Attenborough és a fák dilemmája a miénk is

Attenborough és a fák dilemmája a miénk is

A koronavírus-járvány miatt mintha megtorpant volna az elmúlt évek zöld lendülete, de szerencsére elég sok olyan film és könyv van, ami a természeti környezet törékenységére és sérülékenységére figyelmeztet. A klímavédelem, az esélyegyenlőség, az élethosszig tartó tanulás és a testi-lelki jóllét témájára hívja fel a figyelmet a Bookline új kampánya is, amelynek központi gondolata, hogy a könyvek segítségével egy igazságosabb és fenntarthatóbb jövőt építhetünk.

ro | 2020. november 12. |

Nagyon ritka, amikor egy dokumentumfilm hetekig vagy akár hónapokig tematizálja a közbeszédet. 2020-ban kettő ilyen is volt, és az év elején bemutatott Social Dilemma mellett David Attenborough filmje, az Egy élet a bolygónkon ment nagyot, amely tisztán, érthetően magyarázza el, milyen károkat okoztunk az élővilágban az elmúlt évtizedekben, és mit kell tennünk, hogy megmentsük önmagunkat

David Attenborough
Egy ifjú természettudós történetei - Állatkerti gyűjtőutak
Ford: Makovecz Benjamin, Park, 2019, 360 oldal

Holott Attenborough nem nagyon csinált most sem mást, mint amit az elmúlt közel 70 évben mindig: bemutatta azt a sokféleséget, ami körülvesz bennünket, és rámutatott ennek a csodának a törékenységére és múlékonyságára. A fiatal tudóst még 1954-ben bízták meg azzal, hogy gyűjtsön különleges állatokat a Londoni Állatkert számára, és gyűjtőútja során készítsen filmeket. Valószínűleg senki, még maga a pályakezdő Attenborough sem sejtette, hogy egy példátlan karrier veszi ezzel kezdetét, ráadásul a filmes pályafutással párhuzamosan elkezdett könyveket is írni a kalandjairól.

Az első nagy expedíció történetét – melynek során eljutott Guyanába, Indonéziába és Paraguayba – az Egy ifjú természettudós történetei című kötetében írta meg. Az a legutóbbi dokumentumfilmben is elhangzott, hogy fiatalon olyan állapotban láthatta a természet sokszor érintetlen csodáit, amire ma már nem lenne lehetősége – az emberi terjeszkedés, az erőltetett iparosítás és a környezetszennyezés az elmúlt évtizedekben erőteljes nyomot hagyott a Földön, Attenborough érzékenysége és nyitottsága ugyanakkor segíthet, hogy megint jobban figyeljünk mindarra, ami körülvesz bennünket.

Peter Wohlleben
A fák titkos élete
Ford.: Balázs István, Park, 2018, 218 oldal

Tulajdonképpen ezt a szemléletet viszi tovább a német Peter Wohlleben is, aki könyveiben semmi mást nem tesz, csak állít egy kicsit a fókuszon és rámutat olyan dolgokra, amik nap mint nap a szemünk előtt vannak, és talán pont ezért a többség nem sokat foglalkozik velük.

Wohlleben A fák titkos élete című kötetének esszéiben saját tapasztalatait ötvözi a tudományos világ felfedezéseivel, és azt állítja, hogy a fák közössége igenis létezik, hiszen a fák kommunikálnak egymással, éreznek és emlékeznek. Új könyvében (A természet rejtett hálózata) ráadásul ezen is túlmegy, és a természeti összefüggések felfedezése felé tereli az olvasót. Itt, Attenborough-hoz hasonlóan, Wohlleben is a természet nagy körforgására és annak szükségességére mutat rá, valamint arra, hogy abban minden egyes elemnek, azaz élőlénynek fontos szerepe van – még a legkisebbnek is.

Amikor a kukák világgá mentek
Móra Könyvkiadó, 2020, 122 oldal

Hogy mennyire fontos témáról van szó, azt jól mutatja, hogy az elmúlt években rengeteg gyerekkönyv is megjelent a témában: Wohllebennek például van egy kimondottan gyerekeknek szóló könyve is, ami lényegében egy kisebbeknek szóló non-fiction, de vannak már beszélgetőkönyvek, kimondottan az erdőkre fókuszáló képeskönyvek, és idén született egy olyan antológia is, amelyben kortárs magyar szerzők zöld meséi szerepelnek.

Az Amikor a kukák világgá mentek című kötet júniusban a Szívünk rajta kiemelt könyve lett, és akkor ezt írtuk róla: „A kötetben összesen 24 szerző és 13 illusztrátor inspirálja az olvasót – nemcsak arra, hogy jobban óvja a környezetét, de arra is, hogy nyitott szemmel járjon ezentúl és meglássa azt is, ami nyilvánvaló. Addig, amíg nyilvánvaló.”

Olvass a jövőért!

Esélyegyenlőség, klímavédelem, élethosszig tartó tanulás, testi-lelki jóllét. A Bookline szerint a könyvek segítségével egy igazságosabb és fenntarthatóbb jövőt építhetünk, éppen ezért kampányt indított, melynek keretében több száz, tematikusan válogatott könyv közül válogathatnak az olvasók. Részletek erre>>

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett Attenborough A mi bolygónk sorozata

...
Szívünk rajta

5 zöld könyv, melyekkel klímatudatosabbak lehetnek a gyerekek

A Szívünk rajta program júniusi kiemelt könyve az Amikor a kukák világgá mentek című meseantológia lett. Mindez jó alkalmat kínált arra, hogy összegyűjtsünk öt olyan matricás könyvet, amely a környezettudatosságra hívja fel a figyelmet.

...
Nagy

Morten A. Strøksnes: A tenger a kulcsa az élőlények életben maradásának

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

Olvass!
...
Beleolvasó

A narcisztikus szülők fogságából segít kiszabadulni ez a könyv – Olvass bele!

A hatalom kisajátítása vagy az elnyomás nemcsak az autoriter politikai rendszernek, hanem egy narcisztikus családnak is lehetnek ismérvei. Dr. Karyl McBride könyve azzal foglalkozik, miként szabadulhatunk ebből a közegből. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ellenséges testvérek, orosz-svéd háború és nyomasztó családi titkok – Olvass bele Asko Sahlberg regényébe! [MARGÓ KÖNYVEK]

A finn Asko Sahlberg Ők című regényével folytatódik a Margó Könyvek sorozat. Most elolvashatsz egy részletet a háború, a bosszú és az árulás motívumain alapuló kötetből. 

...
Beleolvasó

A gyógyszeripar politikai kapcsolatai után nyomoz Sissel-Jo Gazan detektívje – Olvass bele az új dán krimibe!

Soren Marhauge ezúttal a Big Pharma nyomába ered. Olvass bele a krimibe!

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.