Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv
Tavaly júliusban Gévai Csilla Nagyon zöld könyv című kötete lett a Szívünk rajta kiemeltje – akkor azt írtuk róla, hogy arra a könyvre még Greta Thunberg is elégedetten csettintene. Az Amikor a kukák világgá mentek című antológiához hasonlóan Gévai Csilla könyve is nagyon jó alapot és kiindulópontot adhat egy családi beszélgetés elindításához, így ha nincsenek szavaink vagy ötletünk arra, hogyan beszéljünk egy gyerekkel a túlnépesedésről vagy az ökológiai lábnyomról, akkor a Nagyon zöld könyv sokat segíthet ebben.
Valentina Giannella: Greta vagyok - Egy új, zöld nemzedék kiáltványa
Ha már szóba került Greta Thunberg, egy zöld felsorolásból kihagyhatatlan Valentina Giannella könyve, amely rövid fejezetekkel és naprakész adatokkal tudományosan pontos, mégis közérthető látleletet ad azoknak, akik meg akarják ismerni a tavaly az év emberének választott svéd klímaaktivista intelmeinek okait. A könyvet Mannuela Marazzi illusztrálta.
Piotr Socha: Méhek
Aki ért hozzá, azt jósolja, hogy az emberiség mindössze négy évvel élné túl, ha kipusztulnának a méhek. Pontosan ezért fontos Piotr Socha - nem mellesleg gyönyörűen illusztrált - könyve, amely alaposan eligazít a méh-univerzumban. Közben kiderül az is, hogyan kommunikálnak a méhek és a könyv végére többet tudunk meg például a méhész tevékenységéről is. A kötetben találunk egy csomó kevésbé praktikus, de annál szórakoztatóbb adatot, így kiderül belőle, ki volt az a híres történelmi személyiség, aki szerette a méheket vagy ki volt az a szerencsés, aki egyszer túlélt 2443 méhcsípést.
Peter Wohlleben: Érted a fák beszédét?
A fák titkos élete után Peter Wohlleben megírta a gyerekverziót, amelyben a kisebbek számára is érthető módon és nyelvezettel ír a fákról és az erdő lakóiról. Wohlleben egy olyan élőhely titkait tárja elénk, amely lényegében ott van az orrunk előtt, létét teljesen természetesnek vesszük, mégis nagyon keveset tudunk róla. Az író munkássága szóba került az Összekötve egyik adásában is, amikor Aszalós Réka erdőökológus arról beszélt, milyen fontos, hogy a tudományos eredményeket közérthető formában közvetítsük a tömegek felé. Wohlleben szerinte a fákat antropogén módon, emberi jellemzőkkel felruházva írja le, de mindezt tudományos tények, kutatási eredmények alapján teszi. Elhangzott, hogy az erdő a fák élő kapcsolathálója, a föld alatt folyamatosan kommunikálnak egymással.
Amanda Wood és Mike Jolley: Varázslatos természet
A természet csodái gyakran a szemünk előtt vannak, csak éppen nem vesszük észre őket - írtuk annak idején erről a kötetről. Amanda Wood és Mike Jolley könyve mindenesetre 67 szemléletes ábrával rendszerezi tudásunkat a természet világáról, legyen szó akár a fa felépítéséről vagy a madarak tollazatáról, így a gyerekek (és a felnőttek) kedvükre böngészhetnek a kötet lapjain. Az illusztrációkat Owen Davey készítette.