Mi történik a gyerekekkel 9 évesen, hogy már nem olvasnak a saját kedvükre?

Gyerekekről és az olvasás kríziséről írni nem éppen újszerű. Azok, akik hisznek a könyvek varázsában, az évek (évtizedek) során időszakosan megállapították, hogy az internet, a tévé, a rádió az olvasás biztos halálát jelenti – azonban, ha nem tévedek, az emberek továbbra is olvasnak.

Ugyanakkor az utóbbi években a gyerekkönyvek komoly válságba kerültek az Egyesült Államokban. Egy amerikai felmérés kimutatta, hogy 8 és 12 közötti gyerekeknek szánt könyvek eladása 16 százalékkal csökkent 2022-ben, majd újabb 10 százalékkal 2023 szeptemberéig. Ez volt az egyetlen könyvkategória, aminek a számai nem javultak 2019-hez viszonyítva.

A probléma gyökere a pandémiában, a könyvpiac és az oktatás átalakulásában és a sikerkönyvek hiányában rejlik. És hogy mi lehet a megoldás? A cikk végén ez is kiderül. 

Kilencévesen nem olvasunk többet

Általában harmadik-negyedik osztályban következik el az a pont, ami után a gyerekek nem olvasnak többet szórakozásból. Az angol nyelvű kiadók már nevet is adtak a jelenségnek: „Decline by 9” vagyis „csökkenés 9 után” – és az utóbbi években ez a töréspont minden eddiginél hangsúlyosabbá vált.

A Scholastic gyerekkönyvkiadó felmérése kimutatta, hogy amíg a nyolcéves gyerekek 57 százaléka szinte minden nap olvas,

a kilencévesek között ez a szám 35 százalékra csökken.

A jelenség azért is aggasztó, mert a gyerekek fejlődésének egy rendkívül fontos szakaszában történik: a kiadók tapasztalatából világosan kiderül, hogy pont a nyolc-tíz éves kor az, amikor a szenvedélyes olvasók megszületnek.

Könyvajánló az iskolaudvaron

Hagyományosan a szülők, könyvtárosok és legfőképpen az osztálytársak ajánlottak olvasmányokat a gyerekeknek. Az iskolaudvaron rohangálva, a menzán sorban állva szóba került egy új könyv – és bumm, már te is csak azt akartad olvasni.

Ezek a lehetőségek azonban többnyire megszűntek a covid alatt

– és ami még ijesztőbb, azóta sem tértek vissza.

„Nem győzöm hangsúlyozni, milyen rendkívül káros volt a pandémia a felsőtagozatos olvasók számára” – nyilatkozta a Publishers Weeklynek egy könyvpiaci elemző.

Telefon nélkül nincsen eladás

A pandémia mellett sokan a telefonokat hibáztatják. Azonban, bár nyilvánvaló, hogy az okostelefonok elterjedése miatt kevesebbet olvasunk, ez önmagában nem magyarázat a „Decline by 9” jelenségére. Hiszen nem arról van szó, hogy a kilencedik születésnapján hirtelen minden gyerek kap egy telefont: a Common Sense Media adatai alapján Amerikában a nyolc- és kilencéveseknek ugyanakkora százalékban van saját telefonja.

Ami azt illeti, sokan úgy látják, hogy a probléma gyökere pont a telefonok hiányában rejlik.

Manapság egyre több kiadó helyezi előtérbe azokat a könyveket, amiktől garantált sikert vár – ami itt elsősorban azt jelenti, hogy rákattan a TikTok népe. Márpedig a nyolc-kilencévesek nagy része (szerencsére) nincs TikTokon, és így a nekik szánt könyvek sem tűnnek elég jövedelmezőnek.

„Tényleg nem arról van szó, hogy azt szeretnénk, hogy több gyereknek legyen telefonja – magyarázta a Slate-nek egy gyerekkönyvkiadó igazgatója. – De telefonok hiányában fogalmunk sincs, hogyan tudnánk reklámozni a könyveinket.”

Átalakult oktatás

Nem elhanyagolható az általános iskolai oktatás átalakulása sem. A hatékonyságnövelés és a tesztírás központba helyezésével olyan tanulási környezet jött létre, amiben alig vagy egyáltalán nem jut idő arra, hogy a gyerekek felfedezhessék az olvasás örömét.

„Nem vádolom a tanárokat a kialakult helyzetért, de

egyre kevesebb idő jut arra, hogy a gyerekek szórakozásból olvassanak”

– mondta Joanne O’Sullivan gyerekkönyvíró és a Publisher’s Weekly riportere.

Jöhetnek a színes, egyszerű könyvek

A kialakult helyzetet látva a kiadók egyre inkább a könnyed, vicces képeskönyveket részesítik előnyben. És bár ezekre nyilván akadnak vevők, felmerül a kérdés, hogy mi lesz azokkal, akik komolyabb olvasmányra vágynak?

Mi lesz a gyönyörű, komoly és gondolatébresztő regényekkel,

amik hosszú távon hatással vannak olvasóikra?

„A legtöbb szerkesztő manapság gazdagon illusztrált, egyszerűbb szövegű, kalandos és humoros könyveket keres” – mutatott rá Chelsea Eberly, a Greenhouse Literary gyerekkönyvügynökség igazgatója.

Ez elsősorban a feltörekvő szerzők helyzetét nehezíti meg. „Ha ismert név vagy és komoly, szívhez szóló könyvekben utazol, az rendben van. De új szerzőként mélyebb témákról csak akkor írhatsz gyerekeknek, ha így vagy úgy, de alkalmazkodsz. Sokan kapják azt a tanácsot, hogy keressenek egy illusztrátort a könyvükhöz” – magyarázta O’Sullivan.

„Ugyanakkor nem hiszem, hogy a komoly gyerekkönyvek eltűnnének. A szerkesztők, akikkel kapcsolatban vagyok, szívügyüknek tekintik, hogy hozzájárulhassanak a minőségi könyvek megszületéséhez. Úgyhogy szerintem

nem az a kérdés, hogy megjelennek-e jó gyerekkönyvek, hanem, hogy eljutnak-e a gyerekekhez”

– véli Eberly. 

Kell egy új Harry Potter

Amiben a könyvkiadásban dolgozók közül szinte mindenki egyetért, az az, hogy egy új sikerkönyv egy pillantás alatt képes lenne megoldani a jelenlegi krízist. Valami olyasmire lenne szükség mint ami a Harry Potter volt évekkel ezelőtt: egy elsodró erejű történet, amit mindenkinek el kell olvasnia – és amit egy idő után még az is ismer, aki ki sem nyitotta a könyvet.

Vannak, akik kételkednek az új sikerkönyv ígéretében. Mert mi van, ha sosem érkezik meg? Ha az átalakult viszonyok miatt egy kiadó sem vállal be egy igényes – és képek nélküli –, új gyerekkönyvet? Mi van, ha elmúlt a gyerekkönyvlegendák kora?

Eberly azonban reménykedve néz a jövőbe.

„Semmi kétségem afelől, hogy látunk még szenzációkat.

Sőt, én abban reménykedem, hogy ennél is többről lesz szó. Mindig is utáltam, amikor az egész kiadói világ egyetlen könyvön, egyetlen Harry Potteren nyugodott. Azt szeretném, ha több meghatározó könyv születhetne, hogy minden gyerek megtalálhassa a neki tetsző olvasmányt.”

Nyitókép: Yan Krukau/ Pexels

(Slate)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Ez a 9 legjobb gyerekkönyv idén Magyarországon – innen válogass gyereknapra!

Kilencedik alkalommal osztotta ki a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum az Év Gyerekkönyve Díj elismerést, a független szakmai zsűri döntése alapján. Mutatjuk a 2023-as év legjobb gyerekkönyveit.

...
Gyerekirodalom

A legjobb gyerekkönyvek 2024 tavaszán – piciknek, nagyobbaknak és kamaszoknak

A tavasz kezdetével egy időben a gyerekkönyvkiadók is megélénkültek, és egyre több izgalmas gyerekkönyv lát napvilágot ‒ ezekből válogattunk egy csokorra valót.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha

Természetesen olvasok
...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

...
Zöld

Mit tehet egy nő, ha lebénul az arca és elveszti a mosolyát? Olvass bele Sarah Ruhl könyvébe!

...
Zöld

A narcisztikus személyiség kinőhető? + 2 könyv a témában

...
Zöld

A Stonehenge építőit is pestisjárvány törölhette el a föld színéről

...
Zöld

Ha gyerekként te gondoskodtál a szülődről, az kisiklatja az életed – Mi a parentifikáció?

...
Zöld

5 módszer + 1 könyv, melyekkel komolyan bocsánatot kérhetsz

...
Zöld

6 ok, amiért a kertészkedés jót tesz az egészségednek + 3 könyv kertekről

...
Zöld

Kannibál kapitalizmus: Mind megyünk a levesbe?

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.