Tényleg egyre kevesebb férfi olvas? – könyvekkel a toxikus maszkulinitás ellen

Tényleg egyre kevesebb férfi olvas? – könyvekkel a toxikus maszkulinitás ellen

Az elmúlt években világszerte szárnyra kapott a hír, hogy a statisztikák szerint egyre kevesebb férfi olvas, ami sokak szemében összefüggésben áll azzal, hogy a társadalmunkat továbbra is a toxikus maszkulinitás uralja. Valóban ennyire rossz a helyzet? És vajon jobb világban élnénk, ha több szépirodalmat fogyasztanánk?

Bakó Sára | 2025. január 31. |

„Még ha el is kezdek olvasni, folyamatosan az jár a fejemben, hogy mennyi minden más, értelmesebb dolgot is lehetne csinálni. Nem kötnek le a könyvek” – hallottam már számtalanszor férfi ismerőseimtől, amikor arról kérdeztem őket, miért nem fogyasztanak regényeket. A többségük elmondása szerint egész egyszerűen nem látja az olvasás „hasznát”, kikapcsolódásként pedig szívesebben ülnek le a tévéképernyő elé – a fiatalabbak TikTok-mániájáról nem is beszélve.

Az utóbbi időben több cikkünk is született a témával kapcsolatos aggodalmakról:

egyetemi tanárok panaszkodnak arról, hogy már a hallgatók sem képesek átrágni magukat a kötelezőkön, a legkisebbek körében pedig ciki bevallani, ha valaki szereti a könyveket. Álszentség lenne azt állítani, hogy napjaink feszített élettempójában könnyű megteremteni az olvasásra szánt időablakot, de csakugyan rosszabbul megy ez a férfiaknak? És ha tényleg így van, milyen hosszútávú következményekkel számolhatunk?

„Ha a nők egyszer abbahagyják az olvasást, a regény műfaja halott lesz” – jelentette ki a kétezres évek elején Ian McEwan brit író. Az internetet hamar bejáró jóslat egy magánkísérlet konklúziója: a szerző és fia egy nap könyveket kezdtek osztogatni ebédidőben egy londoni parkban, és míg a nők „lelkesen és hálásan” fogadták az ingyenes köteteket, a férfiak „gyanakodva vagy ellenszenvesen” ráncolták a homlokukat – idézi fel a tesztet az NPR.

A baljós következtetés természetesen erősen túlzó,

ennek ellenére 2025-ben még mindig folyamatosan szembejönnek velünk olyan cikkek, amelyek többek között a férfiak elapadt olvasási kedvét teszik felelőssé a mérgező maszkulinitás és a nőgyűlölet elharapódzásáért. A Vox témába vágó cikkéből pedig az is nyilvánvalóvá válik, hogy innen már csak egy lépés az irodalomfogyasztási szokások és Trump győzelmének összekapcsolása: a szavazók nemi eloszlását vizsgálva tagadhatatlanul a férfiak látszanak többségben lenni.

-

Mit mutatnak valójában a számok?

A férfiak olvasásra szánt idejének csökkenését nemzeti krízisként felmutató amerikai cikkek általában a Pew Research Center 2021-es felmérésére hivatkoznak, amelyből kiderül, hogy az USA-ban élők átlagosan 14 könyvet olvasnak el évente. Ami a nemek arányát illeti, a megkérdezett nők 78 százaléka állítja, hogy olvasott könyvet az elmúlt évben, míg a férfiak esetében ez a szám 73. Szintén gyakran idézett statisztika a 2023-as Department of Labor Statistics’ American Time Use Survey, mely szerint

a nők körülbelül napi 19 percnyi szabadidőt töltenek olvasással, míg a férfiak valamivel kevesebbet, 12-t.

Talán egyetérthetünk abban, hogy a helyzet azért távolról sem olyan kritikus, mint amilyennek sokan beharangozzák. Ha vetünk egy pillantást a mostani könyvtermésre, hamar észrevehetjük, hogy tarolnak a – ha mondhatunk ilyet – tipikusan női műfajok. Amerikában, de már nálunk is óriási népszerűségnek örvend a TikTokon felfutó romantasy: Rebecca Yarros természetfeletti lényeket és szerelmi szálakat mozgató Ónixviharáért például megvesznek a rajongók, és a nagy port kavaró filmadaptáció okán még mindig töretlenül népszerű Colleen Hoover It ends with us című romantikus regénye is rengeteg könyvespolcon ott áll.

Rebecca Yarros
Onyx Storm – Ónixvihar
Rainy days, 2025, 910 oldal
-

Fehér férfiak játszóterén nőnek lenni

Más szemmel nézve a női olvasók számának növekedését kifejezetten pozitív változásként is értékelhetnénk, hiszen mindannyian tudjuk, hogy az irodalom sokáig „a heteró, fehér férfiak játszótere” volt, ami lehet, hogy megint túlzás, de a tankönyveket fellapozva talán mégsem olyan meredek állítás. Hány női szerző jut eszünkbe például a Nyugat legendás időszakából, hallottuk-e már például Kádár Erzsébet vagy Kosáryné Réz Lola nevét? 

És miért kell a kislányoknak elsősorban férfi szerepmintákkal találkozniuk az iskolában tárgyalt kötetekben?

(Ezekről a kérdésekről korábban Bán Zsófiával beszélgettünk, podcast-sorozatunkban pedig olyan női írókkal és költőkkel foglalkoztunk, akik még mindig nem nyerték el méltó helyüket a kulturális emlékezetben.)

A továbbra is inkább férfiközpontú kánonok tükrében tehát nagyon is örömteli hír, hogy sok nő már fiatalon rendszeres olvasóvá válik. A könyvkedvelők száma azonban az amerikai felmérések szerint összességében inkább csökkenőben van – nemtől függetlenül. Miért aggódunk mégis jobban a férfiakért?

Oktatás gyáváknak

A túlnyomórészt férfiak irányította, kultúraellenes politikát folytató államokban nemritkán ijesztő ütemben visszaszorulhat a bölcsészettudományok és általánosságban az olvasás megbecsültsége.

„Az olvasás lúzereknek való, akik félnek az életből tanulni. Ezért megpróbálnak abból az életből tanulni, amit MÁSOK éltek. De IGAZÁN sosem tanulsz, ha nem éled meg. Érezned kell, hogy elhidd. A könyv totális időpocsékolás. Oktatás gyáváknak” – írta ki az X-re néhány éve Andrew Tate, az internetes manoszféra egyik fő arca. A megosztó véleményvezér nemcsak az olvasás haszontalanságáról osztja az észt a közösségi oldalain, hanem például arról is, hogy a nemi erőszak áldozatai maguk felelősek a velük történtekért.

Hasonlóan extrém esetek mindig lesznek, ez viszont még nem jelenti azt, hogy visszafordíthatatlan krízissel állunk szemben.

Tény, hogy hosszú idők óta fennáll a feltételezés, miszerint a fantáziadús, kitalált történetek jobban megragadják a női olvasókat,

míg a férfiak inkább a gyakorlatiasabb, „világközelibb” non-fiction könyveket kedvelik. Az interneten keringő adat azonban, hogy a fikciós művek 80 százalékát nők vásárolják meg, megint csak megalapozatlan túlzásnak tűnik, melynek alátámasztására nincsenek statisztikák.

Empátia és elfogadás

Bárhogy is legyen, a regények olvasása bizonyítottan jót tesz a mentális egészségnek, és növeli az empátiát, amit azért – valljuk be – szokás hiányolni a férfiakból. Egy holland kísérlet kimutatta például, hogy a tesztben közreműködő diákokat egyértelműen jobban megérintette José Saramago Vakság című művének első fejezete, mint amikor megrázó eseményekről szóló újságcikkekkel szembesítették őket.

A fikciós szövegek befogadása során ugyanis úgy férünk hozzá a karakterek belső világához, ahogy cikkolvasás közben soha: felfüggesztjük a fenntartásainkat, és általában nem kérdőjelezzük meg a szereplők mondandójának valódiságát – mutat rá a BBC újságírója.

Megkedveljük a figurákat, velük gondolkodunk, izgulunk, érzünk.

Talán azért aggódunk annyira a férfiak olvasási szokásaiért, mert a könyvek által közvetített értékeket látjuk napról napra kiveszni a vezetőink gondolkodásából. Olyan világban szeretnénk élni, amelyben helye van az empátiának, az elfogadásnak, a türelemnek, a megfontoltságnak.

A jó hír az, hogy szerintünk korántsem menthetetlen a helyzet.

Egyfelől segíthet, ha már egészen kicsi korban megismertetjük a gyerekekkel a történetek nyújtotta örömet – gondoljunk csak arra, hányan váltak olvasóvá a Harry Potternek köszönhetően. Ami pedig a felnőtteket illeti, ideje ráébrednünk, hogy az olvasás nemcsak szabadidős tevékenység lehet, hanem a lelki egészségünk mellett fejleszti a memóriánkat és az intelligenciánkat is – nőként és férfiként egyaránt.

(NPR, Pew Research Center, Vox, Lit Hub, BBC)

Fotók: Wikipédia, Pexels (borító: Muhammad Rifki Adiyanto)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Hol vannak a szomorú férfiakról szóló könyvek?

Míg a női intimitásról, barátságról és a nők érzelmi világáról szóló regények rendkívüli népszerűségnek örvendenek, a fiatal férfiak történetei szinte teljesen hiányoznak a legújabb könyvekből. 

...

Bíró Szabolcs: A könyveim férfiaknak szóló romantikus regények

Nemrég illusztrált, díszdobozos változatban vehették kezükbe az olvasók Bíró Szabolcs első történelmi regényét. A Non nobis Domine kapcsán az őszi Margón Venczel-Tóth Evelin kérdezte a szerzőt és az illusztrátort. Most a teljes beszélgetést meghallgathatod.

...

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

A kütyük, mint például az okosórák, okostelefonok és e-könyv-olvasók, hatékony eszközök lehetnek az olvasási rutinunk kialakításában és fenntartásában.

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

Hírek
...

Kipróbáltuk a legújabb AI-őrületet: akciófigurákat varázsoltunk a magyar írókból

...

Esterházy 75: ezekkel a programok emlékeznek az íróra

...

Megvan a Büszkeség és balítélet Netflix-sorozat szereposztása

...

Patti Smith 10 évig írta a memoárját, idén ősszel megjelenik

...

Kemény Zsófi és Karafiáth Orsolya meglátogatta Petőfi élethű mását

...

A nő, aki egész életében titkolta, hogy fekete: magyarul is olvasható Belle Greene lebilincselő története

Polc

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

...

Életközépi válság thriller elemekkel: hogyan is lehetne „normális” az, aki elől elhallgatták a múltat? 

...

Knausgård volt felesége megjárta a poklot

...

Nem csak te érzed magad üresnek, ez a globális tapasztalat

...
Olvass!
...

Van továbblépés egy börtönben töltött kamaszkor után? – Olvass bele a Fekete szív című regénybe!

Milyen súllyal esnek a latba a kamaszként elkövetett bűnök?

...

„Ébredj, aknagránát!” – egy túlélő megrázó beszámolója a Hamász október 7-i támadásáról

A Gáza kapujában egy család meneküléstörténetén keresztül értheted meg az izraeli-palesztin konfliktust.

...

Az író bizarrabb vagy a története? Megérkezett a japán horror formabontó regénye, olvass bele!

Strange Pictures - Különös képek egy gyilkosság történetét meséli el, de nem akárhogy, hanem gyerekrajzokon keresztül. Olvass bele!