, 169 oldal
Paul Ch. Donders: Reziliencia

A kiégés és a túlhajszoltság ma már korunk egyik meghatározó betegségének számít, a WHO két éve hivatalosan is egészségügyi rendellenességnek minősítette. Definíciójuk szerint a „kiégés egy olyan szindróma, melyet krónikus munkahelyi stressz okoz, amit nem kezelnek megfelelően." A tünetei pedig a következők: energiahiány, kimerültség, megnövekedett mentális távolságtartás a munkától, szakmai hatékonyság csökkenése. Paul Ch. Donders könyve azoknak nyújt segítséget, akik ezzel küzdenek, praktikus gyakorlatokat mutat az élet újraértelmezéséhez és átprogramozásához. Tanácsai a lelki ellenállóképesség kifejlesztésére inspirálnak, mely révén teljesebb és tartalmasabb életet élhetünk.

Byung-Chul Han: A kiégés társadalma

Byung_chul Han
A kiégés társadalma
Ford.: Miklódy Dóra, Simon-Szabó Ágnes, Typotex, 2020, 112 oldal
Byung-Chul Han: A kiégés társadalma

Byung-Chul Han szerint a neoliberális kapitalizmus az emberekből engedelmes és hasznos munkavállalókat termelt ki, akik olyannyira interiorizálták a munka kultuszát, hogy önmagukat zsigerelik ki. Szerinte a teljesítmény és a kiégés társadalmában élünk, amely gyarmatosította az életünket és a kívülről érkező elvárásokat belső kényszerre változtatta. Ennek eredménye pedig nem más, mint a folyamatos önkizsákmányolás, az egyén önként hajszolja magát a teljes kiégésig, sőt, sokszor bele is betegszik a túlteljesítésbe. Olvass bele a könyvébe ITT.

Dr. Antalka Ágota: Modern világunk népbetegsége – A kiégés

Dr. Antalka Ágota
Modern világunk népbetegsége - A kiégés
Mentor Kiadó, 2020, 144 oldal
Dr. Antalka Ágota: Modern világunk népbetegsége

Dr. Antalka Ágota pszichológus a kiégés vagy más néven burnout kutatója. Személyes hangvételű könyvében kiégéssel kapcsolatos elméleteket mutat be és útmutatást nyújt a megelőzéshez és a gyógyuláshoz is. Ahogy arra a könyv címe is rámutat, a kiégés ma már népbetegségnek számít. Kutatások szerint az orvosok, ápolók szinte fele, a pedagógusoknak, civil szervezetekben dolgozóknak körülbelül kétharmada lehet érintett, de más szakmákban is előfordul. A kötetből kiderül, hogy mi köze az életsítulsunknak vagy az emberi kapcsolataink megváltozásának a kiégéshez, és milyen egyéb okok állhatnak még a jelenség hátterében.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Milyen okok állnak az Y generáció kiégésének hátterében?

Mi áll a fiatal felnőttek kiégésének hátterében? Anne Helen Petersen Jöttünk, láttunk, elegünk van című sikerkkönyve a milleniálok fásultságának okait kutatja. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A kiégés társadalmában élünk

A kiégés és a túlhajszoltság ma már korunk egyik népbetegségének számít, olyannyira, hogy a WHO tavaly hivatalosan is egészségügyi rendellenességnek minősítette. Byung-Chul Han szerint ma a kiégés társadalmában élünk és önmagunk kizsákmányolói lettünk. Olvassatok bele a könyvébe!

...
Nagy

A fiatal felnőttek kiégtek és ez óriási baj az egész társadalom számára

Anne Helen Petersen 2019-ben írt egy cikket arról, hogy a milleniálokból „kiégett generáció” lett. Az írásnak óriási hatása lett, a szerző ezért újabb kutatásokat alapul vévé könyvet írt a témáról. A Jöttünk, láttunk, elegünk van – A fiatal felnőttek és a kiégés nagyon alapos és elgondolkodtató munka lett, amely rendszerszintű társadalmi problémákra világít rá, kezdve a munkahelyek megváltozásától az internet hatásain át egészen a gyerekvállalási kedv csökkenéséig. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

Polc

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...

Irene Solà, a nők, az ördög, meg a történetekben rejlő erő

...

Tudod, mi a nőgyűlölet lényege? Claire Keegan novellákban mesél róla

...

A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad

...
Olvass!
...
Beleolvasó

Fraktálhaza, bölcsészkócs, folklórköpet – Olvass bele az új Pelevin-regénybe!

Mindig eseményszámba megy, amikor Viktor Pelevinnek új kötete jelenik meg. De vajon tényleg képes utópiát írni? 

...
Beleolvasó

Cserhalmi György: Nagy baj, amikor egy ember elkezd magának is hazudni – Olvass bele a könyvbe!

Csáki Judit új kötetében Cserhalmi György sztorijait és anekdotáit gyűjtötte össze színházról, filmről, legendás kollégákról. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Hogyan zajlott Szendrey Júlia és Petőfi Sándor esküvője? Olvasd el Gyimesi Emese új könyvében!

Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének történetét a reformkor grandiózus társadalmi változásainak fényében vizsgálja. Olvass bele!

Kiemeltek
...
Szórakozás

8 izgalmas könyvadaptáció, amit novemberben mutat be a Disney+, a Max és a Netflix

Remek feldolgozásokkal kecsegtet novemberben a Netflix és a többi streamingplatform. Mi ezeket a filmeket és sorozatokat ajánljuk a hónapban.

...
Nagy

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

A lengyel íróval, Martyna Bundával az Őszi Margó alatt beszélgettünk női nézőpontról, szimbólumokról és a rejtélyes kasubokról.

...
Podcast

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

Itt a Könyves Podcast új epizódja: 40 év verseit gyűjötte össze Háy János. Hallgassátok!