Nagyon ritka, amikor egy dokumentumfilm hetekig vagy akár hónapokig tematizálja a közbeszédet. 2020-ban kettő ilyen is volt, és az év elején bemutatott Social Dilemma mellett David Attenborough filmje, az Egy élet a bolygónkon ment nagyot, amely tisztán, érthetően magyarázza el, milyen károkat okoztunk az élővilágban az elmúlt évtizedekben, és mit kell tennünk, hogy megmentsük önmagunkat.
Holott Attenborough nem nagyon csinált most sem mást, mint amit az elmúlt közel 70 évben mindig: bemutatta azt a sokféleséget, ami körülvesz bennünket, és rámutatott ennek a csodának a törékenységére és múlékonyságára. A fiatal tudóst még 1954-ben bízták meg azzal, hogy gyűjtsön különleges állatokat a Londoni Állatkert számára, és gyűjtőútja során készítsen filmeket. Valószínűleg senki, még maga a pályakezdő Attenborough sem sejtette, hogy egy példátlan karrier veszi ezzel kezdetét, ráadásul a filmes pályafutással párhuzamosan elkezdett könyveket is írni a kalandjairól.
Az első nagy expedíció történetét – melynek során eljutott Guyanába, Indonéziába és Paraguayba – az Egy ifjú természettudós történetei című kötetében írta meg. Az a legutóbbi dokumentumfilmben is elhangzott, hogy fiatalon olyan állapotban láthatta a természet sokszor érintetlen csodáit, amire ma már nem lenne lehetősége – az emberi terjeszkedés, az erőltetett iparosítás és a környezetszennyezés az elmúlt évtizedekben erőteljes nyomot hagyott a Földön, Attenborough érzékenysége és nyitottsága ugyanakkor segíthet, hogy megint jobban figyeljünk mindarra, ami körülvesz bennünket.
Tulajdonképpen ezt a szemléletet viszi tovább a német Peter Wohlleben is, aki könyveiben semmi mást nem tesz, csak állít egy kicsit a fókuszon és rámutat olyan dolgokra, amik nap mint nap a szemünk előtt vannak, és talán pont ezért a többség nem sokat foglalkozik velük.
Wohlleben A fák titkos élete című kötetének esszéiben saját tapasztalatait ötvözi a tudományos világ felfedezéseivel, és azt állítja, hogy a fák közössége igenis létezik, hiszen a fák kommunikálnak egymással, éreznek és emlékeznek. Új könyvében (A természet rejtett hálózata) ráadásul ezen is túlmegy, és a természeti összefüggések felfedezése felé tereli az olvasót. Itt, Attenborough-hoz hasonlóan, Wohlleben is a természet nagy körforgására és annak szükségességére mutat rá, valamint arra, hogy abban minden egyes elemnek, azaz élőlénynek fontos szerepe van – még a legkisebbnek is.
Hogy mennyire fontos témáról van szó, azt jól mutatja, hogy az elmúlt években rengeteg gyerekkönyv is megjelent a témában: Wohllebennek például van egy kimondottan gyerekeknek szóló könyve is, ami lényegében egy kisebbeknek szóló non-fiction, de vannak már beszélgetőkönyvek, kimondottan az erdőkre fókuszáló képeskönyvek, és idén született egy olyan antológia is, amelyben kortárs magyar szerzők zöld meséi szerepelnek.
Az Amikor a kukák világgá mentek című kötet júniusban a Szívünk rajta kiemelt könyve lett, és akkor ezt írtuk róla: „A kötetben összesen 24 szerző és 13 illusztrátor inspirálja az olvasót – nemcsak arra, hogy jobban óvja a környezetét, de arra is, hogy nyitott szemmel járjon ezentúl és meglássa azt is, ami nyilvánvaló. Addig, amíg nyilvánvaló.”
Esélyegyenlőség, klímavédelem, élethosszig tartó tanulás, testi-lelki jóllét. A Bookline szerint a könyvek segítségével egy igazságosabb és fenntarthatóbb jövőt építhetünk, éppen ezért kampányt indított, melynek keretében több száz, tematikusan válogatott könyv közül válogathatnak az olvasók. Részletek erre>>