Bíró Szabolcs: A könyveim férfiaknak szóló romantikus regények

Bíró Szabolcs: A könyveim férfiaknak szóló romantikus regények

Nemrég illusztrált, díszdobozos változatban vehették kezükbe az olvasók Bíró Szabolcs első történelmi regényét. A Non nobis Domine újbóli megjelenése kapcsán az őszi Margón Venczel-Tóth Evelin kérdezte a szerzőt és Várai Artúr illusztrátort. Most a teljes beszélgetést meghallgathatod.

Nyitókép: Kováts Zsófi

vn | 2023. december 04. |

1292. Bátor Vilmos keresztes lovag huszonhárom év után hazatér a Szentföldről a Magyar Királyságba, hogy szárnyai alá vegye unokaöccsét, akiben a megszégyenült Templomos Lovagrend új reményét látja. Ám hiába igyekszik az általa helyesnek vélt útra terelni növendékét, Attila túlságosan is vágyik a szabad életre: titkos éjszakai párbajt vív, útonállókkal harcol, súlyos sebet kap, majd tiltott szerelembe esik egy fogadós lányával. Amikor pedig III. András halála után véres trónharcok veszik kezdetüket, csakhamar a fiatal,

feltörekvő nápolyi királyjelölt, Anjou Károly környezetében találja magát.

A Non nobis Domine a lovaggá nevelkedő Attila szemén keresztül mutatja be a XIII. és XIV. század fordulójának háborúit, az Árpád-ház kihalását követő kegyetlen éveket, egy új uralkodói dinasztia felemelkedését és a Templomos Lovagrend bukását. Bíró Szabolcs első történelmi regényét olvasva kibontakozik előttünk a magyar középkor sáros, véres, mégis levendulaillatú világa. Az Anjouk-sorozat előzménye nemrég illusztrált, díszdobozban jelent meg, Várai Artúr grafikáival. A szerzővel és az illusztrátorral Venczel-Tóth Evelin beszélgetett a Margó Irodalmi Fesztiválon.

Bíró Szabolcs
Non nobis Domine
Ill. várai Artúr, Athenaeum, 2023, 832 oldal
-

A kötetbemutatón Bíró Szabolcs aláhúzta, hogy virágkorát éli a történelmi regény, és örömmel nyugtázta, hogy évente bukkannak fel új szerzők itthon is. Megtudtuk, hogy 2008-ban határozta el: a keresztes lovagokról ír majd regényt, amelyet az eredetileg tervezett pár hónap helyett több mint négy év alatt sikerült befejeznie. A szerző beszélt a „szakirodalmazásról” és a forráskritikáról, a kútfők fikcióvá írásának lehetőségéről, valamint arról is, miért fontos számára, hogy a legapróbb részletek tekintetében is kompromisszummentes legyen. Szó esett a női szereplők beemelésének munkálatairól, a szövegtől való eltávolodásról és arról is,

hogy a szerzőnek mennyire kell magával szemben kegyetlennek lennie.

Megtudhattuk továbbá, hogy Várai Artúr a Siófok és Budapest közötti vonatutakon olvasta végig a regényt, illetve, hogy a Non nobis Domine illusztrálása volt eddigi pályájának legkedvesebb és egyben legnehezebb munkája is. A beszélgetésből kiderült, hogy bár eredetileg 16 kép készítéséről szólt a megállapodás, végül közel ötven grafit-, illetve tusrajz készült. Várai Artúr kiemelte, mennyire hálás azért, hogy a legtöbb megrendelésével szemben ezúttal nem kellett sietnie, és arra is kitért,

hogy véleménye szerint miért passzol a szöveghez az általa választott technika.

A kötetbemutatón szó esett továbbá a szerző hagyományőrzőként szerzett tapasztalatairól, a történelmi újrajátszó csoportokban tevékeny barátaitól kapott segítségről, lovasíjászokról, fityulákról és vesszőtegezekről, egy ponton pedig a XIV. századi fehérneműdivatra is kitértek a beszélgetők.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

A magyar folklór mitikus lényei olykor az emberek pszichés terheit is oldották

A Margó Fesztiválon mutatták be a Bestiarium Hungaricumot, mely a magyar hiedelmek természetfeletti erejű állatait, szörnyeit és más lényeit gyűjti össze. A beszélgetést most teljes egészében meghallgathatod.

...
Beleolvasó

Bíró Szabolcs új regényében egy régi ismerős is színre lép Anjou Lajos király mellett

1342. Anjou Károly a halálos ágyán fekszik. A visegrádi udvar temetésre készül - és az új király, a mindössze tizenhat esztendős Anjou Lajos megkoronázására. Lajos ugyan sokat tanult az apja uralkodásából, ám ő alighogy trónra ül, azon nyomban háborút hirdet - legfőbb példaképei, Szent László és Nagy Sándor nyomdokain járva. Olvass bele Bíró Szabolcs új könyvébe!

...
Beleolvasó

Bíró Szabolcs: Ötödik parancsolat - részlet

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...
Könyves Magazin

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

...

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)

...

„Eldöntöttem: ősszel, aki ott lesz, ott lesz, én ezt elkezdem!” – Kiss Heni szülővé válásának útja