Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

bs | 2024. november 28. |

Az Egyesült Királyságban csupán háromból egy gyerek olvas szívesen a szabadidejében – derült ki nemrégiben a National Literacy Trust által végzett felmérésből (itt írtunk róla). A kutatás 76000 gyerek, illetve 18 év alatti fiatal részvételével készült, a könyvkedvelők száma pedig soha nem volt ilyen alacsony az elmúlt 20 évben.

Ciki olvasni?

Az okostelefonok világában kétségkívül nehezebb megragadni a fiatalok figyelmét, egy cornwalli gyerekkönyv-szerző, Liz Kessler szerint azonban nem csak ez a probléma. A magyarul is olvasható Emily sorozat szerzője úgy véli,

a gyerekek egyre kevésbé merik bevallani, hogy szeretnek olvasni, mert félnek, hogy a társaik kigúnyolják őket érte.

Az író elmesélte a BBC-nek, hogy nemrég két kislány külön odament hozzá egy esemény végén, hogy szinte suttogva bevallják neki, mennyire élvezték a könyveit. Kessler megkérdezte tőlük, hogy miért nem emelték fel a kezüket, amikor korábban arról faggatta őket, ki szeret olvasni, mire ők azt felelték, nem akarták, hogy a többiek csúfolják őket.

Liz Kessler
Emily Windsnap – A sellőlány 1.
Digitanart Studio, 2020, 202 oldal
-

Mit tehetünk?

Bár egyre több törekvés mutatkozik az olvasás népszerűsítésére, nálunk sem ez a legmenőbb szabadidős tevékenység a fiatalok körében. „Hozzá kell szoktatni őket a könyvtárba járáshoz, a könyvek tapintásához, a történetek hallgatásához, meg kell ismertetni őket ezzel az egész érzéssel, mert így jó alapot teremtünk számukra arra, amikor később maguktól is elkezdenek majd olvasni” – hangsúlyozta a rendezvényen egy édesanya a szülői minták fontosságát.

(BBC)

Nyitókép: Tima Miroshnichenko (Pexels)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A gyerekorvosok szerint a könyv a legjobb ajándék: 30 perc olvasás is elég

A közös olvasás fejleszti a gyerekek képzeletét és erősíti a szülő-gyerek kapcsolatot.

...

Egy generáció jövője kerül veszélybe, ha nem olvas

Az amerikai gyerekek olvasási kedve soha nem volt ilyen alacsony az elmúlt húsz évben egy friss kutatás szerint. 75 ezer 18 év alattit kérdeztek meg.

...

4 mesés zenei ismeretterjesztő gyerekkönyv

Hamiska és az acsarkodó rézfúvósok kalandjai. Egészkotta és Melódia királykisasszonyok bolyongása Folkia és Klasszika tartomány területén. Összegyűjtöttünk nektek négy a hangok, a hangszerek és a zene világában játszódó mesés gyerekkönyvet.

2025 november 15.
Budapest Music Center
Mátyás utca 8.

Első alkalommal rendezi meg nonfiction könyvfesztiválját, a Futurothecát a Könyves Magazin. 2025. november 15-én a Budapest Music Centerben fellép a brit szám- és nyelvzseni Daniel Tammet, az időtudatos norvég geológus, Reidar Müller, a dán klímapszichológus, Solveig Roepstorff és a spanyol sztár agysebész, Jesús Martín-Fernández, Orvos-Tóth Noémi és Meskó Bertalan. Az olvasás segít megérteni összetettebb kérdéseket, problémákat vagy folyamatokat, amelyek a jövőnket alakítják. A Futurotheca – A jövő könyvtára olyan témákat, szerzőket és könyveket emel a fesztivál középpontjába, amelyek megismerésével olvasóként alakíthatjuk a jövőnket.

Program

Támogatók
Hírek
...

A gyászoló Benedict Cumberbatch-et egy varjú kísérti Max Porter könyvének adaptációjában

...

Patti Smith most ezt a Krasznahorkai-kötetet olvassa

...

Szijj Ferenc és Fehér Renátó kapja a Bertók László-díjat

...

A test képes meggyógyítani önmagát? A Harvard professzora ezt vizsgálja

...

Megváltoztattak egy fontos részletet a népszerű fantasy könyvben – dühöngenek a rajongók

...

Krasznahorkai fordítója a Nobel-díjas íróról: Sok időt töltött nagyon nem privilegizált társadalmi rétegben

...

Milanovich Domi: Arra kell figyelnem, hogy a nehéz érzésekben is önmagamat megtartva legyek jelen

...

„Nem mögötte, hanem mellette vagyok” – Bach Kata és Wunderlich József szövetsége a szülőségben [Ezt senki nem mondta!]

...

Tóth Réka Ágnes és Simon Márton: Megtanultuk, hogyan legyünk igazi csapat [Ezt senki nem mondta!]