Attenborough és a fák dilemmája a miénk is

Attenborough és a fák dilemmája a miénk is

A koronavírus-járvány miatt mintha megtorpant volna az elmúlt évek zöld lendülete, de szerencsére elég sok olyan film és könyv van, ami a természeti környezet törékenységére és sérülékenységére figyelmeztet. A klímavédelem, az esélyegyenlőség, az élethosszig tartó tanulás és a testi-lelki jóllét témájára hívja fel a figyelmet a Bookline új kampánya is, amelynek központi gondolata, hogy a könyvek segítségével egy igazságosabb és fenntarthatóbb jövőt építhetünk.

ro | 2020. november 12. |

Nagyon ritka, amikor egy dokumentumfilm hetekig vagy akár hónapokig tematizálja a közbeszédet. 2020-ban kettő ilyen is volt, és az év elején bemutatott Social Dilemma mellett David Attenborough filmje, az Egy élet a bolygónkon ment nagyot, amely tisztán, érthetően magyarázza el, milyen károkat okoztunk az élővilágban az elmúlt évtizedekben, és mit kell tennünk, hogy megmentsük önmagunkat

David Attenborough
Egy ifjú természettudós történetei - Állatkerti gyűjtőutak
Ford: Makovecz Benjamin, Park, 2019, 360 oldal

Holott Attenborough nem nagyon csinált most sem mást, mint amit az elmúlt közel 70 évben mindig: bemutatta azt a sokféleséget, ami körülvesz bennünket, és rámutatott ennek a csodának a törékenységére és múlékonyságára. A fiatal tudóst még 1954-ben bízták meg azzal, hogy gyűjtsön különleges állatokat a Londoni Állatkert számára, és gyűjtőútja során készítsen filmeket. Valószínűleg senki, még maga a pályakezdő Attenborough sem sejtette, hogy egy példátlan karrier veszi ezzel kezdetét, ráadásul a filmes pályafutással párhuzamosan elkezdett könyveket is írni a kalandjairól.

Az első nagy expedíció történetét – melynek során eljutott Guyanába, Indonéziába és Paraguayba – az Egy ifjú természettudós történetei című kötetében írta meg. Az a legutóbbi dokumentumfilmben is elhangzott, hogy fiatalon olyan állapotban láthatta a természet sokszor érintetlen csodáit, amire ma már nem lenne lehetősége – az emberi terjeszkedés, az erőltetett iparosítás és a környezetszennyezés az elmúlt évtizedekben erőteljes nyomot hagyott a Földön, Attenborough érzékenysége és nyitottsága ugyanakkor segíthet, hogy megint jobban figyeljünk mindarra, ami körülvesz bennünket.

Peter Wohlleben
A fák titkos élete
Ford.: Balázs István, Park, 2018, 218 oldal

Tulajdonképpen ezt a szemléletet viszi tovább a német Peter Wohlleben is, aki könyveiben semmi mást nem tesz, csak állít egy kicsit a fókuszon és rámutat olyan dolgokra, amik nap mint nap a szemünk előtt vannak, és talán pont ezért a többség nem sokat foglalkozik velük.

Wohlleben A fák titkos élete című kötetének esszéiben saját tapasztalatait ötvözi a tudományos világ felfedezéseivel, és azt állítja, hogy a fák közössége igenis létezik, hiszen a fák kommunikálnak egymással, éreznek és emlékeznek. Új könyvében (A természet rejtett hálózata) ráadásul ezen is túlmegy, és a természeti összefüggések felfedezése felé tereli az olvasót. Itt, Attenborough-hoz hasonlóan, Wohlleben is a természet nagy körforgására és annak szükségességére mutat rá, valamint arra, hogy abban minden egyes elemnek, azaz élőlénynek fontos szerepe van – még a legkisebbnek is.

Amikor a kukák világgá mentek
Móra Könyvkiadó, 2020, 122 oldal

Hogy mennyire fontos témáról van szó, azt jól mutatja, hogy az elmúlt években rengeteg gyerekkönyv is megjelent a témában: Wohllebennek például van egy kimondottan gyerekeknek szóló könyve is, ami lényegében egy kisebbeknek szóló non-fiction, de vannak már beszélgetőkönyvek, kimondottan az erdőkre fókuszáló képeskönyvek, és idén született egy olyan antológia is, amelyben kortárs magyar szerzők zöld meséi szerepelnek.

Az Amikor a kukák világgá mentek című kötet júniusban a Szívünk rajta kiemelt könyve lett, és akkor ezt írtuk róla: „A kötetben összesen 24 szerző és 13 illusztrátor inspirálja az olvasót – nemcsak arra, hogy jobban óvja a környezetét, de arra is, hogy nyitott szemmel járjon ezentúl és meglássa azt is, ami nyilvánvaló. Addig, amíg nyilvánvaló.”

Olvass a jövőért!

Esélyegyenlőség, klímavédelem, élethosszig tartó tanulás, testi-lelki jóllét. A Bookline szerint a könyvek segítségével egy igazságosabb és fenntarthatóbb jövőt építhetünk, éppen ezért kampányt indított, melynek keretében több száz, tematikusan válogatott könyv közül válogathatnak az olvasók. Részletek erre>>

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett Attenborough A mi bolygónk sorozata

...

5 zöld könyv, melyekkel klímatudatosabbak lehetnek a gyerekek

A Szívünk rajta program júniusi kiemelt könyve az Amikor a kukák világgá mentek című meseantológia lett. Mindez jó alkalmat kínált arra, hogy összegyűjtsünk öt olyan matricás könyvet, amely a környezettudatosságra hívja fel a figyelmet.

...

Morten A. Strøksnes: A tenger a kulcsa az élőlények életben maradásának

Hírek
...

Kristin Hannah Fülemüle című bestsellere filmen is érkezik

...

Nádas Péter egy több száz éves német rend tagja lett

...

Macska a széken, teknős a könyvespolc alatt – Szerinted jó ötlet az állatos könyvesbolt?

...

A Normális emberek sztárjával készül új Jane Austen-feldolgozás

Kiemeltek
...

Spiró György: Hungária és Magyarország nem azonos

Hallgassátok meg az íróval készített podcastünket!

...

Edgar Allan Poe időutazó volt? Három történet, ami biztosan meggyőz majd

Egy jó író nemcsak a történetekhez és az emberekhez ért, hanem a jósláshoz is.

...

Botrány a könyvpiacon: Átverte-e az olvasókat A tenger útja szerzője?

Tovább gyűrűzik a hazugsággal vádolt életrajzító ügye.

Olvass!
...

Semmiről nem fogsz lemaradni, ha megtanulsz helyesen élni - Olvass bele Tapasztó Orsi önismereti könyvében

Az önismeret nemcsak egy újabb feladat a teendőid között, hanem az út egy teljesebb, egészségesebb élethez. Olvass bele!

...

A megfojtott pap a kőbányai templom előtt ül: olvass bele N. Nagy Zoltán új krimijébe!

Egy kegyetlen elkövető, egy nyugdíjba készülő nyomozó és egy kőbányai templom. 

...

Hogy illik viselkedni túszejtés esetén? – Olvass bele Fredrik Backman regényébe!

A hisztiző túszok vagy a rendőrkézre kerülés a rosszabb?

A hét könyve
Kritika
"Istenről és Édesanyáról vagy jót vagy semmit" – Ongjerth Hanna: Fecskefészek
200 éve sokkal több női író volt, aztán jöttek a férfiak

200 éve sokkal több női író volt, aztán jöttek a férfiak

Igen nagy változások történtek az angolszász irodalomban, és talán sose lesz ugyanolyan, mint az 1800-as években.